České medailové sucho ze zimní paralympiády se protáhne na šestnáct let

ČTK ČTK
13. 3. 2022 15:15
Zimní paralympijské hry konané ve stínu války na Ukrajině dnes slavnostním ceremoniálem oficiálně skončily. Čeští handicapovaní sportovci v Pekingu neukončili čekání na první medaili od roku 2010.
Tomáš Vaverka na paralympiádě v Pekingu
Tomáš Vaverka na paralympiádě v Pekingu | Foto: Reuters

V poslední den soutěží se z české výpravy představili alpští lyžaři. Nejlepší umístění zaznamenal zrakově postižený Patrik Hetmer, jenž ve slalomu obsadil desátou pozici. Právě devětatřicetiletý Hetmer s trasérem Miroslavem Máčalou se šestým místem v obřím slalomu postaral o nejlepší český individuální výsledek na paralympiádě, stejnou příčku obsadili parahokejisté.

Poslední českou medaili na paralympiádě před 12 lety ve Vancouveru získala lyžařka Anna Kulíšková v superobřím slalomu slabozrakých.

Dnešním závěrečným ceremoniálem skončilo téměř nepřetržitých šest týdnů mezinárodního sportu v Číně, které odstartovalo 4. února zahájením olympijských her. Oba sportovní svátky doprovázela přísná bezpečnostní opatření kvůli koronavirové pandemii a paralympiáda byla následně ve stínu vpádu ruských vojsk na Ukrajinu.

Mezinárodní paralympijský výbor (IPC) původně povolil start sportovců Ruska a jeho spojence Běloruska pod neutrální vlajkou, po řadě protestů ale své rozhodnutí změnil a 71 Rusů a 12 Bělorusů z her vyloučil.

"Odlišnosti nás nerozdělí. Díky jednotě máme naději. Naději na inkluzi, naději na harmonii a především naději na mír. Lidstvo chce žít ve světě, kde zvítězí dialog," řekl při slavnostním zakončení prezident IPC Andrew Parsons.

Medailové pořadí zemí ovládla jasně domácí Čína s 61 cennými kovy (18+20+23) před Ukrajinou (11+10+8) a Kanadou (8+6+11). Příští zimní paralympiáda se uskuteční v roce 2026 v Miláně a Cortině d'Ampezzo.

 

Právě se děje

Další zprávy