Staněk bude hladit křišťálovou kouli. Doma zvládá i náročné práce, jen praní ho míjí

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
19. 5. 2023 16:23
Tomáš Staněk patří mezi české atlety, kteří na mezinárodní scéně pravidelně dosahují skvělých výsledků. Také v letní sezoně chce zůstat v elitní koulařské společnosti. "Stříbro z letošního halového mistrovství Evropy a výkon 21,90 mě potěšily a zároveň povzbudily před náročnou sezonou," říká v rozhovoru pro Aktuálně cz. atlet, který si z posledních čtyř halových šampionátů pokaždé přivezl medaili.
Tomáš Staněk na olympiádě v Tokiu
Tomáš Staněk na olympiádě v Tokiu | Foto: Reuters

Jak probíhala vaše příprava na sezonu?

Skvěle, protože jsem neměl žádné zdravotní problémy. Všechny ty předchozí už zůstaly pod pokličkou, nelimitovaly mě. Vydržel jsem stanovené tréninkové dávky a vytvořil si osobní rekordy silové i s koulí, takže únava je trošku větší, než byla v minulých letech při několika mých nucených přestávkách. Podstatnější však je, že jsem si položil důležitý základní kámen pro celou letní sezonu.

Už příští týden v úterý se zúčastníte tradičního Memoriálu Ludvíka Daňka. Co od svého vystoupení čekáte?

Je to první závod, takže určitě ne hod přes 22 metrů. Tréninkové ukazatele mě však potěšily, takže chci podat pěkný výkon. Hodně bude záležet na počasí, které kdyby bylo jako dnes, tak bych ho nazval fantastické. O víkendu budu doma hladit křišťálovou kouli, aby bylo všechno v pohodě.

Se světovou špičkou změříte poprvé síly 2. června na Diamantové lize ve Florencii. Co pro vás tento mítink znamená?

Jsem velice rád, že v těch letošních čtyřech významných mítincích jsem mezi osmi pozvanými koulaři. Když jsou mezi nimi tři Američané, jeden Brazilec a jeden Novozélanďan, tak moc volných míst nezbývá. Je to pro manažerku Helenu Fibingerovou hodně tvrdý oříšek, a proto považuju za čest, že se s těmi nejlepšími koulaři naší planety mohu utkat nejen na mistrovství světa či olympijských hrách.

Kterých závodů se chcete před srpnovým mistrovstvím světa zúčastnit?

Pokud jsem dobře počítal, tak jich je celkem osm. V polovině z nich chci startovat doma a k těm zbývajícím pojedu do Itálie, Švýcarska a dvakrát do Polska. Tedy vesměs bez časově náročného cestování, což je pro mě důležité. Půjde jen o to, abych zůstal zdravý, mohl naplno trénovat a měl možnost navázat na už zmíněnou kvalitní přípravu.

V jaké atmosféře se současná vystoupení koulařů konají?

Bez nadsázky mohu říct, že pozornost diváků pořád roste. Je to příjemné, ale zároveň i zavazující, protože vás to nutí podávat kvalitní, vyrovnané výkony.

Letošní sezona je předolympijská. Myslíte už na cestu do Paříže?

Olympiáda je pro mě ještě daleko, ale už dnes je jasné, že letenku si zajistím splněním limitu, který je 21,50 metru. Do soutěže má vstoupit 36 koulařů a mně ve světovém žebříčku patří zatím šestá až sedmá příčka. Přitom si myslím, že kdo se představí hodem přes ostrý limit, bude mít šanci na pěkné umístění.

Ve vašem bohatém programu jsou tréninky, mítinky v Česku i v zahraničí, časté cestování. Zbývá vás aspoň troška času na něco jiného?

Nechci se chlubit, ale jsou to různé i náročnější práce v bytě, pomáhám na zahrádce, umím vařit, myju nádobí. Jen praní prádla nechávám na manželku. (smích)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při zřícení tribuny na dětském fotbale v Rusku zemřela jedna žena, 26 lidí je zraněných

Jedna žena přišla o život a dalších 26 lidí, včetně 15 dětí, utrpělo zranění v Rostově na Donu na jihozápadě Ruska, kde se během dětského fotbalového utkání zhroutila tribuna, oznámil gubernátor Vasilij Golubev na sociální síti Telegram. Tři zranění - další žena a dvě děti - jsou ve vážném stavu.

Celkem bylo hospitalizováno 13 dětí a dva dospělí, uvedl šéf Rostovské oblasti s tím, že nemocnici navštívil a že všem zraněným byla poskytnuta péče. Konstrukce montované tribuny u veslařského kanálu se podle gubernátora zhroutila pod poryvem prudkého větru.

Úřady podle agentury RIA Novosti zahájily vyšetřování neštěstí podle paragrafu, který postihuje práci a služby neodpovídající požadavkům bezpečnosti a vedoucí k usmrcení člověka z nedbalosti.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Akademiky, které Zeman odmítal, jmenuje Pavel profesory v červnu

Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu, oznámila mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.

"Předpokládáme, že budou (Fajt a Ošťádal) jmenováni společně s ostatními profesory v červnu," uvedla Řeháková. Pavel se stal prezidentem letos v březnu. Nedlouho poté řekl, že jmenuje Fajta a Ošťádala profesory, pokud dostane potvrzující stanovisko příslušných orgánů vysoké škol. Spolehne se podle svých slov na akademické prostředí, aby posoudilo, zda dotyčný splnil všechna kritéria pro přiznání profesorského titulu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Dva členové Zemanovy ochranky zpronevěřili tisíce nábojů, od soudu odešli s pokutou

Peněžité tresty Obvodní soud pro Prahu 1 uložil dvěma mužům, kteří jako členové Útvaru pro ochranu prezidenta ČR podle obžaloby zpronevěřili tisíce nábojů. Podle nepravomocného rozsudku tím státu způsobili škodu přes 142 tisíc korun. Oba muži vinu odmítají, proti verdiktu se na místě odvolali. Případem se tak bude zabývat ještě pražský městský soud.

Obžaloba tvrdí, že Martin Tiefenbach a Patrik Přibyl, kteří u útvaru působili jako instruktoři, si z policejního skladu mezi lety 2018 a 2020 po vzájemné dohodě brali různé náboje. Celkem si jich podle státního zástupce pro soukromé účely přisvojili přes 20 tisíc. Střelivo pak podle nepravomocného verdiktu vykázali jako použité při střelecké přípravě.

Soudkyně Šárka Šantorová dnes uložila Tiefenbachovi peněžitý trest 150 tisíc korun, Přibylovi 100 tisíc korun. Druhému muži, který je na rozdíl od Tiefenbacha i nadále zaměstnán u policie, také na tři roky zakázala činnost v ozbrojených bezpečnostních sborech. Oba muže soudkyně potrestala za zpronevěru, Tiefenbacha navíc za nedovolené ozbrojování.

Ministerstvu vnitra musí podle verdiktu muži nahradit 105 tisíc korun, jde o částku se kterou se úřad do řízení jako poškozený přihlásil.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Evropská unie zdvojnásobí svou hasičskou flotilu, připravuje se na dopady klimatické změny

Evropská unie oznámila, že na letošní léto zdvojnásobí svou leteckou hasičskou flotilu. Učiní tak kvůli výzvám, jako je narůst počtu a intenzity lesních požárů v důsledku změny klimatu. Informovala o tom agentura Reuters.

"V několika posledních letech jsme byly svědky dosud největších výzev," uvedl komisař pro krizové řízení Janez Lenarčič. Během uplynulých deseti let byl podle něj zaznamenán v průměru 350procentní nárůst žádostí o pomoc skrze unijní mechanismus RescEU.

"Katastrofy jsou stále častější a intenzivnější," řekl Lenarčič s odkazem na riziko lesních požárů v oblastech, kde dříve nebyly běžné, a povodně v Belgii, Německu a Itálii.

Pro nadcházející sezonu lesních požárů bude rezerva RescEU zahrnovat 24 hasičských letadel a čtyři helikoptéry z deseti členských států. K tomu 11 unijních zemí vyšle téměř 450 hasičů, kteří budou mít základnu ve Francii, Řecku a Portugalsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy