Praha - Basketbal handicapovaných se v České republice, po kratší době útlumu, pomalu znovu dostává na vrchol. Oba české týmy, WBS Pardubice i SK Hobit Brno, se účastní nejen republikových soutěží, ale i mezinárodních turnajů, jako je například Rakouská liga nebo Středoevropský pohár. Žádný basketbalový tým vozíčkářů zatím nefungoval v Praze. To se od nového roku snaží změnit Jaroslav Menc, pardubický a reprezentační trenér a další hráči WBS Pardubice.
Basketbalové tréninky jsou prvním krokem většího projektu pod záštitou České asociace basketbalu na vozíku, která má přivést basketbal i pro vozíčkáře v regionech. "Často narážíme na to, že někteří handicapovaní sportovci by měli zájem se našemu sportu věnovat, ale jsou z regionu a dojíždění do Brna, Pardubic nebo Frýdku je pro ně nemyslitelné. Takže bychom chtěli, aby se sport stal dostupnější i pro další regiony," říká Menc a vysvětluje, že Praha je logicky prvním místem, kde začít. Nejtěžší pro organizátory bylo sehnat tělocvičnu pro pravidelné tréninky, nakonec se jim to povedlo v Základní škole Na Líše, kde se do budoucna snad budou hráči scházet každé úterý.
V minulosti v Praze basketbalisté na vozíku úspěšně působili, ale místní klub zde před lety zanikl. Start pražského basketbalu na vozíku zabezpečí právě pardubický klub WBS Pardubice, jehož členové povedou tréninky i zapůjčí sportovní vozíky. "Chtěli bychom, aby se to v Praze rozjíždělo podobně, jak se to před lety rozjelo Pardubicích, a proto jsme se rozhodli ze začátku vypomoci. Začneme jezdit já a Tomáš Nevěčný, zapojí se i další členové klubu, na každý trénink dovezeme sportovní vozíky z Pardubic pro ty, kteří ho nemají, aby měli na čem jezdit, a pak už jen uvidíme, jestli o to bude zájem, jak se to chytne," říká Menc, který doufá, že basketbal v Praze objeví nové talenty, ale i pomůže někomu znovu se zapojit do sportovní aktivity.
Basketbal na vozíku je sportem pro každého
"Přivítáme každého, jak vozíčkáře, tak lidi po amputaci dolní končetiny, ale třeba i bývalé basketbalisty, kterým třeba zranění kolen neumožňuje se plnohodnotně věnovat tomuto sportu. V rámci regulí je i možné, aby byl na hřišti jeden zdravý hráč, takže pokud by se tomu chtěl někdo věnovat nebo si to vyzkoušet, tak jsme otevření i lidem bez handicapu."
Menc dodává, že předchozí zkušenost s basketbalem není vůbec nutností. "Basketbal na vozíku je celosvětově nejrozšířenější kolektivní sport, krásná dynamická hra, divácky atraktivní a zpravidla se sejde vždy skvělá parta lidí, která pak společně tráví spoustu času nejen na hřišti, ale i mimo. Je to sice náročný, ale krásný sport." První tréninky se konají v Praze v ZŠ na Líše 9. ledna od 17: 00 a poté každé úterý na stejném místě.