Petici proti spolupráci závodu s modelkami už podepsalo více než 26 000 lidí, řada z nich dokonce demonstruje před ústředím organizátora závodu ASO (Amuary Sport Organisation).
"Fotografie těchto sexistických scén pak přebírají mnohá média po celém světě. Zahájili jsme tedy petici Vzdejme se hostesek na pódiích Tour de France!" prohlašuje feministka Fatima Benomarová.
Les photos de ces scènes sexistes s'affichent ensuite en couv de plein de journaux dans le monde, et ça ressemble à ça. Nous avons donc lancé une Pétition "Pour renoncer aux hôtesses sur les podiums du Tour de France !" avec + de 26 000 signataires !
— Fatima Benomar (@fatimabenomar_) July 23, 2019
✔️ https://t.co/Z0LgkJ7MO5 pic.twitter.com/8zJWD9Bl3F
Po kampani #MeToo se už spoře oděných dívek vzdaly tak významné sportovní akce jako je například formule 1 nebo španělská Vuelta. Tour de France si svoji tradici drží. Zatím.
"Hostesky na molu slouží jako dekorace a jsou pro cyklisty cenou? Ale ženy nejsou ani předměty, ani odměny. Jak by měla být představena role moderní ženy? Určitě ne jako tento klasický obraz hostesek na pódiích, s příliš krátkou sukní a až moc křehké na to, aby se samy dostávaly se na pódia jako sportovkyně," stěžují si aktivisté.
Marlene Schiappaová, francouzská ministryně pro rovnost mužů a žen, označila přítomnost hostesek na podiu za "zastaralou" a uvedla, že petici "chápe".
Společnost Amuary Sport Organisation se k celé záležitosti odmítla vyjádřit.