Absurdní, nesmyslná doba, láteří firmy. Sžírá je olympijské embargo, použít nesmí ani slovo zima

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 2. 2018 10:44
Sponzorům podporujícím české sportovce se nelíbí přísná pravidla, jež musí dodržovat během olympijských her v Pchjongčchangu.
Zima, olympiáda, vítěz? Pro olympijské "nepartnery" zapovězená slova.
Zima, olympiáda, vítěz? Pro olympijské "nepartnery" zapovězená slova. | Foto: ČOV/Pavel Lebeda

Praha - Používat slova, která by někomu byť vzdáleně mohla připomenout olympiádu? Zapomeňte. Informovat na svých sociálních sítích o úspěších českého sportu v Pchjongčchangu? Zapovězeno.

Nejen samotné sportovce, ale také jejich sponzory, kteří nepatří mezi oficiální partnery Českého olympijského výboru, zaráží rozsah letošní olympijské marketingové karantény.

V období jednoho měsíce, jež započalo na konci ledna a skončí 28. února, nesmí jakkoli využívat jména a tváře olympioniků patřících za normálních okolností do jejich reklamního portfolia. 

"Respektujeme mezinárodní úmluvy a pravidla, takže teď nemůžeme pro prezentaci využívat jména a tváře olympioniků-biatlonistů, přestože jsme hlavním partnerem českého biatlonu již od roku 2013. Naše reklamy s nimi jsme tedy stáhli," řekl deníku Aktuálně.cz PR manažer firmy Hamé Petr Kopáček.

Takové pravidlo je standardní a firmy ho chápou. Problém však nastává jinde. V soupise pravidel zaujmou například takzvané chráněné výrazy, jež by mohly navodit spojení s olympijskými hrami. 

2018, Pchjongčchang a jeho překlady, zlato, stříbrný, bronz, medaile, snaha, představení, výzva, zima, hry, sponzor/sponzoři, vítěz, vítězství. 

"Vyplývá z toho, že Český olympijský výbor trvá na tom, že 'nepartneři' olympijského hnutí, tedy i my, nemohou používat obecné výrazy, jako je 'vítěz', 'snaha' nebo dokonce 'zima'. To je naprosto absurdní a v praxi nerealizovatelný přístup," podotkl Kopáček s tím, že firma vnímá tendenci olympijského hnutí ke zpřísňování podmínek až do této poměrně absurdní podoby.

Negativní postoj k pravidlům jen den před zahájením olympiády vyjádřila také společnost Vagus. Firma bývalého elitního sjezdaře Ondřeje Banka vyrábějící lyžařské vybavení se k celé záležitosti vyjádřila na svém facebookovém profilu.

"Dostali jsme přes prsty. A to dokonce od ČOV/MOV. Bohužel to znamená, že vás nesmíme o ničem a o nikom informovat. Nesmíme ani ukázat fotku, sdílet odkaz na článek nebo napsat jméno sportovce. Jinak prý hrozí, že bychom si mohli strašně narvat kapsy," napsali mimo jiné zástupci společnosti.

Paradoxně nemohli a nadále nemohou jmenovat ani svého vlastního šéfa Ondřeje Banka.

Firma Vagus prý byla před olympiádou důrazně varována a obdržela mail, ve kterém jí Český olympijský výbor hrozil paragrafy. 

Ostatně celý její příspěvek si můžete přečíst zde:

"Je to za hranou. Jde o nesmyslně velké opanování komunikačního prostoru," řekl deníku Aktuálně.cz odborník na sportovní marketing Tomáš Janča. Myslel tím především jmenovaná chráněná slova.

"To je skutečně silové a líné řešení, které předpokládá, že olympijští partneři jsou tak neschopní, že by je ohrozilo, když někdo tato generická slova použije. Je to snaha si vytyčit větší a volnější pole působnosti a vytvořit slovní monopol," uvedl.

Potravinářská společnost Hamé ostatně tento výklad označila za extenzivní a odporující zdravému rozumu.

"Nemůžeme s tím souhlasit a v současnosti pokračujeme v realizaci našich soutěží a dalších reklamních aktivit, ve kterých samozřejmě operujeme i s výrazy, jako je třeba "vítěz" nebo "zima". Bez nich to ani dost dobře nejde," zdůraznil Kopáček.

"Olympijská karanténa nás v marketingu výrazně omezuje, i s ohledem na svou více než měsíční délku, takže z toho nejsme nadšeni," doplnil.

Český olympijský výbor zatím na dotaz Aktuálně.cz, zda skutečně zakazuje tyto obecné výrazy používat, neodpověděl. Podle marketingového experta by se ale rozhodně měly do budoucna stanovit vhodnější hranice.

"Olympijské partnerství je luxusní zboží a olympijské partnery je třeba chránit. Ale vše musí probíhat v rozumných mezích," řekl Janča.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy