Rozstřílený dům i zajatý otec. Ukrajince dohnala válka i na paralympiádě, přesto září

ČTK ČTK
8. 3. 2022 13:39
Ukrajinští sportovci jsou navzdory napadení jejich vlasti Ruskem druhou nejúspěšnější výpravou na zimní paralympiádě v Pekingu. Rozhodně to však neznamená, že by válce dokázali uniknout. Kvůli špatným zprávám z domova své závody vynechaly dvě reprezentantky.
Irina Bujová a Oleksandra Kononovová na paralympiádě v Pekingu 2022
Irina Bujová a Oleksandra Kononovová na paralympiádě v Pekingu 2022 | Foto: Reuters

Anastasija Lalentinová nenastoupila do dnešního závodu sedících biatlonistek na deset kilometrů poté, co jejího otce, který slouží v ukrajinské armádě, zajali Rusové. "Byla velmi rozrušená, protože ho zbili," citovala agentura SID mluvčí ukrajinské výpravy.

Už v pondělí vynechala Ljudmyla Ljašenková závod v běhu na lyžích, protože dům její rodiny v Charkově byl zničen při raketovém útoku. Dnes už ale získala bronzovou medaili v biatlonu za krajankami Irinou Bujovou a Oleksandrou Kononovovou.

"Je to psychicky hrozně náročné, nejde se totiž soustředit jen na sport a závody. Srdcem, duší i myšlenkami jsem neustále u rodiny a mého dítěte," uvedla stříbrná medailistka Kononovová.

"Naše výsledky a medaile chceme věnovat všem lidem na Ukrajině a našim vojákům, kteří nás brání. Náš výkon tady reprezentuje celou zemi, tohle tady je naše bitva," přidala šestadvacetiletá Bujová.

Nelehká situace se však na výsledcích ukrajinských sportovců v Pekingu zatím nepodepsala. Po třech dnech soutěží mají na kontě šest zlatých, sedm stříbrných a čtyři bronzové medaile. Lepší je pouze Čína s celkovým počtem 27 medailí (8-8-11).

 

Právě se děje

Další zprávy