Chystá se škola bezpečné jízdy pro handicapované řidiče

sul
12. 10. 2019 10:23
Vlastníte průkaz ZTP a chtěli byste řídit auto? Vyzkoušet si jízdu pod vedením zkušených lektorů? Ano, zní to jako náborový slogan do autoškoly. Tak jednoduché to ale nebude. Tuhle autoškolu, přesněji Školu bezpečné jízdy, pořádá tým Cesty za snem a uskuteční se 19. října v Ostravě. Jedním z hlavních cílů tohoto kurzu je ukázat právě handicapovaným, že se mohou ve svých vozech cítit bezpečně.
Projekt má za úkol zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích, a také informovat širokou veřejnost o tom, co řízení s handicapem obnáší.
Projekt má za úkol zvýšit bezpečnost na pozemních komunikacích, a také informovat širokou veřejnost o tom, co řízení s handicapem obnáší. | Foto: Cesta za snem

Cesta za snem pořádá kurz bezpečné jízdy už po třetí. V Ostravě ale bude úplně poprvé. "Zatím jsme vždy tyto akce pořádali na Autodromu Most," přibližuje Tomáš Pchálek, člen Cesty za snem. "Našim cílem je v budoucích letech vytvořit projekt také v dalších městech tak, aby byl dostupný co největšímu počtu řidičů," dodává.

Součástí celého projektu bývá i nácvik první pomoci
Součástí celého projektu bývá i nácvik první pomoci | Foto: Cesta za snem

Podle něj je totiž důležité, aby handicapovaní řidiči získali kvalitní přípravu na řízení auta, stejně jako v autoškole. "Představte si, že utrpíte úraz, který vás posadí na invalidní vozík. Necháte si váš vůz předělat na ruční řízení, ale nedostanete již kvalitní přípravu. Proběhne většinou jedna kondiční jízda a řidič se vydává sám na silnici," vysvětluje problém. Řidiči pak často neví, jak se v některých situacích zachovat, například jak správně zareagovat na smyk.

Tento jednodenní kurz by jim proto měl pomoct. "V našem projektu řidiči přijedou vlastními vozy. Těmi, které denně užívají, s úpravami, které jsou jim dělané na míru," vysvětluje princip akce Tomáš Pchálek.

A co všechno tedy na návštěvníky příští sobotu na speciálním polygonu v Ostravě čeká? Handicapovaní řidiči absolvují kurz bezpečného řízení, kde si vyzkouší například kluzné plochy, aquaplaning nebo krizové brždění. Připravené jsou ale taky jízdy na offroad trati, závodní trenažéry řízení rukama, čtyřkolky nebo driftovací motorové tříkolky.

Foto: Cesta za snem

Tohle všechno si mohou vyzkoušet i řidiči bez handicapu. Na programu je dále exhibice mistra České republiky v moto trialu Martina Matějíčka nebo show profesionálního kulturisty na vozíku Daniela Minstera. Akce se zúčastní také paralympijský plavec Arnošt Petráček, kterému se splní sen - dostane možnost řídit velký hasičský nákladní vůz.

Cesta za snem chce do budoucna projekt realizovat na různých místech Česka. "Naším cílem je zvýšení bezpečnosti na pozemních komunikacích a také informovat širokou veřejnost o tom, co řízení s handicapem obnáší. Věříme, že se nám to daří, a proto určitě budeme v projektu dále pokračovat," říká Tomáš Pchálek. Ti, kteří ale nechtějí čekat na to, až bude akce někde poblíž, mají příležitost vyrazit 19. října do Ostravy. "Pokud máte zájem, jste řidič s kartou TP, ZTP nebo ZTP/P neváhejte a napište na [email protected] Těšíme se na vás," uzavírá Pchálek.

Arnošt Petráček na mistrovství světa handicapovaných plavců v Mexiku.
Arnošt Petráček na mistrovství světa handicapovaných plavců v Mexiku. | Foto: Archiv Arnošta Petráčka
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalisté Bayernu budou mít nižší plat až do konce sezony

Fotbalisté Bayernu Mnichov budou i po restartu německé bundesligy pobírat menší plat. Hvězdy mistrovského týmu, jenž míří za obhajobou titulu, se s vedením klubu dohodly na snížené mzdě do konce sezony.

"Potěšilo nás, že mužstvo má pro současnou situaci plné pochopení," řekl deníku Bild prezident Bayernu Herbert Hainer. Konkrétní údaje neuvedl. Za duben, kdy se bundesliga kvůli koronavirové pandemii nehrála, měli hráči plat nižší o 20 procent.

Zatím není jasné ani to, kdy pro Bayern tato sezona skončí. Bundesliga by měla být uzavřena 27. června, pokud by se mnichovský tým dostal do finále Německého poháru, hrál by ho 4. července. Finále Ligy mistrů, v níž je bavorský velkoklub teprve v osmifinálové fázi, se bude hrát nejspíš až na konci srpna, až skončí všechny národní ligové soutěže.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchový vod

Na Teplicku platí kvůli suchu zákaz odběru povrchových vod. Průtoky v potocích jsou velmi nízké a kyslíkový deficit může ohrozit vodní ekosystém. Zákaz odběru povrchových vod platí už také na Chomutovsku. Lidé nesmějí brát vodu na zalévání zahrad, hřišť a trávníků či na napouštění bazénů a mytí aut z Maršovského potoka, Bouřlivce a Štrbického potoka. Zákaz platí do 31. října. Za nedodržení vyhlášky hrozí pokuta v případě fyzické osoby do 50 tisíc korun a v případě podnikatelů do 100 tisíc korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy