Sáblíková byla na pětce v Calgary pátá, vyhrála Schoutenová

16. 12. 2022 23:31
Rychlobruslařka Martina Sáblíková skončila pátá v závodu na 5000 metrů na Světovém poháru v Calgary a v průběžném pořadí seriálu se posunu na 12. místo. Z vítězství se radovala úřadující olympijská vítězka na této trati Irene Schoutenová z Nizozemska.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: Reuters

Trojnásobná olympijská vítězka se do SP zapojila poté, co se minulý týden na tréninku při pádu řízla bruslí do pravé nohy a ze zdravotních důvodů zrušila všechny své plánované starty.

I proto měla Sáblíková původně startovat v divizi B, neboť klesla v SP až na průběžně 16. místo v hodnocení závodů na dlouhých tratích. Poté, co se Číňanka Mej Chan ze závodu na poslední chvíli odhlásila, se ale posunula do elitní divize A.

Svěřenkyně trenéra Petra Nováka se představila hned v úvodní rozjížďce společně s Polkou Magdalenou Czyszczońovou, kterou bezpečně porazila a zajela čas 6:58,23.

V průběžném vedení vydržela Sáblíková až do páté rozjížďky, kdy ji podle předpokladů překonala Schoutenová i její krajanka Joy Beuneová.

Zatímco Schoutenová byla rychlejší o deset sekund, Beuneová jen o dvě desetiny sekundy. Následně rodačku z Nového Města na Moravě pokořila ještě Ragne Wiklundová z Norska, která skončila druhá a udržela se v čele seriálu, a v poslední rozjížďce i nakonec třetí domácí Ivanie Blondinová.