Ekonom Ševčík řeší další problém. Nemá ochrannou známku na Odložilův memoriál

ČTK ČTK
29. 3. 2023 10:39
Děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík může mít problémy s pořádáním atletického Memoriálu Josefa Odložila, jehož je dlouholetým ředitelem. Ochrannou známku na název mítinku získal jeho bývalý spolupracovník a přítel Pavel Šourek, s nímž se rozešel ve zlém. Informoval o tom server Seznam Zprávy.
Miroslav Ševčík na demonstraci Česká republika na 1. místě, 28. září 2022.
Miroslav Ševčík na demonstraci Česká republika na 1. místě, 28. září 2022. | Foto: ČTK

Šourek by chtěl od příštího roku tradiční závod pořádat, naopak Ševčíkův spolupracovník Rudolf Jakubík je přesvědčený, že současný ředitel může název používat i nadále.

Šourek se zná se Ševčíkem od 80. let minulého století. Bývali kamarády, protože Ševčíkův strýc Josef Odložil, stříbrný medailista z OH 1964, Šourka trénoval. Když Odložil v roce 1993 tragicky zemřel, byli Ševčík se Šourkem společně u vzniku Odložilova memoriálu. Po deseti letech jejich spolupráce skončila.

"V průběhu roku 2003 jsem se dozvěděl, že si (Ševčík) bez vědomí dalších společníků nechal registrovat ochrannou známku memoriálu na svou osobu. Požadoval jsem, ať převede známku na společnost Memoriál Josefa Odložila, což odmítl," řekl Seznam Zprávám Šourek.

Ševčík si ochrannou známku zaregistroval v roce 2001 a po deseti letech ji obnovil. Loni ale Šourek zjistil, že o ochrannou známku na dalších deset let jeho bývalý spolupracovník nepožádal, takže toho využil a zažádal si sám. Úřad průmyslového vlastnictví značku zapsal a do srpna 2032 je jejím držitelem Šourek.

Příští rok by jeden z největších mezinárodních atletických mítinků v Česku chtěl pořádat sám. "Rád bych navázal na úspěšný ročník 2003, letos se to nedá stihnout, příští rok ano. Po Ševčíkovi nechci nic. Spor určitě skončí u soudu, Ševčík to jinak neumí," řekl.

Ševčíkův kolega na pozici jednatele společnosti Memoriál Josefa Odložila s. r. o. Jakubík je přesvědčen, že název memoriálu mohou používat i nadále. "A to vzhledem k tomu, že jsme jej užívali před podáním přihlášky ochranné známky, tj. před 19. 8. 2022. Vycházíme z toho. Práva z nově registrované ochranné známky se na nás tedy nevztahují," uvedl. Ševčík také nedávno požádal o zapsání nových ochranných známek Memoriál Josefa Odložila 2023, Memoriál Josefa Odložila 2024 a Memoriál Josefa Odložila 2025.

Odložilův memoriál patří do bronzové kategorie Kontinentální tour. Letos je naplánovaný na pondělí 5. června. Spory ohledně ochranné známky na název bude řešit i Český atletický svaz. "V současné chvíli jsme požádali právní kancelář, se kterou Český atletický svaz spolupracuje, o rozklad a stanovisko. Celou záležitostí se bude zabývat předsednictvo svazu na svém příštím zasedání, které bude 19. dubna 2023," napsala Seznam Zprávám ředitelka ČAS Karolína Farská.

Ševčík je dlouhodobě kontroverzní postavou. Rektor Vysoké školy ekonomické Petr Dvořák ho chce odvolat z čela Národohospodářské fakulty za jeho nevhodné chování na veřejnosti včetně účasti na protivládní demonstraci v sobotu 11. března. Akademický senát Národohospodářské fakulty by o tom měl jednat 5. dubna.

Ševčík také minulý čtvrtek rezignoval na funkci předsedy disciplinární komise Českého atletického svazu. Zdůvodnil to pracovním vytížením a změnou činnosti komise po vzniku Národního rozhodčího soudu pro sport. "Agenda týkající se dopingu přechází z disciplinárních komisí jednotlivých sportovních odvětví resp. svazů na jiný centrální orgán. Rezignoval jsem po 35 letech výkonu funkce, kterou jsem dělal dobrovolně na vlastní náklady. Za výkon funkce mi pan předseda ČAS Libor Varhaník písemně poděkoval," uvedl Ševčík.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Senát schválil snazší odstraňování nelegálních poutačů u silnic

Odstraňování nelegálních reklamních poutačů, které se objevily u silnic, by měli řešit správci nebo vlastníci komunikací. Senát to dnes schválil v rámci vládní novely, která transformuje Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) z příspěvkové organizace na státní podnik. Transformace má podle vlády zlepšit prověrku finančních toků a také přinést větší konkurenceschopnost na trh práce, aby ŘSD jako státní podnik mohlo lépe platit svoje odborníky.

Pokud vlastník nebo správce komunikace zjistí, že se u komunikace objevilo reklamní zařízení, obrátí se na příslušný úřad s dotazem, zda je povoleno. Pokud povoleno není, bude mít povinnost ho odstranit. Vlastníka reklamního poutače pak bude muset informovat například na internetu a poutač bude skladovat až tři roky na jeho náklady. Pokud si ho vlastník nevyzvedne, nechá nelegální poutač sešrotovat.

Novela, kterou nyní dostane k podpisu prezident, z odstraňování nepovolených poutačů vypouští správní řízení, které je komplikované hlavně kvůli doručování různých výzev vlastníkům. Navíc se vlastníci mohou změnit nebo mohou sídlit v zahraničí, kam se jim musí doručovat korespondence.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Piráti vyloučili ze strany tři zastupitele z Prahy 1, neplnili úkoly. Trojice to odmítá

Piráti vyloučili ze strany kvůli neplnění úkolů tři zastupitele z Prahy 1 - místostarostu čtvrti Davida Bodečka, radní pro sociální oblast Ivanu Antalovou a uvolněného člena zastupitelstva Martina Ardena. Rozhodnutí strana zveřejnila na svých stránkách. Upozornil na to server Deník N. Trojice vyloučených vytvořila na radnici Prahy 1 koalici s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1, přestože členská základna Pirátů byla proti. Následně trojice odmítla z koalice vystoupit. Vyloučení na webu strany uvádějí, že většinu povinností splnili. Bodeček Deníku N řekl, že zvažuje vystoupení z pirátského klubu na pražském magistrátu.

Členská základna Pirátů už loni v listopadu rozhodla poměrem 277 ku 167 hlasů, že se Piráti nemají účastnit koalice s ODS, TOP 09, ANO a Rezidenty 1. Tři zmínění zastupitelé Pirátů v čele s Bodečkem ale již tehdy oznámili, že koaliční smlouvu vypovídat nehodlají. Rozhodčí komise pirátské strany uložila letos v únoru třem zastupitelům z Prahy 1, aby buď vyjednali novou koaliční smlouvu, nebo současnou smlouvu vypověděli a vzdali se funkcí ve vedení radnice. Zadané úkoly doteď podle komise nesplnili.

Bodeček, Antalová a Arden ve společném prohlášení na webu strany naopak tvrdí, že většinu úkolů splnili, včetně předložení nové koaliční smlouvy. "Konstatujeme, že v průběhu mimořádného přezkumu jsme se opakovaně setkali se situacemi, kdy došlo k porušování pravidla subsidiarity, šíření dezinformací a manipulacím, které negativně ovlivnily naši pozici a poškozovaly nás," sdělili. Podle rozhodčí komise však trojice předložila jen dodatek ke koaliční smlouvě, a to navíc až po uplynutí lhůty stanovené komisí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy