České Budějovice - Má za sebou teprve 25 let života, a už je plaveckým mistrem světa, mistrem Evropy a od minulého měsíce i paralympijským vítězem. Řeč je o skromném a sympatickém Arnoštu Petráčkovi z Jankova u Českých Budějovic, který na zářijovém vrcholu sezonu v brazilském Riu de Janeiru vyhrál časem 43,12 sekund závod na 50 metrů znak. Z paralympijského bazénu v pátek 16. září vylovil zlato, což se mu vždycky jen o chlup nepodařilo na předchozích hrách v Londýně i Pekingu.
V Riu se Petráček zúčastnil ještě dalších závodů, v nichž mu medaile unikly, a to na 50 a 100 m volný způsob a 50 m motýlek. Se zlatou medailí se vracel domů přes oceán šťastný, že to konečně dokázal a desetiletí dřiny přetavil v nejcennější kov.
Medaile musí plavat
Doma ho nejprve čekaly bouřlivé oslavy s rodiči, přáteli a trenéry. V neděli 25. září už pomáhal Arnošt při organizaci zábavného a charitativního odpoledne Štěstí s překážkou na budějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Den před svátkem sv. Václava ho pak s dalšími úspěšnými reprezentanty z Ria plavkyní Bělou Třebínovou Hlaváčkovou a lukostřelcem Davidem Drahonínským přijal na radnici českobudějovický primátor Jiří Svoboda. Ani po olympiádě se tedy nezastavil.
"Byl jsem moc šťastný, když jsem získal zlatou medaili, protože je to odměna za celoživotní snažení a práci, kterou jsme společně s rodiči, trenéry, partnery a přáteli udělali,“ svěřil se Arnošt Petráček a ochotně prozradil, jak zlatou medaili po návratu oslavil. "Ve středu jsme navštívili s kamarády v Českých Budějovicích několik klubů a ve čtvrtek jsem měl velikou oslavu v Riegrově ulici, kterou pro mě přátelé v Klubu Riegrova 51 připravili. Slavil jsem pak ještě v dalším klubu i den poté,“ směje se sympatický mladík, který přitom s životosprávou žádné problémy nemá.
"Ještě jednou děkuji rodičům a všem svým trenérům, partnerům a přátelům, kteří mají na mém úspěchu zásluhy. Vzpomínám i na své začátky před deseti lety, například na trenérky Verču Šimečkovou nebo Monču, které mě tenkrát učily delfína a motýlka. Byly to nádherné začátky, na které vzpomínám dodnes,“ pokračuje Arnošt, který se chce po úspěšné paralympiádě zaměřit i na něco jiného než jen na tréninky a přípravy k závodům.
Mimořádná linka Jankov - Tokio
"Obnovil jsem svá studia na Vysoké škole technicko-ekonomické, obor ekonomika podniku, a rád bych zde získal titul bakaláře. Od roku 2012 se také věnuji projektu Lipno bez bariér, jehož cílem je přilákat na Lipno co nejvíc handicapovaných návštěvníků a vytvořit jim zde skvělé pobytové i sportovní podmínky pro několikadenní dovolenou. Ohlasy jsou zatím výborné a rád bych v tomto projektu zase pokračoval,“ říká Arnošt Petráček.
"Plavat budu samozřejmě dál a za čtyři roky se chci kvalifikovat do Tokia, kde se pokusím zlato obhájit,“ slibuje pětadvacetiletý paralympijský vítěz z Ria.