Cíl pro parahokejové MS 2019 v Ostravě? Zpropagovat tento sport a přilákat nové hráče

Miroslava Sloupová
21. 4. 2019 14:29
Už jen šest dní zbývá do prvního vhazování na mistrovství světa v para hokeji, které se již podruhé uskuteční v Ostravě. Od 27. dubna do 4. května se v Ostravar aréně představí osm nejlepších výběrů světa.
Pavel Kubeš dává gól v zápase s Japonskem (paralympiáda 2018)
Pavel Kubeš dává gól v zápase s Japonskem (paralympiáda 2018) | Foto: Reuters

Čím se liší parahokej od klasického hokeje?

Oproti klasickému lednímu hokeji se parahokej liší hned v několika bodech. Hráči jezdí na saních (odtud původní název "sledge hokej"), které mají místo skluznic dva nože. Pohyb je umožněn použitím dvou hokejek na jedné straně ukončené kovovým hrotem. Pravidla jsou téměř shodná s klasickým ledním hokejem, přesto jsou zde určité odlišnosti. Jedním z rozdílů je například upravená hrací doba, kdy je pro jednu třetinu vymezeno 15 minut. Všichni hráči jsou také povinni nosit celoobličejový kryt a chránič krku. Specifickým faulem je v parahokeji tzv. "téčko", kdy hráč narazí do saní protivníka.

Zdroj: Miroslava Sloupová

Domácí tým poměří síly v základní skupině s Japonskem, Švédskem a Itálií. "Trénujeme nyní v Ostravě, což je pro hráče důležité. Každá hala je jiná. Podmínky se všude liší, ale tady organizátoři odvádějí skvělou práci a už teď vidím, že zázemí bude pro všechny parahokejové týmy velmi kvalitní. Už se na mistrovství těšíme," prozradil trenér Jiří Bříza. Vysoké cíle má i organizační tým mistrovství světa.

Na tréninku české parahokejové reprezentace nechyběly české hokejové legendy.
Na tréninku české parahokejové reprezentace nechyběly české hokejové legendy. | Foto: Youtube.com

Kromě propagace tohoto sportu chtějí organizátoři světového šampionátu k para hokeji přilákat i nové hráče. V rámci vzdělávacího projektu Paralympijské školní dny se děti ze zapojených škol dozvídají více o světě handicapovaných a poznávají běžný život postižených dětí, dospělých i hráčů.

"Snažíme se zaměřit na posílení lidské solidarity, tolerance a vzájemného respektu. Chceme dětem a mládeži ukázat, že svého cíle mohou dosáhnout, i když se to jeví jako velmi obtížné. Sport je v tomto směru ideálním výchovným prostředkem," uvedl předseda organizačního týmu mistrovství světa Ostrava 2019 Jiří Šindler. Nové para hokejisty budou hledat v rehabilitačních ústavech a v nemocnicích po celé České republice.

Výtěžek ze vstupného půjde na rozvoj parahokeje

Základní jednodenní vstupné na mistrovství světa v parahokeji v Ostravě začíná na 50 Kč. Zájemci si mohou ale vybrat i variantu až do výše 500 Kč. Jedná se o dobrovolné vstupné, ze kterého organizátoři pořídí parahokejistům potřebné vybavení jako například saně, hokejky, posilovací stroje atd., aby mohli rozvíjet sebe i tento atraktivní paralympijský sport. Přispět tak může touto formou každý návštěvník světového šampionátu. Vstupenky jsou k dispozici na webu https://paraostrava2019.cz.

Své kvality v rámci pořádání takovéto akce již Ostrava prokázala při mistrovství světa v roce 2009. Český národní tým se zároveň na domácí půdě, pod vedením kouče Tomáše Zelenky, poprvé v historii kvalifikoval na paralympijské hry. Tento emotivní moment byl doprovázen skvělou atmosférou, kterou dokázala vytvořit téměř vyprodaná Ostravar Aréna. Po deseti letech se tak tato sportovní událost vrací zpět do České republiky.

 

Právě se děje

Další zprávy