Na domácím šampionátu fandí parahokejistům tisíce dětí

sul
30. 4. 2019 18:11
Přes víkend navštívilo mistrovství světa v parahokeji v Ostravě přes dvanáct tisíc lidí. Tribuny v Ostravar Aréně jsou zaplněné i v úterý, kdy je na programu další hrací den. Tentokrát je obsadily především děti ze základních škol, které poctivě fandí všem zúčastněným.
Pocity sledge hokejistů si v Ostravě mohou vyzkoušet i jejich malí fanoušci.
Pocity sledge hokejistů si v Ostravě mohou vyzkoušet i jejich malí fanoušci. | Foto: Vojtěch Jurák

V dopoledním zápase Švédska s Japonskem (2:1) polovina z nich fandila Japonsku, ta druhá zase Tre Kronor. "Tady přímo na místě vidíme, že si to školy užívají. Ráno jsme měli nahlášených přes dva tisíce dětí," říká mluvčí šampionátu Zuzana Glacová.

Pořadatelé připravili pro základní školy vzdělávací projekt Paralympijské školní dny. Ten fungoval už během mistrovství v roce 2009. "My jsme školy kontaktovali, posílali jsme dopisy, trošku jsme je i spamovali. Hodně se nám jich samo nahlásilo," popisuje způsob spolupráce Zuzana Glacová.

"Žáci budou chodit především na zápasy v průběhu týdne," vysvětluje. "A jak můžete vidět, ze škol tu jezdí opravdu po stovkách a dneska jsou tu tisíce dětí," dodává.

Žáci na zaplněných tribunách přitom skutečně poctivě skandují, pokřikují a předhánějí se v tom, který z týmů dokáží více podpořit. Je vidět, že v Ostravar  Aréně je úplně jedno, jestli hrají zrovna Češi nebo zahraniční týmy. Sportovně se fandí všem.

Foto: Vojtěch Jurák

"Celá třída jsme se dohodli, že budeme fandit Švédsku. Máme i transparenty," popisuje desetiletá Dominika. Vedle ní stojí Sabina: "Já teda fandím Japonsku. Na sport se dívám i v televizi, a když hraje Japonsko, tak jim to vždy přeju," vysvětluje, který je její oblíbený tým.  

Cílem celého projektu je seznámit děti se světem hendikepovaných. Většina z nich se právě na mistrovství světa setkala s parahokejem úplně poprvé. "Nikdy dřív jsem tento sport neviděla. Musí to být náročné, ale oni určitě hodně trénují, a proto jsou v tom pak tak dobří," myslí si Irma. S parahokejem se nesetkala ani její kamarádka Sabina.

Patrik s Honzou se naopak s hokejem hendikepovaných už setkali. Třináctiletý Patrik ho dokonce sledoval na loňských paralympijských hrách. Kromě návštěvy se školou byli na mistrovství i o víkendu a plánují přijít s rodiči i další dny. V aréně si pochvalují především fanzónu, ve které si mohli zkusit sednout do saní, ve kterých hokejisté jezdí. "Pořád jsem jenom padal, vůbec jsem se na těch saních nemohl udržet," zmiňuje Honza.

Ve fanzóně, která je přímo u kluziště, si můžou otestovat i jiné sporty hendikepovaných. "Vyzkoušela jsem si například šplhání a střelbu z luku. Chtěla jsem se i projet ve vozíku, ale bylo to moc těžké," popisuje své zážitky Irma. "Taky jsem to zkoušel, ale nemám na to dostatečně silné ruce," lituje Martin.

Žáci si výlet do Ostravar Arény pochvalují. Líbí se jim tady a určitě to není poslední zápas, na který přišli nebo se dívali. "Večer budou hrát naši hokejisté proti Itálii. Zítra je volno, tak se určitě budu koukat," říká závěrem Irma.

Foto: Vojtěch Jurák
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 32 minutami

Východní Indii zasáhl cyklón, do pobřežních oblastí přinesl záplavy

Prudké deště a silný vítr přinesl do východní Indie cyklón, který vyvrátil tisíce stromů a sloupů elektrického vedení. Část pobřežních oblastí postihly záplavy, které odřízly od spojení s okolním světem stovky vesnic, informovala v pondělí agentura AP.

Ze zasažených oblastí zatím nejsou hlášeny žádné potvrzené oběti. Jeden rybář je pohřešován a další utrpěl zranění, když jejich loď smetla vysoká vlna.

Úřady ve státech Odiša a Ándhrapradéš byly v neděli v nejvyšší pohotovosti před příchodem cyklónu, který provázela rychlost větru až 85 kilometrů v hodině. Tisíce lidí byly preventivně evakuovány. V pondělí už bouře zeslábla, zatímco postupuje směrem na západ.

Letos v květnu zasáhla západní pobřeží Indie silná bouře, která si vyžádala nejméně 140 obětí. O týden později zasáhl východní pobřeží Indie a sousední Bangladéš další cyklón, který si vyžádal nejméně šest mrtvých a evakuaci více než miliónu obyvatel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy