Na domácím šampionátu fandí parahokejistům tisíce dětí

sul
30. 4. 2019 18:11
Přes víkend navštívilo mistrovství světa v parahokeji v Ostravě přes dvanáct tisíc lidí. Tribuny v Ostravar Aréně jsou zaplněné i v úterý, kdy je na programu další hrací den. Tentokrát je obsadily především děti ze základních škol, které poctivě fandí všem zúčastněným.
Pocity sledge hokejistů si v Ostravě mohou vyzkoušet i jejich malí fanoušci.
Pocity sledge hokejistů si v Ostravě mohou vyzkoušet i jejich malí fanoušci. | Foto: Vojtěch Jurák

V dopoledním zápase Švédska s Japonskem (2:1) polovina z nich fandila Japonsku, ta druhá zase Tre Kronor. "Tady přímo na místě vidíme, že si to školy užívají. Ráno jsme měli nahlášených přes dva tisíce dětí," říká mluvčí šampionátu Zuzana Glacová.

Pořadatelé připravili pro základní školy vzdělávací projekt Paralympijské školní dny. Ten fungoval už během mistrovství v roce 2009. "My jsme školy kontaktovali, posílali jsme dopisy, trošku jsme je i spamovali. Hodně se nám jich samo nahlásilo," popisuje způsob spolupráce Zuzana Glacová.

"Žáci budou chodit především na zápasy v průběhu týdne," vysvětluje. "A jak můžete vidět, ze škol tu jezdí opravdu po stovkách a dneska jsou tu tisíce dětí," dodává.

Žáci na zaplněných tribunách přitom skutečně poctivě skandují, pokřikují a předhánějí se v tom, který z týmů dokáží více podpořit. Je vidět, že v Ostravar  Aréně je úplně jedno, jestli hrají zrovna Češi nebo zahraniční týmy. Sportovně se fandí všem.

Foto: Vojtěch Jurák

"Celá třída jsme se dohodli, že budeme fandit Švédsku. Máme i transparenty," popisuje desetiletá Dominika. Vedle ní stojí Sabina: "Já teda fandím Japonsku. Na sport se dívám i v televizi, a když hraje Japonsko, tak jim to vždy přeju," vysvětluje, který je její oblíbený tým.  

Cílem celého projektu je seznámit děti se světem hendikepovaných. Většina z nich se právě na mistrovství světa setkala s parahokejem úplně poprvé. "Nikdy dřív jsem tento sport neviděla. Musí to být náročné, ale oni určitě hodně trénují, a proto jsou v tom pak tak dobří," myslí si Irma. S parahokejem se nesetkala ani její kamarádka Sabina.

Patrik s Honzou se naopak s hokejem hendikepovaných už setkali. Třináctiletý Patrik ho dokonce sledoval na loňských paralympijských hrách. Kromě návštěvy se školou byli na mistrovství i o víkendu a plánují přijít s rodiči i další dny. V aréně si pochvalují především fanzónu, ve které si mohli zkusit sednout do saní, ve kterých hokejisté jezdí. "Pořád jsem jenom padal, vůbec jsem se na těch saních nemohl udržet," zmiňuje Honza.

Ve fanzóně, která je přímo u kluziště, si můžou otestovat i jiné sporty hendikepovaných. "Vyzkoušela jsem si například šplhání a střelbu z luku. Chtěla jsem se i projet ve vozíku, ale bylo to moc těžké," popisuje své zážitky Irma. "Taky jsem to zkoušel, ale nemám na to dostatečně silné ruce," lituje Martin.

Žáci si výlet do Ostravar Arény pochvalují. Líbí se jim tady a určitě to není poslední zápas, na který přišli nebo se dívali. "Večer budou hrát naši hokejisté proti Itálii. Zítra je volno, tak se určitě budu koukat," říká závěrem Irma.

Foto: Vojtěch Jurák
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Vystrčil udělil bývalému velvyslanci Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) dnes udělil končícímu velvyslanci Ukrajiny v Praze Jevhenu Perebyjnisovi Stříbrnou medaili předsedy Senátu. Nově jmenovaný náměstek ukrajinského ministra zahraničí Perebyjnis obdržel ocenění na slavnostním ceremoniálu v Hlavním sále Valdštejnského paláce.

Perebyjnise označil Vystrčil za člověka, který v tuzemsku odvedl obrovský kus práce pro Ukrajinu, a tím i pro Česko. Jedním z důvodů, proč se mu rozhodl udělit medaili, je podle Vystrčila to, že posílil Česko. Perebyjnis označil vyznamenání za velkou čest a Vystrčila označil za politika havlovského typu s pevnými ideály.

Perebyjnis během svého velvyslaneckého působení v Praze podle Vystrčila posílil vědomí českých občanů o tom, že je třeba pomáhat chránit svobodu, demokracii, nezávislost, svébytnost a suverenitu. "On pomohl tomu, že dnes je Česká republika silnější a okolí to velmi dobře vnímá," řekl.

Perebyjnis vyjádřil vděk za to, jak čeští senátoři podporují boj Ukrajiny proti ruským agresorům a úsilí země o připojení k evropskému společenství svobodných národů. Vystrčila si váží jako státníka. "Podle mě je politikem havlovského typu. Má vyhraněné názory, má pevné ideály, je jednoduchý v komunikaci, ale zároveň velmi hluboký ve svých myšlenkách a svých závěrech," prohlásil.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Majetkovému úřadu se ani napotřetí nepodařilo prodat Palác Broadway v Praze

Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových se ani na třetí pokus nepodařilo v elektronické dražbě prodat pražský Palác Broadway. V aukci s vyvolávací cenou 1,05 miliardy korun nikdo nepřihodil ani minimální příhoz 200 tisíc korun. Ve středu to sdělila mluvčí úřadu Michaela Tesařová. Úřad se funkcionalistickou budovu, kde sídlí Divadlo Broadway, již neúspěšně pokusil prodat letos v březnu a loni v září.

Funkcionalistická stavba architektů Bohumíra Kozáka a Antonína Černého se nachází mezi ulicemi Na Příkopě a Celetná a pochází ze 30. let 20. století. Stejně jako v předchozích dvou aukcích složil požadovanou kauci 20 milionů korun jeden zájemce, následně se ale dražby, která skončila dnes v poledne, nezúčastnil.

Majetkový úřad nyní nabídne prodej paláce za vyvolávací cenu stávajícímu nájemci, kterým je Divadlo Broadway a jeho majitel Oldřich Lichtenberg. Přednostní právo vyplývá ze smlouvy, kterou úřad převzal v roce 2016 od tehdejší SŽDC, dnes Správy železnic. 

Lichtenberg po březnové aukci řekl, že palác koupit chtít nebude kvůli zmíněné smlouvě, kterou je palác zatížen a kvůli níž by ještě několik desítek let majiteli nevydělával. To je podle něj také důvod, proč se palác v dražbě opakovaně nedaří prodat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy