Ostrava šlape. Baník vyhrál v Jablonci, připsal si třetí vítězství v řadě

7. 4. 2024 17:40
Fotbalisté Ostravy ve 27. ligovém kole zvítězili v Jablonci 3:2, vyhráli potřetí v řadě a upevnili si čtvrté místo v tabulce. Pardubice remizovaly v záchranářském souboji s Českými Budějovicemi 1:1, Teplice podlehly doma 0:1 Hradci Králové.
Patrick Kpozo si při výhře Baníku v Jablonci připsal gól a asistenci
Patrick Kpozo si při výhře Baníku v Jablonci připsal gól a asistenci | Foto: fcb.cz

Jablonci chyběli potrestaní Hurtado a Houska a na už tak početnou marodku přibyl Drchal. Uzdravili se sice Černák a Polidar, zato Kratochvíl a Tekijaški nastoupili se zdravotními problémy, a možná i proto to v defenzivě hodně skřípalo. Do ostravské sestavy se po odpykání trestu vrátil nováček ve slovenské reprezentaci Rigo.

Obrana Baníku nabídla hned v úvodu šanci Chramostovi, ale zkušený střelec, jemuž chybí jen pět gólů do ligové stovky, brankáře Letáčka nepřehodil.

V 11. minutě zůstal na druhé straně úplně volný Kpozo, měl dost času na přesný centr a u vzdálenější tyče přesně našel Klímovu hlavu. Útočník Baníku dal první soutěžní gól po více než roční přestávce a operaci kotníku.

Po čtyřech minutách Tanko udělal kličku brankáři Hanušovi, který vyběhl až před šestnáctku, jenže zakončení se mu nepovedlo. Jablonecká obrana dál nechávala Kpozovi na levém křídle hodně prostoru a ten toho využil. Ve 24. minutě z ostrého úhlu poslal míč do sítě, když brankář Hanuš i jeho spoluhráči očekávali centr, a také sám střelec ho měl nejspíš v plánu.

Svůj první gól v české lize ghanský krajní bek či záložník, který přišel v létě ze Šeriffu Tiraspol, oslavil saltem.

Odpovědět mohl Chramosta, těsně ovšem minul branku. Hanuš potřetí lovil míč ze sítě po dorážce od Lischky, což ostravský obránce proti svému bývalému klubu nijak neslavil. Nakonec ani neměl důvod, protože rozhodčí Berka po kontrole u videa gól neuznal pro ofsajd.

Chyb se však dopouštěla i obrana Slezanů a v závěru prvního poločasu to potrestal slovenský útočník Hollý. Po Čanturišviliho centru vstřelil povedenou hlavičkou svůj premiérový gól v české lize.

Kontaktní branka domácí povzbudila, Baník vypadl z role a z jednoznačného zápasu bylo najednou drama. Jenže v 61. minutě míč po Klímově střele orazítkoval obě jablonecké tyče a srbský obránce Tekijaški si ho v tísni srazil do vlastní branky.

Jedenáct minut před koncem vykřesal domácím naději svým prvním gólem v ligové sezoně Černák, ale vyrovnat se už Jablonci nepodařilo.

Baník v lize zvítězil na jablonecké Střelnici poprvé od roku 2006 a po 19 marných pokusech. Severočeši včetně úterního vyřazení z domácího poháru od Plzně prohráli čtvrtý soutěžní zápas po sobě.

Jihočechy zachránil kapitán

Pardubicím se proti Dynamu povedl rychlý úder. Hned v 5. minutě se Krobot se Solilem postarali o předfinální fázi, Hlavatý pak v šestnáctce přihrál Surzynovi a ten se trefil přesně k tyči. Domácí obránce skóroval v lize poprvé od května 2021.

Zatímco hostující Suchan poté vyslal po signálu na brankáře Kinského jen propagační střelu, Východočeši byli nebezpečnější. Po Patrákově průniku se marně dožadovali penalty, s ranou Hlavatého měl pak hodně práce gólman Šípoš. Jen těsně vedle hned dvakrát vypálil Patrák.

Českobudějovický trenér Lerch nebyl s průběhem prvního poločasu spokojený, a tak o přestávce nachystal trojité střídání. Jeho mužstvo mělo štěstí, že rozhodčí Radina nenařídil penaltu poté, co Králik v šestnáctce zavadil o Patráka.

V 56. minutě sudí zápas přerušil kvůli nepokojům v sektoru hostujících fanoušků. Pokropit je musel hasič, což je ještě více rozběsnilo, po chvíli však utkání pokračovalo. Po čtyřech minutách pobytu na trávníku mohl skórovat pardubický Daněk, jeho zakončení do odkryté branky však na poslední chvíli zmařil Králik.

Jihočeši se dočkali deset minut před koncem vyrovnání. Na centr si naskočil zkušený Ondrášek a hlavou překonal Kinského. Čtvrtou brankou v ligové sezoně se dotáhl na nejlepšího týmového střelce Suchana, který ho našel z rohového kopu.

V sedmiminutovém nastavení mohly oba týmy strhnout vedení na svou stranu. Pardubický Tischler ovšem hlavičkoval těsně vedle a hostující Alli ztroskotal na pozorném Kinském.

Dynamo zůstalo nejhorším týmem venku, kde jako jediné v této sezoně nejvyšší soutěže ještě nevyhrálo a získalo tam pouze tři body. Pardubičtí jsou pro změnu nadále nejslabším celkem doma. Na svém stadionu zvítězili v jediném z posledních 11 ligových zápasů a získali tam jen 11 z 27 bodů v ročníku.

Grigar smutným hrdinou

Teplický trenér Frťala působil tři sezony v Hradci a v roce 2021 s ním postoupil zpět do nejvyšší soutěže, dnes ale na lavičce proti svému bývalému klubu chyběl. Kvůli trestu za čtyři žluté karty ho zastoupil asistent Prášil.

Do brány "Sklářů" se po šestizápasové absenci vrátil uzdravený Grigar, jinak oba celky nastoupily v očekávaných sestavách.

Právě Grigar se stal smutným hrdinou jediné gólové situace utkání. Jednačtyřicetiletý brankář před svým pokutovým územím tak dlouho váhal s rozehrávkou, až jeho odkop zblokoval Vašulín, jemuž se míč odrazil přímo do kroku. Nejlepší královéhradecký střelec následně neměl problém do odkryté sítě vstřelit pátý gól v ligové sezoně.

Domácími kuriózní branka otřásla a brzdily je četné nepřesnosti. V 9. minutě mohli navíc inkasovat podruhé, Pilař ale svůj volej nestlačil mezi tyče.

Tepličtí poprvé zahrozili ve 25. minutě, kdy se prodral k zakončení Labík a gólman Zadražil jeho pokus zblízka zneškodnil. O chvíli později neuspěl z nadějné pozice ani Trubač.

Severočeši na konci první půle převzali iniciativu a ve 43. minutě byli blízko vyrovnání, Bílek trefil z přímého kopu z velkého úhlu břevno.

I po poločasové přestávce už se "Votroci" soustředili hlavně na bránění výsledku. Stav se nezměnil ani v 58. minutě, kdy Filově gólu předcházel ofsajd.

S přibývajícím časem narůstaly na hřišti nervozita i počet osobních soubojů a nedovolených zákroků. I z toho důvodu 4629 diváků na Stínadlech nevidělo příliš dalších gólových šancí. Tu největší měl čtvrt hodiny před koncem domácí Jásir, který nedokázal odražený míč dorazit hlavou do sítě.

Z podobné pozice neuspěl v závěru ani Fila a Teplice doma v lize po sedmi zápasech neskórovaly, což se jim stalo naposledy v říjnu při prohře 0:1 s Ostravou.

27. kolo první fotbalové ligy:

FK Jablonec - Baník Ostrava 2:3 (1:2)

Branky: 45.+1 Hollý, 79. Černák - 11. Klíma, 24. Kpozo, 61. vlastní Tekijaški. Rozhodčí: Berka - Vlček, Slavíček - Adámková (video). ŽK: Kratochvíl, Hollý, F. Souček, Martinec - Boula, Kpozo. Diváci: 2518.

Jablonec: Hanuš - Černák (89. Štěpánek), F. Souček, Tekijaški, Polidar - Kratochvíl, Martinec - Kanakimana (46. Alégué), Hollý (89. Velich), Čanturišvili - Chramosta (69. Hübschman). Trenér: Látal.

Ostrava: Letáček - Blažek, Frydrych, Lischka - Buchta (60. Rusnák), Rigo, Boula (73. Pojezný), Kpozo - Ewerton (87. Šehič) - Tanko (87. Adediran), Klíma (73. Kubala). Trenér: Hapal.

FK Pardubice - Dynamo České Budějovice 1:1 (1:0)

Branky: 5. Surzyn - 80. Ondrášek. Rozhodčí: Radina - Hurych, Dohnálek - Kocourek (video). ŽK: Krobot, Surzyn, Solil, Černý - Králik, Lazič, Tranziska, Alli. Diváci: 3131.

Pardubice: Kinský - Mareš, Kukučka, Ortiz, Surzyn - Solil (53. Vacek), Icha, Hlavatý - Patrák (67. Daněk) - Sychra (83. Tischler), Krobot (67. Černý). Trenér: Mikula.

Č. Budějovice: Šípoš - Sladký (46. Lazič), Poulolo, Králik, Madleňák (46. Trummer) - Skalák (46. Alli), Čermák, Hellebrand - Suchan - Šigut (78. Brandner), Ondrášek (84. Tranziska). Trenér: Lerch.

FK Teplice - FC Hradec Králové 0:1 (0:1)

Branka: 6. Vašulín. Rozhodčí: Pechanec - Dobrovolný, Pfeifer - Zelinka (video). ŽK: Chaloupek, Jásir, Mareček - Krejčí, Klíma, Kučera, Kodeš, Harazim, Pudhorocký. Diváci: 4629.

Teplice: Grigar - Kričfaluši, Chaloupek, Mičevič - Bílek (71. Radosta), Mareček, Jukl (82. Bednár), Labík (58. Švanda) - Trubač (58. Čerepkai) - Fila, Jásir. Trenér: Prášil.

Hradec: Zadražil - Klíma, Kodeš, Spáčil - Harazim, Kučera, Dancák, Krejčí (69. Horák) - Čmelík (59. Pudhorocký), Pilař (69. Juliš) - Vašulín (80. Hais). Trenér: Horejš.

1. Slavia 27 21 5 1 58:19 68
2. Sparta 26 21 3 2 58:20 66
3. Plzeň 27 17 4 6 62:32 55
4. Ostrava 27 13 4 10 41:31 43
5. Mladá Boleslav 26 11 6 9 45:41 39
6. Slovácko 27 11 6 10 36:36 39