Olympijské hry • 1. den

První den ZOH živě

Vítejte u on-line přenosu ze zahajovacího dne 23. olympijských her v Pchjongčchangu. Přenos začne v 7 hodin českého času.

První oficiální soutěžní den 23. zimních olympijských her v Pchjongčchangu je v plném proudu. Na programu bylo dnes ráno další kolo curlingového mixu, krátký program krasobruslařů v soutěži týmů a mužská i ženská kvalifikace v mogulech. Dalším, a vlastně jediným zbývajícím bodem oficiálního programu, je slavnostní zahájení, které začne v poledne českého času. Kompletní program si můžete projít zde.

Olympijské hry oficiálně začínají dnes, 9. února, a budou trvat sedmnáct dní do neděle 25. února. Redaktor Aktuálně.cz Aleš Vávra sepsal 14 důvodů, proč letošní olympiádu sledovat.  

Sportovní program olympiády je od časných ranních hodin v plném proudu, nicméně hry jsou zatím bez olympijského ohně. Ten zaplane až v průběhu slavnostního zahajovacího ceremoniálu, který začne ve 12 hodin českého času.

V zahajovacím olympijském dnu se v soutěžních disciplínách nepředstaví žádní čeští sportovci. Jako první potom začne závodit snowboardista Petr Horák, který v sobotu ve 2 hodiny ráno českého času nastoupí do slopestylu.

Již včera se v Pchjončchangu ale představili v kvalifikaci středního můstku (nejen) čeští skokané. Z českého kvarteta bohužel uspěli jen Roman Koudelka a Viktor Polášek. Hlavní závod je na programu v sobotu od 13:35.

ZOH 2018, skoky na lyžích: Viktor Polášek
ZOH 2018, skoky na lyžích: Viktor Polášek | Foto: ČOV/Pavel Lebeda

První větší šance na medaili bude mít Česko v sobotu od 12 hodin, to odstartuje Martina Sáblíková na trati 3000 metrů. O chvíli později začne biatlonový sprint na 7,5 kilometru, ve kterém se představí Markéta Davidová, Jessica Jislová, Veronika Vítková Eva Puskarčíková.

Na poslední chvíli o účast na olympiádě usilovalo 45 ruských sportovců, s odvoláním u Arbitrážního soudu pro sport ale neuspěli.

Úvodním dnem her se vine stuha kanadských úspěchů. Odstartovali úspěšně kvalifikaci akrobatického lyžování a lyžování v boulích. Kanaďanům se dařilo také v týmové soutěži v krasobruslení a v curlingu. V zápase smíšených dvojic porazili Finsko 8:2.

Otevření se v Kangnungu nedaleko Pchjongčchangu dočkal Český dům. Slavnostního otevření se zúčastnil slovenský prezident Andrej KiskaMiloš Zeman se z akce omluvil.

"Neznám ve světě dvě země, dva národy, které by k sobě měly tak blízko jako Česko a Slovensko. Letos dokonce slavíme sté výročí vzniku našeho v minulosti tak úžasného Československa, které dnes reprezentují dva úžasné státy," řekl Kiska. "My na Slovensku vám vždy držíme palce, držte je i vy nám, a když budeme někdy bojovat proti sobě, třeba v hokeji, tak budeme samozřejmě fandit své zemi. Společně si ale přejme úžasné sportovní zážitky," dodal slovenský prezident.

Slovenský prezident Andrej Kiska přicestoval do Pchjongčchangu společně s hokejovým týmem. K hokejistům měl po prvním tréninku v Jižní Koreji krátký proslov.

BEZ SPÁNKU NA TRÉNING 🏒 Leteli sme spolu cez noc viac ako 12 hodín. Tí, čo neleteli s nami, cestovali takmer 24 hodín. Mnohí takmer nespali, ale po pár hodinách po prílete už boli na ľade. Po tréningu ma pozvali do šatne. S napätím očakávali, kto sa do nominácie dostane, kto nie. Teraz sú tu. Pre tých mladších je to možnosť ukázať, čo v nich je. Môžu sa zapísať, ukázať vo svete. Pre niektorých je to vrchol kariéry. Ale ak nechajú na ľade srdce, tak akýkoľvek bude výsledok, doma vždy zožnú obrovský potlesk. Určite budú bojovať. Celé Slovensko im drží prsty a teší sa na prvý zápas s Rusmi.

Zveřejnil(a) Andrej Kiska dne NaN. undefined NaN

Aktuální výsledky z curlingu smíšených dvojic:

3. kolo: Švýcarsko - USA 9:4, Kanada - Čína 10:4, OSR - Finsko 7:5, Norsko - Korea 8:3.

4. kolo: OSR - Čína 6:5, Korea - USA 9:1, Norsko - Švýcarsko 6:5, Kanada - Finsko 8:2.

Průběžné pořadí: 1. Kanada, Norsko, OSR a Švýcarsko všichni 3 výhry/1 porážka, 5. Korea 2/2, 6. Čína a USA 1/3, 8. Finsko 0/4.

Čeští reprezentanti sice dnes do soutěžního programu nezasáhli, zúčastnili se ale tréninků. Z kvarteta českých alpských lyžařů, kteří zasáhli do druhého tréninku na nedělní sjezd, byl stejně jako včera nejrychlejší Filip Forejtek. Na vítězného Christofa Innerhofera ale ztratil opět skoro tři sekundy.

Tisková konference alpských lyžařů (Filip Forejtek)
Tisková konference alpských lyžařů (Filip Forejtek) | Foto: Milan Kammermayer

Další čeští sjezdaři na tom ovšem byli ještě hůře, byť Hudec a spol. alespoň neztratili na vítěze tréninku šest sekund jako včera.

Sjezdové lyžování - druhý trénink mužů na sjezd:

1. Innerhofer (It.) 1:18,97, 2. Jansrud (Nor.) -0,01, 3. Feuz (Švýc.) -0,44, …48. Forejtek -2,99, 60. Berndt -3,87, 67. Zabystřan -4,62, 70. Hudec (všichni ČR) -4,91.

V akci dnes byl také sáňkař Ondřej Hyman, který zasáhl do dnešního 5. a 6. tréninku. Obsadil přitom 30., respektive 25. místo.

Ondřej Hyman při tréninku na ZOH 2018
Ondřej Hyman při tréninku na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Takhle to vypadalo při otevření Českého domu. Na pivo zašel slovenský prezident, kterému přiťukli šéf ČOV a čerstvý člen ČOV Jiří Kejval a také šéf Senátu Milan Štěch.

Andrej Kiska otevírá Český dům v Pchjongčchangu 2018
Andrej Kiska otevírá Český dům v Pchjongčchangu 2018 | Foto: Twitterový účet ASC Dukla

Vedle honorace na slavnostní zahájení dorazili i bobisté, kteří dnes mají volný den, a proto se jej rozhodli zpestřit cestou z horského střediska do přímořského. Na rozdíl od osmnáctiletých krasobruslařů se okamžitě vydali na pivo.

"Je to pecka. Pro prezentaci Česka je to paráda," řekl bobista Dominik Dvořák, kterému ani nevadilo, že bydlí ve druhé vesnici. "Autobusem je to asi půl hodiny, což není daleko. Je ale jasné, že by bylo fajn, kdyby byl dům blíž a mohli jsme sem zajít pěšky," pousmál se pilot dvojbobu i čtyřbobu.

Pokud se chcete o Českém domě dozvědět více, klikněte si na toto video:

Na olympiádě jsou dvě důležitá místa: Olympijská vesnice a Český dům 🇨🇿, právě v něm se budou potkávat fanoušci a sportovci. Mrkněte jak vznikal. 🔨

Zveřejnil(a) Český olympijský tým dne 08. Únor 2018

O vůbec první medaili her poběží v neděli ráno běžkařky ve skiatlonu. Na závod, který začne v 8:15 našeho času, se chystá i největší česká naděje Petra Nováková.

"Hlavně ve spodní části hodně fouká. Každá holka pojede s respektem, aby jí nedošlo," popsala podle svých slov "zvláštní" trať Nováková pro ČTK. "Taktiku neplánuju, spíš budu reagovat, jak se pojede balíku," dodala upřímně.

Petra Nováková v sezoně 2017/18.
Petra Nováková v sezoně 2017/18. | Foto: Svaz lyžařů ČR

Šárku Pančochovou čeká kvalifikace slopestylu v neděli nad ránem. Snad tentokrát nebude potřebovat náhradní helmu. Ta letošní mimochodem vypadá takto:

Tak tady je ta Šárčina helma v detailu. ( by Jencek )

Zveřejnil(a) Šárka Pančochová dne 09. Únor 2018

Pokud byste se chtěli o Pančochové a světě snowboardingu vůbec dozvědět více, nemůžeme než doporučit rozhovor, který s ní krátce před odletem do Koreje udělal kolega Miroslav Harnoch.

Co se v tuto chvíli děje v Pchjončchangu, můžete sledovat i v tomto streamu, který nám poskytla agentura AP:

Podívejte se na ohňostroj, který doprovázel zahajovací ceremoniál olympijských her

0:49
Podívejte se na ohňostroj, který doprovázel zahajovací ceremoniál olympijských her | Video: Associated Press

Americkou výpravu zasáhl kuriózní spor o vlajkonoše výpravy. Mezi hlavními kandidáty na tuto čestnou funkci Shani Davisem a Ertin Hamiltonovou nakonec musel rozhodnout až los mincí. Ten vyhrála sáňkařka, na což rychlobruslař Davis reagoval slovy, že jde o "potupu" a oznámil, že se na protest ceremoniálu nezúčastní. "Já si klidně počkám do roku 2022," uvedl naštvaný Davis.

Českou výpravu, jak asi víte, dnes v poledne povede s vlajkou nad hlavou Eva Samková, kterou zvolili členové české výpravy jednoznačně. Jak tuto zprávu přijala, se můžete podívat na videu.

Českou výpravu při zahájení her povede s vlajkou Samková

Eva Samková
0:52
Českou výpravu při zahájení her povede s vlajkou Samková | Video:

Zítra se poprvé do akce dostanou také biatlonisté, tedy konkrétně biatlonistky, které čeká od 12:15 sprint. Největší českou nadějí by měla být při neúčasti Gabriely Koukalové Veronika Vítková a Eva Puskarčíková.

Dnešní volný den ve znamení focení😂😊#czechteam #biathlon

Příspěvek sdílený Veronika Vitkova (@verca.vitkova),

Takhle se o volném dni bavil Adam Václavík.

Nepříjemná zpráva ze snowboardingového parku. Úřadující mistryně světa ve slopestylu Kanaďanka Laurie Blouinová skončila po těžkém pádu při tréninku na olympijský závod v nemocnici. Jaká zranění jednadvacetiletá snowboardistka utrpěla, zatím není známo.

Snowboardistka Laurie Blouinová na ZOH 2018
Snowboardistka Laurie Blouinová na ZOH 2018 | Foto: Reuters

Čeští hokejisté dnes v Soulu v přípravě na olympijské hry trénovali bez útočníka Michala Vondrky, který má kašel a mírně zvýšenou teplotu. Naopak přípravu už vedl na ledě hlavní kouč Josef Jandač, jehož stav se po nachlazení zlepšil.

Nedělní program pravděpodobně dozná změn. Silný vítr ohrožuje v Pchjongčchangu nedělní sjezd mužů a pořadatelé už teď uvažují o první změně programu. Dnes museli druhý trénink posunout o půl hodiny a výrazně zkrátit trať, přesto si někteří sjezdaři stěžovali, že jejich jízdy byly na hraně bezpečnosti a regulérnosti.

Na olympiádě se ke slovu dostane také módní diplomacie. Pozornost při zahajovacím ceremoniálu se bude nejspíš upínat na to, co bude mít na sobě na znamení jednoty tým tvořený severokorejskými a jihokorejskými sportovci a jak se Rusové vypořádají se zákazem státních symbolů na oblečení.

Politická propaganda a móda na olympiádě spolu úzce souvisejí a výrobci olympijského oblečení se dostávají pod tlak, aby pro týmy navrhli co nejpamátnější, a přitom co nejlépe nositelné kolekce - a pokud možno je přetavili v komerční úspěch. To se podařilo například švédskému módnímu řetězci H&M, který na olympiádu v Riu de Janeiro v roce 2016 oblékl švédské sportovce a tyto oděvy se pak v jeho obchodech staly hitem, píše ČTK.

Devatenáctiletý americký skokan na lyžích Casey Larson sice ve čtvrteční kvalifikaci na závod na středním můstku v Pchjongčchangu obsadil až 46. místo, přesto se zapsal do historie olympijských her. Stal se stotisícím mužským účastníkem OH od jejich novodobé premiéry v roce 1896. "Přidám si to do olympijských úspěchů a doufám, že se o tom bude psát. Mým cílem zůstává předvést tu co nejlepší výkon," komentoval milník devatenáctiletý skokan.

A solid start to the Olympics. So fun representing the USA🇺🇸

Příspěvek sdílený Casey Larson (@caseylarson),

Martina Sáblíková se v závodu na 3000 metrů představí v závěrečné rozjížďce společně s Ruskou Nataljí Voroninovou. "Teď začíná chvíle, kdy končím jako trenér a začínám být spíše psycholog. Budu se snažit udržet náladu a psychiku v takových mezích, aby si věřila. Aby nastupovala s tím, že bojuje klidně i o zlato," řekl trenér Sáblíkové Petr Novák před olympiádou.

Slovensko v olympijské kolekci oblečení pro sportovce opět vsadilo na vyobrazení tradičních čičmanských ornamentů, které použilo již při přípravě oděvů pro předchozí olympiády. Kolekce tentokrát čelí výtkám kvůli fádnosti. Na fotce v olympijském oblečení pózuje slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová.

Zhruba za hodinu začne na olympijském stadionu v Pchjongčchangu slavnostní zahájení. Jak to v tuto chvíli na místě vypadá, se můžete podívat v živém přenosu zde:

Podívejte se na ohňostroj, který doprovázel zahajovací ceremoniál olympijských her

0:49
Podívejte se na ohňostroj, který doprovázel zahajovací ceremoniál olympijských her | Video: Associated Press

Zranění kosí snowboardisty. Švýcar Iouri Podladtchikov kvůli následkům pádu na nedávných X-Games nemůže obhajovat olympijské zlato v U-rampě. Dnes se zranila úřadující mistryně světa ve slopestylu Kanaďanka Laurie Blouinová.

Čtvrt století čekali sdruženáři, než se předloni stal Tomáš Portyk dalším českým juniorským mistrem světa. Uplynuly dva roky a Ondřej Pažout přidal před jedenácti dny další titul. Nyní jsou oba v olympijské vesnici a chtějí usilovat o to, aby svůj sport v Česku znovu zviditelnili.

V období jednoho měsíce, jež započalo na konci ledna a skončí 28. února, nesmí nesponzoři her jakkoli využívat jména a tváře olympioniků patřících za normálních okolností do jejich reklamního portfolia. Firmy nejvíce zaráží takzvané chráněné výrazy. Jde o: 2018, Pchjongčchang a jeho překlady, zlato, stříbrný, bronz, medaile, snaha, představení, výzva, zima, hry, sponzor/sponzoři, vítěz, vítězství. 

Přibližně za 20 minut začne v Pchjongčchangu slavnostní ceremoniál k příležitosti zahájení olympijských her. Jak to v tuto chvíli na místě vypadá, se můžete podívat v živém přenosu zde:

Lindsey Vonnová chce další zlato, pak si dopřeje chvíli pauzu. Ve Světovém poháru je suverénně nejúspěšnější sjezdařkou historie a roli královny rychlostních disciplín chce potvrdit i na olympijských svazích v Koreji. Alespoň jedno zlato by ráda ještě získala a má k tomu extra motivaci. Triumf by věnovala nedávno zesnulému dědečkovi.

Sjezd v Ga-Pa: Goggiaová, Vonnová, Weiratherová
Sjezd v Ga-Pa: Goggiaová, Vonnová, Weiratherová | Foto: Reuters

Za necelou čtvrthodinu vypukne v Pchjongčchangu slavnostní zahájení 23. zimní olympiády. Českou vlajku ponese snowboardistka Eva Samková.

Do slavnostního zahájení zbývají necelé dvě minuty. Olympijský stadion ve tvaru pětiúhelníku už září barvami, převládá fialová a oranžová.

Olympijský stadion v Pchjongčchangu
Olympijský stadion v Pchjongčchangu | Foto: Reuters

V rámci předprogramu byly v Pchjongčchangu k vidění bojové sporty.

Zahajovací ceremoniál XXIII. zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018
Zahajovací ceremoniál XXIII. zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018 | Foto: Reuters

Elegantní ohňostroj, zvuk starobylého korejského zvonu, anglický nápis "Vítejte" a animace na ploše olympijského stadionu. Pchjongčchang vítá olympiádu, zahajovací ceremoniál začíná.

Organizátoři připravili impozantní video odkazující ke starobylé korejské kultuře. Po jeho konci vstoupila na plochu obří maska bílého tygra. Tato šelma je jedním ze symbolů horského regionu.

Plochu stadionu zalily barvy. Kromě tygra na plochu nakráčela řada dalších masek, mezi nimi také maska draka. Na ploše jsou desítky tanečníků, celou produkci doplňují barevné animace na ploše.

Zahajovací ceremoniál XXIII. zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018
Zahajovací ceremoniál XXIII. zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018 | Foto: Reuters

Maska bílého tygra, která kráčela před malou chvílí po ploše olympijského stadionu.

Zahajovací ceremoniál XXIII. zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018
Zahajovací ceremoniál XXIII. zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018 | Foto: Reuters

Velkolepý tanec korejských žen oděných v bílém, doprovázený světelnou projekcí bílých geometrických útvarů. To je další bod programu.

Zahajovací ceremoniál XXIII. zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018
Zahajovací ceremoniál XXIII. zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018 | Foto: Reuters

Osm korejských sportovců v tradičních oděvech přineslo na plochu korejskou vlajku, kterou předali korejské čestné stráži.

Dětský sbor zpívá korejskou státní hymnu, zatímco vlajka stopá k vrcholku stožáru. Mezitím se ve středu stadionu objevují olympijské kruhy.

Na stadion vstupují první sportovci. Jako první jdou, jako obvykle, zakladatelé olympijské myšlenky Řekové.

Řecko - Sophia Ralliová
Řecko - Sophia Ralliová | Foto: Reuters

Ty následují Ghaňané a Nigerijci, které budou reprezentovat především bobisté a skeletonisté.

Následovala hrstka reprezentantů z Jihoafrické republiky. Zatím nejpočetnější výpravu mají Nizozemci, kteří přišli jako další.

Norové, Novozélanďané, Dánové. Další tři výpravy vstoupily na plochu stadionu. Sportovci z Nového Zélandu vystupují v působivých černých oděvech.

Historicky nejúspěšnějším národem olympijských her je Německo. To právě vstupuje na plochu v počtu 149 sportovců.

Následuje reprezentace z ostrovního státu Východní Timor, poté přichází Lotyši, Libanonci a Rumuni.

Lucembursko, Litva, Lichtenštejnsko a Madagaskar jsou už na ploše. V případě Madagaskaru se jedná o druhou účast na zimních olympijských hrách.

Malajsie, Mexiko, Monako a Maroko. Další země, které v kontextu olympijských her snesou označení "exotické". Jsou na ploše za zvuku někdejšího jihokorejského hudebního hitu Gangnam Style od umělce, který se nazývá PSY. 

Dalšími účastníky jsou Černohorci, Moldavané, Mongolové a Malťané.

Za nimi přichází Američané. Jejich oděvy doplňují kožené rukavice s třásněmi, odkazující k původním obyvatelům severoamerického kontinentu.

USA - Erin Hamlinová
USA - Erin Hamlinová | Foto: Reuters

Bermuďany, Belgičany i Bělorusy už na plochu vyprovází tradiční korejská hudba.

Bosna a Hercegovina, Bolívie, Bulharsko, Brazílie. Poslední hostitelé olympijských her dorazili na zimní olympiádu v počtu devíti sportovců. San Maríno má na hrách jediného zástupce.

Srbsko následují Švédové, kteří se jako jedni z mála zúčastnili všech dosavadních zimních olympijských her. Početnou výpravu má také Švýcarsko. Se 169 sportovci mají Švýcaři nejpočetnější evropskou výpravu na olympiádě.

Španěly následují Slováci. S vlajkou kráčí slalomářka Veronika Velez-Zuzulová. Se 71 sportovci přijela do Jižní Koreje výprava ze Slovinska.

Vůbec poprvé v historii zimních olympijských her bude soutěžit také Singapur. Následuje Arménie, Argentina a Island.

Přicházejí také Irové, Ázerbájdžánci, Andořané a Albánci. Svého zástupce má také Eritrea. Estonci mají z posledních zmíněných výprav nejpočetnější delegaci. Za nimi přichází výrazně skromnější skupinka Ekvádorců.

Velká Británie, Nový Zéland, Austrálie. Významné státy Commonwealthu přišly v těsném sledu za sebou. Následují je Rakušané.

S vlajkou s olympijskými kruhy přišli na stadion Rusové, kteří nemohou kvůli dopingovým skandálům startovat pod vlastní vlajkou. Nicméně sportovci v neutrálních šedých oděvech s bílými doplňky úsměvy nešetří. 

Uzbekové, Íránci i Italové už mávají divákům na stadionu. V závěsu přichází izraelská výprava s deseti sportovci, největší zastoupení mají krasobruslaři.

Početnou výpravu má Japonsko se 124 sportovci, před ní na stadion nastoupili Indové.

Zvítězí jamajský bob? Karibský stát budou letos reprezentovat ženské bobistky.

Eva Samková přivádí na stadion českou výpravu v bílých oděvech a roli vlajkonošky si očividně užívá. Před Čechy vstoupili na plochu Gruzínci a Číňané.

Za Čechy přichází Kazachstánci, Kanaďané a také sportovci Kosova, kteří startují na zimní olympiádě poprvé. Olympijský výbor Kosovo uznal teprve před necelými čtyřmi lety.

Svou výpravu má v Jižní Koreji také Tchaj-wan, jeho reprezentace bude soutěžit paralelně s čínskou.

Tongu, ostrovní stát z Oceánie, reprezentuje běžec na lyžích, který se ještě v Riu představil na letní olympiádě.

Početné výpravy mají také Poláci a Francouzi, jejich výprava přesáhla sto sportovců.

Svou výpravu má na hrách také Bývalá jugoslávská republika Makedonie.

Pod společnou vlajkou, s modrou siluetou korejského poloostrova na bílém poli, přichází Korejci v neutrálních bílých oděvech. Výpravu tvoří z většiny Jihokorejci, ale vlajku nesou společně reprezentanti Jižní a Severní Koreje.

Závěr ceremoniálu se blíží. Velkolepý ohňostroj můžete sledovat zde:

Podívejte se na ohňostroj, který doprovázel zahajovací ceremoniál olympijských her

0:49
Podívejte se na ohňostroj, který doprovázel zahajovací ceremoniál olympijských her | Video: Associated Press

Nástup všech sportovců, kteří budou v Jižní Koreji soutěžit, je u konce.

Stadion se zahalil do tmy, barevná světla dopadají pouze na kruhovou plochu vprostřed.

Zahajovací ceremoniál XXIII. zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018
Zahajovací ceremoniál XXIII. zimních olympijských her v Pchjongčchangu 2018 | Foto: Reuters

Korejští organizátoři si připravili malý vhled do budoucnosti naznačený performancí s okny se svítícími rámy.

Od středu stadionu do nebe vstoupají světelné kruhy symbolizující poselství míru.

Takto vypadala česká výprava při zahájení olympijských her v korejském Pchjongčchangu. Vlajku nesla Eva Samková.

Česká výprava na zahájení olympijských her 2018 (vlajkonoška Eva Samková)
Česká výprava na zahájení olympijských her 2018 (vlajkonoška Eva Samková) | Foto: ČTK

Předseda organizačního výboru Li Hi-Bon označil společný nástup Severní a Jižní Koreje za historický okamžik ztělesňující korejskou myšlenku. 

Spojená korejská výprava
Spojená korejská výprava | Foto: Reuters

Němec Thomas Bach, předseda MOV, uvítal sportovce na olympiádě v Pchjongčchangu. Soustředil se především na sportovní stránku her, fair play a olympijského ducha. Právě fair play zdůraznil, jako důležitou součást her. Jemně se tak dotkl problematiky dopingu. Krátce ocenil start obou Korejí pod jednou vlajkou.

Olympijské hry zahájil jihokorejský prezident Mun Če-in. 

Tradiční rituál, vypouštění holubic, letos nahrazuje starobylý korejský zvyk zapalování svíček jako mírového symbolu. Lidé držící svíčky utvořily obrazec dvou mírových holubic. Jihokorejští umělci jako doprovodnou píseň zpívají Imagine od Johna Lennona.

Holubice vzlétly k nebi alespoň ve světelné podobě díky projekci a také díky více než tisíci dronům nesoucím světlo.

Více než tisíc svítících dronů ve tmě utvořilo ve vzduchu 3D obraz snowboardisty a následně se přeskupilo v pět olympijských kruhů.

Dojde ještě na vztyčení olympijské vlajky, o které se postarají korejští sportovci, a zapálení olympijského ohně. Za chvíli lze očekávat ohňostroj, který ukončí celou ceremonii.

Podívejte se na ohňostroj, který doprovázel zahajovací ceremoniál olympijských her

0:49
Podívejte se na ohňostroj, který doprovázel zahajovací ceremoniál olympijských her | Video: Associated Press

Olympijská vlajka už vlaje po boku korejské. Stadionem zní hymna olympijských her Spyridona Samarase.

Olympijský oheň doputoval z Řecka až na Korejský poloostrov, za chvíli jeho pouť skončí.

Pochodeň přinesla na stadion bývalá rychlobruslařka Čun-Li Kungová. Část cesty po stadionu nesly pochodeň také hokejistky spojeného korejského týmu. Oheň zapálila krasobruslařka, olympijská vítězka z Vancouveru Kim Ju-na.

Po zažehnutí olympijského ohně následuje další taneční vystoupení, samozřejmě se světelnými efekty.

Prý nejvelkolepější ohňostroj v dějinách Koreje zakončuje celý ceremoniál.

Podívejte se na ohňostroj, který doprovázel zahajovací ceremoniál olympijských her

0:49
Podívejte se na ohňostroj, který doprovázel zahajovací ceremoniál olympijských her | Video: Associated Press

Během ceremoniálu se potřesením ruky pozdravila sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una s jihokorejským prezidentem Mun Če-inem. 

Čeští sportovci na olympijských hrách v Pchjongčchangu opět uctili skokana na lyžích Jiřího Rašku, prvního českého vítěze na zimních hrách. Při slavnostním nástupu předvedli ukázkový telemark a připomněli tím úspěch legendárního skokana, od jehož triumfu v Grenoblu letos uplynulo 50 let. Na hlavě přitom měli i čepici "raškovku".

Česká výprava na zahájení olympijských her 2018 (vlajkonoška Eva Samková)
Česká výprava na zahájení olympijských her 2018 (vlajkonoška Eva Samková) | Foto: ČTK, Reuters

Oheň zapálila bývalá krasobruslařka Kim Ju-na, olympijská vítězka z Vancouveru a stříbrná medailistka ze Soči. Sedmadvacetiletá dvojnásobná mistryně světa patří k ikonám korejského sportu a výrazně podporovala kandidaturu Pchjongčchangu na pořádání olympiády.

Kim Ju-Na zapaluje olympijský oheň
Kim Ju-Na zapaluje olympijský oheň | Foto: Reuters

Čeští hokejisté přípravným zápasem proti Finsku v neděli zakončí krátkou přípravu v Koreji před olympijskými hrami. Do turnaje vstoupí ve čtvrtek v zápase proti domácím Korejcům.

V hledišti se při zahájení olympiády objevili dvojníci amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una. Chovali se jako kamarádi. Ochranka je ale rychle vyvedla.

"Jsem stále velice zklamaná, protože snem každého sportovce je dostat se na olympiádu a zažít týmovou atmosféru," řekla biatlonistka Lucie Charvátová v rozhovoru redaktorovi Aktuálně.cz Aleši Vávrovi.

Dnešní on-line z olympijského dění v jihokorejském Pchjongčchangu je u konce. Další olympijský on-line přenos začne v sobotu v 7.30. Češi budou poprvé bojovat o medaile.

Právě se děje

před 22 minutami

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 27 minutami

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy