Birštonas - Do Litvy se sjeli handicapovaní i nehandicapovaní sportovci z celého světa, aby bojovali o medaile na světovém šampionátu v Trail-O. Sportovní disciplína Trail orienteering neboli Trail-O je zaměřená na orientaci a na správné čtení a interpretaci mapy. Na rozdíl od klasického orientačního závodu není u Trail-O rychlost součástí soutěže, a tak se spolu mohou výkonnostně měřit parasportovci se sportovci bez handicapu. Nejvyšší soutěže však obvykle vyhlašují zvlášť kategorii Paralympic neboli Para.
Právě v kategorii Para dosáhli čeští reprezentanti v Litvě hned dvakrát na stupně vítězů. Jana Kosťová, zlatá medailistka z mistrovství světa v Trail-O ve Finsku v roce 2013, vybojovala v individuálním závodě bronz. Na letošním šampionátu ji dokázal porazit jen Švéd Ola Jansson a Vladyslav Vovk z Ukrajiny. Za sebou nechala 36 závodníků z celého světa, mj. z USA, Japonska či Ruska.
"Pocity jsou skvělé. Nedá se to úplně srovnat s těmi před čtyřmi lety, když jsem získala titul nejvyšší, navíc to byla tenkrát má první medaile z podobného podniku vůbec. To asi nepřebije nic jiného. Ale mám velmi dobrý pocit z toho, že to tenkrát nebyla náhoda, že se v té špičce dokážu udržet. A jsem nadmíru spokojená, že se mi podařilo vymanit se z loňských "brambor" (čtvrté místo na mistrovství Evropy i světa)," říká o svém úspěchu v Litvě Jana Kosťová.
Jana Kosťová přitom neskrývá, že ambice na medaile před závody měla: "Jsem soutěživá, do každého závodu jdu s tím, že bych ráda byla tam někde nahoře, ale také s určitou pokorou - vím, jak ošemetné to v tomhle sportu je. Záleží na tom, jak vám sedne terén, styl stavitele, mapaře, jestli záměry stavitele odhalíte nebo naopak řešení nepřekombinujete. Konkurence v Litvě byla navíc velká. Tentokrát stálo štěstí na mé straně."
V závodě štafet bojovali o medaile členové Sportovního klubu vozíčkářů Praha Pavel Dudík, Miroslav Špidlen a Jana Kosťová a v konečném pořadí obsadili druhé místo. Zisk stříbrných medailí je historicky největším úspěchem české štafety v této disciplíně na světovém šampionátu (loni dosáhla česká štafeta ve složení Jana Kosťová, Hana Doležalová a Bohuslav Hůlka na stříbro na mistrovství Evropy v Trail-O). Pro doplnění dodejme, že v kategorii Open, určené sportovcům bez handicapu, se Čechům v Litvě rovněž dařilo - ve štafetách získali bronz. V individuálním závodě kategorie Open si vedl z českých reprezentantů nejlépe Pavel Kurfürst, který skončil na pátém místě.
Co do počtu medailí se jedná o jeden z dosud největších úspěchů českých reprezentantů v kategorii Para v této sportovní disciplíně. Zatím největším úspěchem zůstává titul mistryně světa Jany Kosťové (vedoucí oddílu orientačních závodů SKV Praha) z mistrovství světa v Trail-O ve Finsku v roce 2013. Pavel Dudík, člen letošní stříbrné štafety, se tehdy umístil v individuálním závodě na druhém místě hned za Janou Kosťovou.
"Litevské mistrovství světa nebylo dokonalé, ale to není asi žádná akce, vždycky se najdou mušky. Některé ani neovlivníte - třeba počasí. Měli jsme štěstí, že nám hodně a intenzivně pršelo jen jeden a půl dne, další dny bylo naštěstí hezky a už se tak lépe snášely jiné nedostatky. Závody byly z velké části ve stylu, který se již snažíme potlačit a směřovat tento sport trochu jinam. Tím myslím například nedělat z Trail-O geometrické cvičení, ale soustředit se na čtení terénu jako takového, přiblížit Trail-O více vidění klasických orientačních běžců. Ale i když jsme dneska už o krok dál, podařilo se nám lépe než jiným oprášit dřívější způsob uvažování nad úkoly a díky tomu se nám dařilo," dodává k letošnímu šampionátu Jana Kosťová.