Paracyklisté řeší generační obměnu. Už teď máme dva talentované jezdce ve světové špičce, těší kouče

Ondřej Sluka
17. 5. 2018 19:47
Viktor Zapletal připravoval na největší cyklistické akce řadu českých handicapovaných sportovců, aktuálně řeší v reprezentaci generační obměnu po odchodu Jiřího Boušky a Jiřího Ježka. Mladší talentované jezdce čeká seriál závodů mezi světovou elitou. Vrcholem sezony bude mistrovství světa v Itálii, v dlouhodobějším horizontu pak paralympijské hry v Tokiu za dva roky.
Handbiker Patrik Jahoda obsadil na MS páté místo v časovce a silničním závodě.
Handbiker Patrik Jahoda obsadil na MS páté místo v časovce a silničním závodě. | Foto: ČATHS, Soňa Ježková

Praha - S příchodem teplejších dnů startuje každoročně nová sezona i pro handicapované cyklisty, před sebou mají závody po celém světě.

"Reprezentační tým čeká seriál jarních závodů Světového poháru, za sebou už závodníci mají belgické Ostende, následovat bude nizozemský Emmen a v srpnu kanadské Baie Comeau," vyjmenovává zkušený kouč Viktor Zapletal, který je mimo jiné i osobním trenérem bikera Jaroslava Kulhavého. "Vrchol sezony přijde na začátku srpna v italském Maniagu, kde se pojede silniční mistrovství světa," dodává.

Pocity štěstí z vítězství zažíval Jiří Ježek ve své kariéře opakovaně.
Pocity štěstí z vítězství zažíval Jiří Ježek ve své kariéře opakovaně. | Foto: archiv Jiřího Ježka

Loňské silniční mistrovství světa se konalo v dalekém jihoafrickém Pietermaritzburgu s pětičlenným českým zastoupením. Mezi hlavní tváře patřil Jiří Ježek s Ivem Koblasou, prvně jmenovaný ale po sezoně kariéru ukončil. Naposledy se šestinásobný paralympijský vítěz a mistr světa objevil v závodě v říjnu během Evropského poháru na Strahově. Kromě něj se navíc rozloučila i další velká osobnost české cyklisitky - Jiří Bouška. V českém reprezentačním týmu tak dostanou víc prostoru mladé tváře.

"Ukončení kariéry Jirky Ježka i Jirky Boušky představuje pro českou paracyklistiku velkou ztrátu a čeká nás generační obměna. Nicméně máme dva velmi talentované mladé jezdce Iva Koblasu a Patrika Jahodu. Už nyní patří do absolutní světové špičky a jsou našimi kandidáty na přední umístění nejenom pro vrcholné akce této sezony, ale především pro letní paralympijské hry v Tokiu 2020," říká Zapletal.

Čtyřiadvacetiletý Koblasa se před startem silniční sezony zúčastnil dráhového mistrovství světa v Riu, kde vybojoval osmé místo ve scratchi a stíhacím závodě. V závodu na 1 km obsadil závodník Favoritu Brno desátou příčku.

"Prioritou jsou pro Iva závody Světového poháru a mistrovství světa. Ostatní podniky a starty jsou plánované v dlouhodobé tréninkové koncepci se zaměřením na rozvoj dílčích závodních faktorů, které souvisejí s jeho handicapem," objasňuje reprezentační trenér cíle mladého cyklisty.

Získat širší základnu handicapovaných cyklistů, potažmo vychovat z nich profesionální cyklisty, je ale podle Zapletala nelehký úkol, který je velmi finančně náročný.

"Není to vůbec jednoduché. Sport handicapovaných se na výkonnostní úrovni celosvětově profesionalizoval a pro naši zemi, kde měli handicapovaní sportovci doposud jen velmi malou podporu státu a sportovních institucí, je v podstatě nemožné držet se světovou špičkou krok. Ale tento fakt zmiňujeme už od roku 2008. Vychovat cyklistického profesionála je velmi drahé," nastiňuje problémy Zapletal.

Trenér Viktor Zapletal s Patrikem Jahodou
Trenér Viktor Zapletal s Patrikem Jahodou | Foto: Zdroj: ČATHS

"Nicméně díky minulosti máme výjimečné tréninkové know-how i koncepci vedení reprezentace a rozvoje talentů a snažíme se vytvořit alespoň základní podmínky jedincům, kteří tvoří reprezentační A-tým.  Ale do doby, kdy nevyřešíme uspokojivě globální otázku financování sportu v České republice, se nic zásadního dít nebude a sport handicapovaných včetně paralympijského týmu bude pouze záležitostí několika málo jedinců," shrnuje Zapletal.

 

Právě se děje

Další zprávy