Bizarní etapu vyhrál Alaphilippe. Sagan uspěl přes zásah slzným plynem, Gilbert hrůzostrašně upadl

Policie na Tour rozháněla farmáře. Slzný plyn zasáhl i Froomea, Sagana či Thomase
Dramatické okamžiky byly k vidění v průběhu úterní 16. etapy letošní Tour de France.
Francouzští farmáři zablokovali 187. kilometrů před cílem etapy prostřednictvím balíků slámy silnici, po které měl projet peloton.
Cyklisté tak museli před bariérou zastavit.
Do rozhánění protestujících zemědělců se pustili francouzští policisté.
Foto: ČTK
ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 24. 7. 2018 18:36
Úvod etapy poznamenaly asi 30 kilometrů po startu protesty zemědělců, policie proti nim zasáhla slzným plynem.

Bagneres-de-Luchon - Šestnáctou etapu cyklistické Tour de France vyhrál nejlepší vrchař letošního ročníku Julian Alaphilippe z Francie. Žlutý trikot udržel Brit Geraint Thomas, který do cíle v Bagneres-de-Luchon dojel spolu s dalšími favority se ztrátou devíti minut na vítěze.

Alaphilippe si připsal druhý triumf v letošním závodě, když v Pyrenejích navázal na úspěch z 10. etapy v Alpách.

K výhře mu nyní pomohlo i štěstí, protože v závěrečném stoupání ujel Adam Yates, který ale při sjezdu šest kilometrů před cílem upadl a Alaphilippe ho předjel. Yates nakonec byl až třetí, když se před něj dostal i Španěl Gorka Izagirre.

"Celý den jsem trpěl a teď mám obrovskou radost," řekl Alaphilippe, který na Yatese v jednu chvíli ztrácel přes půl minuty. "Adama je mi líto, ale klidně se to mohlo stát mně, protože jsem ve sjezdu hodně riskoval. Ale taková je někdy cyklistika," dodal.

"Zažil jsem náročnější sjezdy, kde jsem mnohem víc riskoval a nic se nestalo. Trať sice máme nastudovanou, ale asi tam bylo trochu mokro," posteskl si Yates. "Teď jsem psychicky dost na dně. Mít vítězství v etapě na Tour de France takhle na dosah je zdrcující. A nejen kvůli mně, ale i kvůli týmu," prohlásil.

Žlutý trikot udržel Thomas a pět etap před koncem má v průběžném pořadí náskok minuty a 39 sekund před čtyřnásobným vítězem slavného závodu a kolegou ze stáje Sky Chrisem Froomem. Třetí je Tom Dumoulin z Nizozemska, který je o dalších jedenáct vteřin pomalejší.

"Mysleli jsme si, že dnes bude pořádně rušno a bude se hodně útočit, ale nakonec to tak nebylo. Možná v závěrečném stoupání to soupeři párkrát zkusili, ale kluci z týmu to pohlídali," uvedl Thomas. "Byl to v podstatě dost nudný den a to je vždycky dobře," dodal.

Hrůzostrašný pád Belgičana Gilberta, po kterém pokračoval v etapě:

Rozhodnuto je naopak o majiteli zeleného trikotu, který si v předstihu zajistil Peter Sagan. Slovenský mistr světa má v pořadí spurtérů nedostižný náskok 282 bodů a od šestého triumfu v bodovací soutěži a vyrovnání rekordu Němce Erika Zabela ho dělí pouze dojezd do Paříže.

Úvod etapy poznamenaly asi 30 kilometrů po startu protesty zemědělců, policie proti nim zasáhla slzným plynem. Odnesla to i řada jezdců včetně Thomase, Froomea nebo Sagana, kteří během vynuceného přerušení u lékařského vozu vyhledali pomoc v podobě kapek do očí nebo čisté vody na vypláchnutí. Peloton se opět rozjel asi po 15 minutách.

Ve středu čeká jezdce další den v horách a na programu je nejkratší etapa za posledních třicet let. Peloton urazí na trase z Bagneres-de-Luchon do Saint-Lary-Soulan pouhých 65 kilometrů. Závodníci, kteří se navíc na start postaví ve stylu formule 1 podle průběžného pořadí, absolvují tři náročná stoupání včetně toho závěrečného na nejvyšší vrchol letošního ročníku Col du Portet (2215 m).

"Co se týče zítřka, tak se připravujeme na to nejhorší," řekl Thomas. "Myslím, že se totiž bude útočit už od startu. Bude to ale chtít trochu odvahy, protože etapa je náročná a zejména poslední stoupání je těžké, možná nejtěžší na letošní Tour. Asi to bude šílená jízda," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Základní část NHL se bude hrát až do poloviny května

Vedení NHL rozhodlo o prodloužení základní části soutěže až do 16. května. K tomuto kroku vedlo elitní ligu odložení hned osmi zápasů Vancouveru kvůli nákaze nemocí covid-19. NHL nicméně stále počítá s tím, že ve zkrácené sezoně odehraje každý z týmů v souladu s původním plánem všech 56 utkání dlouhodobé fáze. Zatím však není jasné, kdy začnou vyřazovací boje o Stanley Cup.

Přestože bylo ve zhuštěném programu základní části, při němž čeká za normálních okolností každý klub 82 zápasů, odloženo od začátku sezony z důvodu koronavirové pandemie 54 utkání a dalších pět kvůli potížím s počasím, nenabrala NHL zatím nijak dramatický skluz. Původně měla dlouhodobá fáze skončit 8. května, již dříve byla prodloužena do 11. května.

Tým Canucks byl v rozehrané soutěži zasažen nákazou dosud nejvýrazněji. Různé formy koronaviru byly diagnostikovány u 21 hráčů a čtyř dalších zaměstnanců klubu. Kanadský celek, který má odehráno nejméně utkání (37) v soutěži, hrál kvůli tomu naposledy 24. března. Dnes už ale může začít s tréninkem, do zápasového zatížení pak naskočí v pátek soubojem s Edmontonem.

O začátku play off nebylo zatím rozhodnuto. "NHL bude i nadále sledovat a pečlivě vyhodnocovat průběh základní části, teprve pak bude definitivně oznámeno datum, kdy se začne hrát o Stanley Cup. S posledními změnami a posunutým koncem základní části v Severní divizi je ale možné, že zápasy prvního kola play off začnou ve Východní, Centrální a Západní divizi o pár dnů dříve než v Severní divizi," uvedla liga v tiskové zprávě.

S prodloužením základní části NHL se však zmenšil časový prostor hráčům, kteří posílí národní týmy na mistrovství světa v Lotyšsku. Rovněž posunutý šampionát, jehož spolupořadatelem mělo být původně i Bělorusko, začne v pátek 21. května. Hned v jeho úvodní den půjdou do akce i čeští hokejisté, které čeká souboj s Ruskem. Finále turnaje je pak naplánováno na neděli 6. června.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pomohu republikánům příští rok vyhrát volby do Kongresu, přislíbil Trump

Bývalý americký prezident Donald Trump chce pomoci republikánům ve volbách do Kongresu v roce 2022. Řekl to v sobotním projevu k dárcům Celostátního výboru Republikánské strany (RNC). Zároveň však ostře zkritizoval lídra republikánské menšiny v Senátu Mitche McConnella a poznamenal, že je stále zklamaný z přístupu svého někdejšího viceprezidenta Mikea Pence. Informovala o tom agentura Reuters.

Trump k dárcům ve floridském Palm Beach promluvil na večeři ve svém letovisku Mar-a-Lago. Podle Reuters dal najevo, že jej stále trápí, že není prezidentem, přestože ho ve volbách 3. listopadu porazil demokrat Joe Biden, který je nynějším šéfem Bílého domu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy