Jsem amatér ve světe profesionálního sportu, říká handicapovaný cyklista Koblasa

sul
20. 3. 2019 19:17
Tři čeští reprezentanti - Ivo Koblasa, Jiří Bouška a Josef Kaňkovský - se zúčastnili v minulém týdnu mistrovství světa v dráhové cyklistice v nizozemském Apeldoornu. Největšího úspěchu dosáhl pětadvacetiletý Ivo Koblasa, který ve stíhacím závodě na 3 kilometry zajel nový český rekord v čase 3:49.
Ivo Koblasa při závodě v Riu.
Ivo Koblasa při závodě v Riu. | Foto: Archiv Iva Koblasy

Výsledek, který by před čtyřmi lety zajistil zisk titulu světového šampiona, letos stačil až na sedmé místo. "Na tomto mistrovství se poprvé projevilo to, že se jednotliví cyklisté specializují jen na určité závody. Proto je stále těžší držet krok s těmito konkurenty napříč disciplínami," říká cyklista Koblasa.

Ivo Koblasa
Ivo Koblasa | Foto: Archiv: Ivo Koblasa

Kromě závodu na 3 kilometry se zúčastnil v kategorii C2 také distance na 1 kilometr, na 200 metrů a hladkého závodu, takzvaného scratche. "Především ve scratchi jsem šel do boje s tím, že se poperu o medaili. Celý závod jsem jel aktivně a hlídal si přední pořadí. V posledních 150 metrech mi trošku došly síly a už jsem nedokázal dospurtovat na medailové pozici," popisuje průběh závodu Koblasa. Do cíle dorazil na konečném desátém místě.

I přesto, že se mladému cyklistovi nepodařilo získat žádný cenný kov, hodnotí svou účast na mistrovství pozitivně. "Podle dosažených časů ve stíhacím závodě na 3 km a ve sprintu na 1 km hodnotím mistrovství jako velmi dobré. Co se ale týče umístění, čekal jsem, že se s těmito časy dostanu na pódium," lituje Koblasa.

Světová konkurence se v cyklistice stále posouvá směrem nahoru. To uznává i Koblasa. "Nejlépe to dokazují dosažené časy ve stíhacím závodě na 3 km. V roce 2015 stačilo pro vítězství na MS zajet čas 3:49, letos to bylo 3:39," vysvětluje.

Neustále se podle něj vyvíjí koncepce přípravy, realizačního týmu nebo i oblast nutričních poradců. "Mám kolem sebe relativně malý realizační tým, který tvoří táta, trenéři Jaroslav Blaha a Viktor Zapletal a zázemí poskytnuté Českou asociací tělesně handicapovaných sportovců," zdůrazňuje.

Problematické je taky financování. "Můj reprezentační rozpočet nestačí na pokrytí většího realizačního týmu. Mimo jiné jsem amatérem ve světě profesionálního sportu, protože nepobírám žádné finanční odměny za moje závodění," přibližuje Koblasa.

Na medaili český cyklista na světovém šampionátu na dráze v roce 2020 nedosáhl.
Na medaili český cyklista na světovém šampionátu na dráze v roce 2020 nedosáhl. | Foto: Archiv Iva Koblasy

V nabité konkurenci bojovali o cenné kovy na šampionátu i Jiří Bouška a Josef Kaňkovský. Oba cyklisté závodili v kategorii C4. V závodě na 1 kilometr s pevným startem obsadil Kaňkovský třinácté a Bouška patnácté místo. Na mistrovství absolvovali například ještě distanci na 200 metrů, stíhací závod na 4 km nebo scratch.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Ministři mají interpelace "na salámu", stěžuje si opozice. Vondráček se na ně kvůli docházce obrátí

Předseda sněmovny Radek Vondráček z vládního hnutí ANO se chce obrátit na vládu a jednat s ní o docházce ministrů na sněmovní interpelace. Řekl to při čtvrtečních interpelacích v reakci na stížnosti předsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Adamové vadili chybějící ministři a prohlásila, že většina vlády má sněmovnu "na salámu".

"Chtěla bych vás tedy požádat pane předsedo sněmovny, aby, byť už se chýlíme ke konci volebního období a možná někteří ministři už si balí, tak aby opravdu nezanedbávali tuto svoji povinnost, abyste je k tomu vyzval jako jejich stranický kolega a aby se zkrátka nedělo to, že má většina vlády, ani ne polovina, ale většina vlády Poslaneckou sněmovnu na salámu," prohlásila předsedkyně TOP 09.

"Já těch stranických kolegů ve vládě moc nemám, možná jenom tak tři. Ale ujišťuji vás o tom, že se mi to taky nelíbí, že tady nejsou. Takže slibuji, že se obrátím na vládu, abychom ty interpelace nějakým způsobem řešili důstojnou formou," reagoval Vondráček.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Smartwings nabídnou za letenky od ČSA vouchery, peníze vracet nebudou

Letecká společnost Smartwings nabídne cestujícím, kteří si u dceřiného dopravce ČSA koupili letenku na let Smartwings a ten byl následně kvůli pandemii zrušen, náhradní poukaz na jakýkoliv jiný let aerolinek. Voucher bude ve stejné hodnotě jako nevyužitá letenka. Platby za tyto letenky Smartwings vracet nebudou. Společnost o tom ve čtvrtek informovala v tiskové zprávě.

Cestující s nevyužitými letenkami koupenými přes ČSA zároveň mohou dál žádat o vrácení platby, žádost však mohou uplatnit právě u ČSA. Ty jsou však nyní v insolvenci.

Výměna bude možná u letenek, které dosud cestující nevyužili. Cestující budou muset žádost podat do konce letošního července, Smartwings jim následně vydá elektronický voucher. Poukaz bude ve stejné hodnotě jako původní letenka s platností na 12 měsíců na jakýkoliv z pravidelných letů Smartwings.

Zdroj: ČTK
Další zprávy