Absurdní, nesmyslná doba, láteří firmy. Sžírá je olympijské embargo, použít nesmí ani slovo zima

Aleš Vávra Aleš Vávra
9. 2. 2018 10:44
Sponzorům podporujícím české sportovce se nelíbí přísná pravidla, jež musí dodržovat během olympijských her v Pchjongčchangu.
Zima, olympiáda, vítěz? Pro olympijské "nepartnery" zapovězená slova.
Zima, olympiáda, vítěz? Pro olympijské "nepartnery" zapovězená slova. | Foto: ČOV/Pavel Lebeda

Praha - Používat slova, která by někomu byť vzdáleně mohla připomenout olympiádu? Zapomeňte. Informovat na svých sociálních sítích o úspěších českého sportu v Pchjongčchangu? Zapovězeno.

Nejen samotné sportovce, ale také jejich sponzory, kteří nepatří mezi oficiální partnery Českého olympijského výboru, zaráží rozsah letošní olympijské marketingové karantény.

V období jednoho měsíce, jež započalo na konci ledna a skončí 28. února, nesmí jakkoli využívat jména a tváře olympioniků patřících za normálních okolností do jejich reklamního portfolia. 

"Respektujeme mezinárodní úmluvy a pravidla, takže teď nemůžeme pro prezentaci využívat jména a tváře olympioniků-biatlonistů, přestože jsme hlavním partnerem českého biatlonu již od roku 2013. Naše reklamy s nimi jsme tedy stáhli," řekl deníku Aktuálně.cz PR manažer firmy Hamé Petr Kopáček.

Takové pravidlo je standardní a firmy ho chápou. Problém však nastává jinde. V soupise pravidel zaujmou například takzvané chráněné výrazy, jež by mohly navodit spojení s olympijskými hrami. 

2018, Pchjongčchang a jeho překlady, zlato, stříbrný, bronz, medaile, snaha, představení, výzva, zima, hry, sponzor/sponzoři, vítěz, vítězství. 

"Vyplývá z toho, že Český olympijský výbor trvá na tom, že 'nepartneři' olympijského hnutí, tedy i my, nemohou používat obecné výrazy, jako je 'vítěz', 'snaha' nebo dokonce 'zima'. To je naprosto absurdní a v praxi nerealizovatelný přístup," podotkl Kopáček s tím, že firma vnímá tendenci olympijského hnutí ke zpřísňování podmínek až do této poměrně absurdní podoby.

Negativní postoj k pravidlům jen den před zahájením olympiády vyjádřila také společnost Vagus. Firma bývalého elitního sjezdaře Ondřeje Banka vyrábějící lyžařské vybavení se k celé záležitosti vyjádřila na svém facebookovém profilu.

"Dostali jsme přes prsty. A to dokonce od ČOV/MOV. Bohužel to znamená, že vás nesmíme o ničem a o nikom informovat. Nesmíme ani ukázat fotku, sdílet odkaz na článek nebo napsat jméno sportovce. Jinak prý hrozí, že bychom si mohli strašně narvat kapsy," napsali mimo jiné zástupci společnosti.

Paradoxně nemohli a nadále nemohou jmenovat ani svého vlastního šéfa Ondřeje Banka.

Firma Vagus prý byla před olympiádou důrazně varována a obdržela mail, ve kterém jí Český olympijský výbor hrozil paragrafy. 

Ostatně celý její příspěvek si můžete přečíst zde:

"Je to za hranou. Jde o nesmyslně velké opanování komunikačního prostoru," řekl deníku Aktuálně.cz odborník na sportovní marketing Tomáš Janča. Myslel tím především jmenovaná chráněná slova.

"To je skutečně silové a líné řešení, které předpokládá, že olympijští partneři jsou tak neschopní, že by je ohrozilo, když někdo tato generická slova použije. Je to snaha si vytyčit větší a volnější pole působnosti a vytvořit slovní monopol," uvedl.

Potravinářská společnost Hamé ostatně tento výklad označila za extenzivní a odporující zdravému rozumu.

"Nemůžeme s tím souhlasit a v současnosti pokračujeme v realizaci našich soutěží a dalších reklamních aktivit, ve kterých samozřejmě operujeme i s výrazy, jako je třeba "vítěz" nebo "zima". Bez nich to ani dost dobře nejde," zdůraznil Kopáček.

"Olympijská karanténa nás v marketingu výrazně omezuje, i s ohledem na svou více než měsíční délku, takže z toho nejsme nadšeni," doplnil.

Český olympijský výbor zatím na dotaz Aktuálně.cz, zda skutečně zakazuje tyto obecné výrazy používat, neodpověděl. Podle marketingového experta by se ale rozhodně měly do budoucna stanovit vhodnější hranice.

"Olympijské partnerství je luxusní zboží a olympijské partnery je třeba chránit. Ale vše musí probíhat v rozumných mezích," řekl Janča.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku se v sobotu navečer převrátil traktor, zemřeli dva lidé

Na Děčínsku u Dolních Habartic v sobotu navečer zemřeli muž a žena, s nimiž se převrátil traktor. Okolnosti tragické nehody policie dál vyšetřuje.

Traktor se dvěma lidmi se převrátil kolem 18:00. "Utrpěli zranění neslučitelné se životem a bohužel na místě jim podlehli. Na místo vzlétl vrtulník a vyjela i sanita, bohužel už těmto osobám jsme nemohli pomoci," uvedl krajský mluvčí záchranné služby Prokop Voleník. Podle regionální mluvčí policie Aleny Bartošové je šetření příčiny tragické nehody na začátku. 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Karlovarský kapitán Vondráček dostal třízápasový trest za účast v bitce

Hokejový útočník Tomáš Vondráček z Karlových Varů dostal od disciplinární komise extraligy třízápasový trest za účast v bitce v závěru pátečního utkání 7. kola ve Zlíně. Kapitán Energie se zapojil do šarvátky s obráncem Tomášem Žižkou poté, co na led skočil ze střídačky. Jednozápasový trest dostal litvínovský útočník Martin Havelka, který fauloval Davida Kašeho.

Vondráček se do bitky s Žižkou, kterou odstartoval kontakt zlínského kapitána s brankářem Karlových Varů Filipem Novotným, zapojil i přesto, že v momentě jejího začátku nebyl na ledě. Od rozhodčích Reného Hradila a Filipa Vrby za to dostal vedle pětiminutového trestu i osobní trest do konce utkání.

"V okamžiku zahájení šarvátky nebyl na ledové ploše, ale opustil hráčskou lavici a po příjezdu napadl protihráče zaměstnaného konfliktem s dalším soupeřem. V úderech do helmy a nechráněné části obličeje pokračoval i nadále, přičemž se agresivním způsobem zbavil čárového rozhodčího, který se snažil šarvátku přerušit a zabránit, aby se dostal do blízkosti protihráče," uvedl předseda disciplinární komise Viktor Ujčík v tiskové zprávě s tím, že Vondráčkovi zároveň udělil i pokutu ve výši deseti procent měsíčního platu.

Karlovarský útočník tak nuceně vynechá zápasy v Pardubicích, Třinci a Mladé Boleslavi. Trest v horní polovině možné sazby dostal Vondráček i proto, že v uplynulých dvou letech byl dvakrát trestaný.

Havelka dostal jednozápasový trest za faul na Kašeho v polovině druhé třetiny pátečního zápasu, za který jej ale rozhodčí Vladimír Pešina a Oldřich Hejduk nevyloučili. Disciplinární komise jej však na základě podnětu Sparty řešila.

"Zneužil situace, kdy byl protihráč po předchozím pokusu o zakončení ve snížené pozici a měl minimální šanci se střetu bránit, k tomu, aby cíleně změnil směr své jízdy a zasáhl ho. Před střetem nezvýšil rychlost, ruce držel u těla a před zákrokem se neodrazil, jednoznačně však zneužil protihráčovy situace a porušil zásadu, že je povinen postupovat tak, aby zásahem do hlavy nebo krku neohrozil zdraví protihráče," uvedl Ujčík. Havelka vynechá dnešní utkání 8. kola proti Plzni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy