Sagan je se sedmi celkovými triumfy rekordmanem bodovací soutěže sprinterů na Tour, ale k osmému zářezu má letos hodně daleko. Nevyhrál zatím jedinou etapu, ani při traťových prémiích neboduje jako v minulosti a navíc mu rozhodčí po středečním dojezdu v Poitiers odebrali 43 bodů.
Žilinský fenomén vládne nejrychlejším mužům na Tour od roku 2012, o zelený trikot přišel za tu dobu jen před třemi lety, a to kvůli diskvalifikaci po střetu s Markem Cavendishem. Ve středu slovenský cyklista rozvířil pořádné emoce znovu soubojem s Woutem van Aertem v cílové rovince.
Sagan se cpal dopředu kolem bariéry, a když už před sebou neměl místo, vrazil do vedle jedoucího Belgičana tělem. Probil se na druhou příčku za Caleba Ewana, Van Aert finišoval za zeleným Samem Bennettem čtvrtý.
Okamžitě po průjezdu cílem dal Saganovi hlasitě najevo, co si o jeho agresivním manévru myslí, a ukázal také zdvižený prostředníček, za což později dostal pokutu 200 švýcarských franků. Slováka komise potrestala odsunem na 85. místo, odebráním všech 43 bodů, které v etapě získal, a navrch pokutou ve výši 500 švýcarských franků.
"Tím, co udělal, jsem byl překvapený a šokovaný. Vystrašilo mě to," popisoval Van Aert atak od Sagana. "Sprintoval jsem na maximální výkon a dodržoval jsem rovnou linii. On si chtěl udělat prostor, ale takhle se to nesmí. Já bych to nikdy neudělal," pokračoval člen týmu Jumbo-Visma.
Posledních 500 metrů středeční etapy i se zmiňovaným střetem:
Wow. Wow. Wow. WHAT a final 500 metres
— Eurosport UK (@Eurosport_UK) September 9, 2020
📸 Photo finish… but @CalebEwan takes it 🔥
🇫🇷 #TDF2020 LIVE
📺 Eurosport 1
📱💻 Uninterrupted coverage: https://t.co/vY5GA3TqFv
📃 Live blog updates: https://t.co/M2H0jHqE2W pic.twitter.com/1EDUtE0vJR
Trojnásobný mistr světa v cyklokrosu a vítěz dvou letošních etap Tour neskrýval prvotní emoce. "Byl jsem frustrovaný a naštvaný, použil jsem v cíli nehezké výrazy," přiznal Belgičan.
"Později jsem si chtěl se Saganem promluvit, ale slyšel jsem ostré výrazy na oplátku od něj. Bylo složité rozjet nějakou konverzaci," doplnil Van Aert.
Saganova reakce se omezila jen na strohé vyjádření na stránkách jeho týmu Bora-hansgrohe. "Jednoho závodníka jsem objel lehce, ale potom se to pořádně zúžilo. Musel jsem se posunout, abych se vyhnul bariérám, a jako výsledek mě přeřadili," nechal se slyšet 30letý sprinter.
Po odečtení narostla Saganova ztráta na Bennetta v souboji o zelený dres už na 68 bodů. "Stálo mě to hodně bodů, ale boj o zelený trikot jsem ještě nevzdal," vyhlásil mistr světa v cyklistice z let 2015 až 2017.
Vedle Van Aerta se k incidentu v Poitiers vyjádřili i další cyklisté. Hugo Hofstetter z týmu Israel Start-Up Nation, který se ve finiši octl za danou dvojicí, na Twitteru napsal: "Se vším respektem k tobě, Petře, kdybych nezabrzdil, já a možná další kluci bychom skončili v nemocnici."
Hi @petosagan I never use tweeter but... with all the respect that I have for you, If I don’t break, in this moment Me and maybe some other guys are in the hospital now... I’m very disappointed... pic.twitter.com/FXmOdScx7U
— Hugo Hofstetter (@hugohofstetter) September 9, 2020
"Sprinteři jsou jiní než ostatní jezdci, jsou to takoví blázni. Ale musí to zůstat v mezích férového boje, je to správné rozhodnutí," komentoval vedoucí muž závodu a Van Aertův týmový parťák Primož Roglič.
Saganův trest pochopitelně vyvolal značné pozdvižení na Slovensku, kde bitvu o zelený dres bedlivě sledují. Bývalý špičkový cyklista Peter Velits hodnotil incident poněkud střízlivě. "Bylo to od Petera agresivní řešení, jak se vyhnout bariéře. Musel si pomoct bodyčkem," řekl expert RTVS.
Zato bývalý Saganův trenér Peter Zanický rozhodnutí komise kritizoval. "Nerozumím tomu, že Peterovi vzali vedle 30 bodů v cíli ještě dalších 13 bodů za sprinterskou prémii na trati. Vidím to jako nespravedlnost a nesmyslné pravidlo," zlobil se v rozhovoru pro Šport.sk.
Podobně ublížení se cítí Saganovi fanoušci na Slovensku. V anketě na webu deníku Pravda hlasovalo plných 76 procent čtenářů pro názor, že se jezdec ničím nebezpečným neprovinil.
Český reprezentační trenér Tomáš Konečný ve studiu České televize prohlásil, že podle něj měla na výši trestu vliv hrůzná nehoda z letošního závodu Kolem Polska, po níž Fabio Jakobsen bojoval o život. Také Zanický je o tom přesvědčený a ve svém hodnocení se trochu obul do Van Aerta.
"Rozhodčí jsou teď velmi úzkostliví a musíme to respektovat. Na druhou stranu cyklistický sprint je pro tvrdé chlapy a Peter mezi ně patří, na rozdíl od Van Aerta. Ten z toho byl trochu vyjukaný, ale ve sprintu k takovým situacím zkrátka dochází," zmínil slovenský trenér.
Momentálně se ve Francii jede 12. etapa, jež končí dojezdem do kopce, a tak se nedá očekávat opakovaný souboj čistokrevných sprinterů. Může to být ovšem šance pro Sagana, který si umí poradit také na členité trati, a klidně by mohlo dojít k reparátu bitvy s univerzálem Van Aertem.
Na jediné rychlostní prémii nejdelší etapy letošní Tour však Sagan na Bennetta nevyzrál. Vedoucí muž bodovací soutěže bral devět bodů za sedmé místo, devátý Slovák získal bodů sedm. Celkově jeho ztráta na zelený trikot narostla tedy už na rovných 70 bodů.