Brazilští organizátoři dluží paralympionikům miliony, Češi dostali omluvný dopis

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 14. 12. 2016 11:19
Zveřejněný dluh je dalším z problémů brazilských organizátorů, kteří měli také zpoždění při vyplácení stovek věřitelů a najatých firem a zaměstnanců
Arnošt Petráček, jediný zlatý z 39 českých paralympioniků v Riu
Arnošt Petráček, jediný zlatý z 39 českých paralympioniků v Riu | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Téměř čtyři měsíce po skončení olympijských her v Riu de Janeiro organizátoři stále nesplatili všechny dluhy, včetně částky 3,7 milionu dolarů (94 milionů korun) Mezinárodnímu paralympijskému výboru. Jeho mluvčí Craig Spence agentuře AP řekl, že se jedná o příspěvek na cestovní náklady, jenž vyplývá ze smlouvy na pořádání olympijských a paralympijských her.

"Ještě nikdy se nám nestalo, že by měl organizační výbor takové zpoždění se zaplacením cestovních nákladů," uvedl Spence a dodal, že situace může být kritická pro národní paralympijské výbory s malým rozpočtem. "Některé z našich menších národních výborů si musely vzít na cestu do Ria půjčky a teď jim hrozí, že je nesplatí," dodal mluvčí IPC.

Na peníze od pořadatelů her čekají i v Českém paralympijském výboru, který do Ria vyslal 39 hendikepovaných sportovců. Řádově jde přitom o statisícové částky.

"Dostali jsme dopis od Mezinárodního paralympijského výboru, že jde o zpoždění. Peníze nebyly vyplaceny do stanoveného termínu, ale neměli bychom o ně přijít. Takže zatím žádná panika nenastává. Vše by se mělo v nejbližší době vyřešit," sdělila Aktuálně.cz Monika Marčeková, ředitelka sekretariátu ČPV

Zveřejněný dluh je dalším z problémů brazilských organizátorů, kteří měli také zpoždění při vyplácení stovek věřitelů a najatých firem a zaměstnanců. Navzdory potížím s financemi a dalším organizačním nedostatkům Mezinárodní olympijský výbor minulý týden označil OH v Riu za "nejdokonalejší z nedokonalých her".

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při pátečním náletu na věznici v Jemenu zemřelo nejméně 82 lidí

Při pátečním náletu Saúdskou Arábií vedené koalice na věznici, kterou v Jemenu spravují šíitští povstalci Húsíové zahynulo nejméně 82 lidí. S odkazem na povstalce a humanitární organizaci o tom informuje agentura AP.

Ve většině Jemenu nadále nefunguje internet. Nálety podle AP mezitím pokračují v hlavním městě Saná a v dalších částech země.

Páteční nálet v severní provincii Saada byl součástí intenzivní letecké a pozemní operace, která představuje eskalaci v jemenské občanské válce. V té Saúdskou Arábií vedená koalice bojuje proti šíitským povstalcům na straně mezinárodně uznané jemenské vlády. Koalice v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům v pondělí po útocích Húsíů na Spojené arabské emiráty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy