Jiřímu Suchánkovi se přiblížila paralympiáda. Na ME ve Švédsku skončil třetí

sul
24. 9. 2019 16:01
Úspěšná sezona stolního tenisty na vozíčku Jiřího Suchánka pokračuje. Po dvou bronzových medailích z mezinárodního turnaje Czech Open v Ostravě získal třetí příčku taky na mistrovství Evropy ve švédském Helsinborgu. A to i přesto, že na turnaji nestartoval úplně fit. Do Švédska odletěl s virózou.
Jiří Suchánek získal na Mistrovství Evropy ve stolním tenise na vozíčku bronzovou medaili. | Foto: Archiv Jiřího Suchánka

V Suchánkově kategorii postižení startovalo celkem 18 hráčů. Ve skupině hrál proti Slováku Janu Riapošovi a Srbovi Borisi Stoiljkovičovi. "První zápas se Slovákem byl jasně pro soupeře. Sice se mi podařilo vyhrát za stavu 0:2 a snížit tak rozdíl na 1:2, ale další set Riapoš opět ovládl a zápas vyhrál 1:3," popisuje průběh prvního startu na turnaji Suchánek.

Jiří Suchánek na ME ve švédském Helsingborgu.
Jiří Suchánek na ME ve švédském Helsingborgu. | Foto: Archiv Jiřího Suchánka

Proti soupeři ze Srbska už ale český reprezentant nezaváhal a utkání vyhrál. "První set jsem sice prohrál, ale ostatní už byly v můj prospěch a s výhrou 3:1 jsem postoupil přímo do čtvrtfinále," vysvětluje.

Čtvrtfinále už se hrálo systémem K.O. Suchánek v něm nastoupil proti Rusovi Rasulu Nazirovi. Po setech 11:9, 15:13 a 11:7 zvítězil Suchánek 3:0, a zajistil si tak postup do semifinále a zisk nejhůře bronzové medaile. V zápase o finále se utkal proti Francouzi Fabienu Lamiraultovi. Tomu podlehl 0:3 na sety (5:11, 3:11 a 11:13) a obsadil na ME celkové třetí místo. Francouz, současná světová jednička, pak vyhrál zlatou medaili.

Suchánek ve dvojici s Martinem Zvolánkem startoval taky v soutěži družstev. Ta se hraje systémem čtyřhra, dvouhra a dvouhra. České dvojici se podařilo porazit 2:0 Maďary. Poté ale nestačili na reprezentaci Francie. V souboji o postup se Srbskem, který by Suchánkovi se Zvolánkem zajistil jistotu semifinále a bronzových medailí, ale prohráli 1:2 a tím v soutěži družstev skončili.

Jiří Suchánek je aktuálně na 9. místě ve světovém žebříčku.
Jiří Suchánek je aktuálně na 9. místě ve světovém žebříčku. | Foto: Archiv Jiřího Suchánka

"Bohužel jsme prohráli úvodní čtyřhru. Martin ale dvouhru se Stoilkovičem vyhrál a vyrovnal na 1:1. Nastoupil jsem tedy k rozhodujícímu zápasu proti Perličovi. Nejprve jsem uhrál dva sety, pak ale soupeř vyrovnal a díky mému podprůměrnému výkonu poslední set vyhrál," lituje Suchánek.

Jiří Suchánek je aktuálně na devátém místě světového žebříčku. Tím, že absolvoval ME, se o něco víc přiblížil účasti na Paralympijských hrách v Tokiu 2020. Start na mistrovství Evropy nebo na Světovém poháru na jiném kontinentu byl totiž jednou z podmínek kvalifikace na paralympiádu. "Snad se mi podařilo nějaké body nahrát, ale hlavně je neztratit," hodnotí výsledek na evropském šampionátu směrem k Tokiu Suchánek. Nyní se bude připravovat na turnaj ve Finsku, který bude v polovině října.

Jiří Suchánek ve dvojici s Martinem Zvolánkem při zápase družstev.
Jiří Suchánek ve dvojici s Martinem Zvolánkem při zápase družstev. | Foto: Archiv Jiřího Suchánka

před 6 hodinami

Vaclík pomohl Seville k výhře nad Levante čistým kontem

Fotbalisté Sevilly zvítězili v utkání 9. kola španělské ligy nad Levante 1:0. Čistým kontem k tomu přispěl český brankář Tomáš Vaclík.

Jediný gól utkání, ve kterém měla domácí Sevilla navrch, vstřelil čtyři minuty před koncem Luuk de Jong. Vaclík, na kterého šly čtyři střelecké pokusy, si připsal už čtvrtou nulu z devíti ligových startů.

San Sebastian po dvou ligových prohrách zvítězil nad Betisem Sevilla 3:1 a posunul se na čtvrté místo. Utkání však nezačal ideálně, od 12. minuty prohrával. Ještě do přestávky skóre otočil, po vlastní brance Javiho Garcíi z 22. minuty se o čtrnáct minut později trefil Willian José. Zisk tří bodů pro domácí stvrdil v 58. minutě Portu.

Athletic Bilbao pouze remizoval s Valladolidem 1:1. Za domácí pálil v 33. minutě Iňaki Williams, Valladolid vyrovnal v 71. minutě díky vlastnímu gólu Iňiga Martíneze.