Vytrvalec Gebrselassie založil svoji slávu na běhání do školy, dnes slaví padesátiny

ČTK ČTK
18. 4. 2023 9:07
Jako kluk běhal Etiopan Haile Gebrselassie, který 18. dubna slaví padesátiny, každý den deset kilometrů do školy a zpět.
Haile Gebrselassie (2012)
Haile Gebrselassie (2012) | Foto: Reuters

Možná i proto byl o pár let později na této trati prakticky neporazitelný a vedle čtyř titulů mistra světa vybojoval i dvě olympijská zlata. Se závoděním skončil v roce 2015 ve svých dvaačtyřiceti letech a poté se s úspěchem dal na podnikání. Během své kariéry vytvořil 27 světových rekordů.

Po pátém místě na olympiádě v Aténách 2004, kde po triumfech v Atlantě 1996 a Sydney 2000 s úsměvem předal pomyslné žezlo krále "desítky" svému mladšímu krajanovi Kenenisu Bekelemu, se Gebrselassie začal více zaměřovat na silniční závody, především na maraton. Na nejdelší vytrvalecké trati dvakrát vylepšil světové maximum a připsal si cenné triumfy v Berlíně, Dubaji, Amsterodamu či Fukuoce.

Na OH 2008 v Pekingu se vzhledem k svému astmatu kvůli obavám ze smogu rozhodl maraton vynechat, ačkoli patřil k hlavním kandidátům na zlato. Do čínské metropole si přitom přivezl skvělou formu, což potvrdil šestým místem na desetikilometrové trati.

O měsíc později v Berlíně navíc překonal vlastní světový rekord v maratonu o 27 sekund. Olympiády v Londýně 2012 se zúčastnil už jen jako vlajkonoš etiopské výpravy při zahajovacím ceremoniálu.

Rodák z Aselly v provincii Arsi na sebe poprvé upozornil v roce 1992, kdy jako devatenáctiletý vyhrál běh na pět i deset kilometrů na juniorském mistrovství světa v Soulu. O rok později ovládl "desítku" i na MS dospělých ve Stuttgartu, totéž zopakoval i na následujících šampionátech v Göteborgu, Aténách a Seville.

Jeho neporazitelnost na této trati skončila po osmi letech na MS 2001 v Edmontonu, kde získal jen bronz. O dva roky později v Paříži skončil stejně jako na "pětce" na MS 1993 druhý.

Světový rekord poprvé překonal v červnu 1994, během následujících 15 let se mu to na různých tratích povedlo ještě šestadvacetkrát. Kromě toho má nejlepší světový atlet roku 1998 na kontě i čtyři zlaté medaile z halových světových šampionátů, titul mistra světa v půlmaratonu či bronz z MS v přespolním běhu a v roce 2007 například překonal dva světové rekordy na atletickém mítinku Zlatá tretra.

Dva roky byl také předsedou Etiopské atletické federace a po konci kariéry se ve své vlasti vypracoval v úspěšného podnikatele, převážně v hotelnictví, vlastnil také automobilku Marathon Motors, která montuje vozy Hyundai.

V roce 2020 jeho podnikatelské aktivity narušily nepokoje, které vypukly po vraždě populárního zpěváka a obhájce práv etnika Oromů Hachalua Hundessy. Tehdy byly vypáleny dva hotely bývalého šampiona. O rok později se objevily zprávy, že Gebrselassie uvažuje o tom, že se zapojí jako voják do války v Tigraji na severu země proti místním povstalcům.

 

Právě se děje

Další zprávy