Praha - Zákaz startu na olympijských hrách v Riu se podle všeho bude týkat jen ruských atletů a vzpěračů. Kvůli systémovým pochybením v boji proti dopingu se v neděli Mezinárodní olympijský výbor vážně zabýval myšlenkou škrtnout z účastnické listiny her v Riu celou ruskou výpravu, nakonec se k ní však nepřiklonil.
Přidal jen podmínku, že v ruské výpravě nesmí být nikdo z těch, co už v minulosti byli za doping trestáni.
I tak si řada jejích krajanů oddechla a může začít balit na cestu do Brazílie, Jeleně Isinbajevové však zůstaly stejně jen oči pro pláč. Ještě ve čtvrtek ráno přitom 34letá šampionka věřila, že pojede s nimi. Upínala se k tomu, že zákaz startu ruských atletů na olympijských hrách v Riu zruší ve čtvrtek sportovní arbitráž v Lausanne.
Jenže její verdikt naopak potvrdil, že uplatnění principu kolektivní viny za prokázaná pochybení ruského antidopingového systému je řešení možné a legální.
Takže Isinbajevová už ve čtvrtek ukládala svou dcerku ke spánku s vědomím, že třetí olympijské zlato dvouleté Evě z Ria na hraní nepřiveze. A sama pak, pořád pekelně naštvaná, ulehla s neodbytnou myšlenkou: "Já tak toho Bacha potkat...!"
No a proč ne. Zkusme si teď pohrát s představou jejího snu, ve kterém by úřadujícího prezidenta Mezinárodního olympijského výboru skutečně potkala. A rozehrajme zcela fiktivní dialog, v němž se budou právě Thomas Bach a Jelena Isinbajevová, fenoménka skoku o tyči, vzájemně bombardovat silnými argumenty obou stran vyhroceného sporu, který teď, necelé dva týdny před startem olympijských her v Riu, říší sportu mocně otřásal.
Jelena: „Tak díky, že jste pohřbili atletiku. Jak už jsem řekla novinářům, alespoň si teď všichni ti vaši pseudo-čistí atleti můžou oddechnout a získat pseudo-zlaté medaile, co?“
Thomas: „Tak za prvé, o ruských atletech nerozhodoval Mezinárodní olympijský výbor, ale vedení světové atletiky, v jehož čele stojí Sebastian Coe. A za druhé, napadlo vás někdy hledat viníky té situace u vás doma? Vždyť doping v Rusku za pomoci tajné služby kryly, nebo dokonce přímo organizovaly státní orgány. A to jsme měli nechat jen tak?“
Jelena: „Velká část těch odhalení je postavená na svědectví Julie Stěpanovové, co sama prokazatelně dopovala, a jejího manžela. A teď nově se o údajných podvodech na zimní olympiádě v Soči rozvyprávěl Grigorij Rodčenko. Všichni tři utekli do Ameriky. Jenže jak říká náš prezident Putin, na tak zásadní závěry, jaké z těch svědectví vyvozujete, byste těch důkazů asi měli mít víc, ne?“
Thomas: „Nezávislé zprávy, z nichž vycházíme, jsou zcela důvěryhodné. Moskevská laboratoř pozitivní dopingové vzorky za úplatu po léta kamuflovala nebo ztrácela. Teď se přišlo na to, že ve státem přímo podporovaném programu s nepovolenými látkami jelo nejméně 20 olympioniků. Jen v Soči došlo k manipulaci s více než stovkou vzorků ruských sportovců. O všem věděl přinejmenším náměstek ministra sportu Jurij Nagornych. V Soči byl sklad s odebranými vzorky propojen se sousední místností ,myší dírou‘ a skrze ni se vzorky právě odebrané závodníkům vyměňovaly za lahvičky s čistou, nekontaminovanou krví. To všechno za aktivní účasti agentů tajné služby FSB. Něco takového se přeci už nikdy nesmí opakovat.“
Jelena: „A ta laboratoř v Soči snad spadala pod ruskou kontrolu? Neměla za ni náhodou zodpovědnost Světová antidopingová agentura WADA? Pokud vím, tak Stěpanovová jí napsala asi 200 mailů a nikdy jí ani neodpověděli. Tedy dokud to všechno neodvysílala německá televize. Neměla by se spíš než ruský sport rozmetat ta vaše slavná WADA?“
Thomas: „Kroky našich předchůdců neodčiníme. Ne vždy byli patrně zcela důslední. Ale chceme to napravit, zpětné kontroly vzorků z olympiád v Pekingu a Londýně odhalily ve dvou vlnách celkem 98 provinění.“
Jelena: „A tímhle rýpáním v minulosti něco napravíte? Když někomu po letech odeberete medaili a předáte ji dalšímu v pořadí, kde berete jistotu, že i ten novopečený medailista byl tehdy čistý? A vůbec, co to má společného s námi? Ty nově odhalené případy přeci zdaleka nejsou jen ruské, pokud vůbec. V první vlně jste anonymně zmiňovali závodníky ze 12 zemí.“
Thomas: „Však už byly na nedostatky upozorněny i mnohé další země. Třeba Keňa.“
Jelena: „A že jste keňské atlety z her nevyloučili jako nás? Vždyť tam ještě loni neměli vůbec žádnou antidopingovou agenturu, žádnou příslušnou legislativu, nic.“
Thomas: „Jenže po té kritice v Keni začali něco dělat a antidopingové zákony přijali. Naproti tomu ruská sebereflexe je minimální. Pořád si jen stěžujete, jak je vůči vám svět nespravedlivý, ale žádné reálné změny k lepšímu se u vás nedějí. V červnu WADA informovala, že jen za posledního půl roku bylo při dopingu chyceno dalších pět desítek Rusů a v ještě větším počtu případů se vaši krajani vyhýbali kontrole, dokonce opět za pomoci tajné služby.“
Jelena: „Moji krajani, říkáte. Fajn. Ale já se nikdy žádné kontrole nevyhýbala. Mluvíte tu o údajných podvodech v Soči, tam jsem se ocitla jen jako členka štafety s olympijským ohněm. Žádnou moč ani krev mi tam nikdo neodebíral. Nikdy, za celou dlouhou kariéru, jsem neměla pozitivní test. Tak proč nesmím na olympiádě v Riu závodit já, ani 67 dalších ruských atletů?“
Thomas: „Protože kvůli pochybením, o kterých se tu bavíme, pozastavila Mezinárodní atletická federace IAAF už v listopadu členství asociaci ruské. A když vidí, že s tím nic neděláte, rozhodla se na tom nic neměnit. Tím pádem nesmíte na mezinárodní soutěže včetně olympijských her. A arbitráž v Lausanne to teď potvrdila.“
Jelena: „Víte, že start na olympiádě je pro ty kluky a holky, co mají ohledně dopingu čisté svědomí, životní cíl?“
Thomas: „Vím, já sám mám doma šermířské zlato z olympijského Montrealu. Jenže kolik z těch kluků a holek, o kterých mluvíte, unikalo dosud odhalení svých dopingových podvodů právě jen díky ruskému systému, který to umožňoval, ba do konce podporoval?“
Jelena: „Ale i kdyby jen jediný z nich nedopoval a do Ria nesměl jet, tak je to přece vůči němu šílená nespravedlnost! A to jste zvažovali, že olympiádu zakážete všem Rusům. To si myslíte, že dopují stolní tenisté? Nebo moderní gymnastky?“
Thomas: „Jak víte, k plošnému zákazu startu ruské výpravě jsme nesáhli.“
Ruská dopingová kauza v kostce
Listopad 2014. Německá televize ARD obvinila ve svém dokumentu Rusko ze systematického dopingu.
Prosinec 2014. Pod tíhou kritiky odstupuje šéf ruské atletiky Valentin Balachničev z funkce pokladníka mezinárodní atletické federace IAAF. O měsíc později končí šéftrenér ruské atletiky Valentin Maslakov.
Listopad 2015. Začíná vyšetřování Laminea Diacka, dlouholetého senegalského prezidenta IAAF. Je podezřelý z krytí ruského dopingu za úplatu.
13. listopadu 2015. Na návrh Světové antidopingové agentury WADA pozastavuje atletická federace IAAF členství ruskému svazu. Krátce poté je suspendována ruská antidopingová agentura RUSADA.
Červen 2016. WADA informuje, že za uplynulého půl roku byli ruští sportovci přistiženi při dopingu ve více než 50 případech, ještě větší množství ruských sportovců se kontrolám vyhnulo.
17. června 2016. Rada IAAF potvrdila platnost trestu pro ruskou atletickou asociaci i pro OH v Riu. Konstatuje, že v Rusku nedochází k dostatečné nápravě.
18. července 2016. WADA zveřejňuje zprávu o rozsáhlém a systematickém porušování dopingových pravidel z ruské strany v letech 2011-2015, zejména pak na zimní olympiádě v Soči, a to při plném vědomí státních orgánů a v součinnosti s ruskou tajnou službou.
21. července 2016. Mezinárodní sportovní arbitráž (CAS) v Lausanne zamítá žalobu 68 ruských atletů, kteří se k tomuto tribunálu odvolali kvůli svému vyřazení z OH.
24. července 2016. Exekutiva Mezinárodního olympijského výboru projednala možnost vyloučit z OH v Riu celou ruskou výpravu. Ale nakonec se k ní nepřiklonila.
Jelena: „Tak proč se tedy Rio netýká jen ruských atletů?“
Thomas: „Kvůli problémům s dopingem nesmí do Ria ani vzpěrači Ruska, Běloruska a Kazachstánu. Nebo rychlostní kanoisti Rumunska a Běloruska. Aby se sport od dopingu očistil, musíme přijmout opatření, která budou natolik citelná, aby něco změnila. A co se týče ruských atletů, i jamajský sprinter Usain Bolt se nechal slyšet, že vnímá jako dobrou zprávu, když je potrestán ten, kdo podvádí a nerespektuje pravidla. Navíc mi napsalo celkem 14 národních antidopingových agentur, že podporují stanovisko vyloučit Rusy kompletně.“
Jelena: „Včetně agentury americké, že ano? A proč jste Američany nevyloučili, když po letech přiznali, že utajovali pozitivní dopingové vzorky Carla Lewise? Co že jste z olympiády neškrtli cyklistiku, když se provalilo, že Tour de France nejezdil čistý nejspíš nikdo včetně Lance Armstronga? A svatouška Bolta mám vůbec nejradši. Ve finále minulého MS byl na startu jediný bez pozitivního nálezu. A stejně je pořád o tolik rychlejší než ostatní? To on je asi mimozemšťan, ne?“
Thomas: „Nikdy neměl pozitivní test.“
Jelena: „No vidíte, stejně jako já. Jenže on do Ria jede, a já ne.“
Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz