Forma před olympiádou graduje. Sdruženáři Portykovi chyběla k pódiu desetina sekundy

4. 2. 2018 9:12
Sdruženář Tomáš Portyk obsadil v posledním závodě Světového poháru před olympiádou čtvrté místo. V japonské Hakubě dosáhl na nejlepší výsledek v kariéře a k umístění na stupních vítězů mu chyběla jen desetina sekundy.
Tomáš Portyk
Tomáš Portyk | Foto: ČTK

Hakuba (Japonsko) - Sdruženář Tomáš Portyk vybojoval díky čtvrtému místu v japonské Hakubě nejlepší výsledek ve Světovém poháru v kariéře. Medaile mu unikla o jednu desetinu sekundy. Generálku před olympijskými hrami vyhrál Nor Jan Schmid. V Hakubě chyběla řada elitních závodníků, kteří dali přednost přípravě na olympiádu.

Portykovi, který byl v sobotním prvním závodu v japonském středisku desátý, dnes vyšel už skok, po němž figuroval na páté příčce. Do běhu na 10 km startoval jednadvacetiletý český reprezentant se ztrátou 50 sekund na prvního Estonce Kristjana Ilvese.

Kromě něj všechny soupeře, kteří vybíhali před ním, Portyk předstihl. Neodolal však běžeckým kvalitám Schmida a lídra Světového poháru Japonce Akita Watabeho, který českého reprezentanta těsně připravil o premiérové stupně vítězů. I tak si Portyk vylepšil dosavadní maximum v seriálu, kterým bylo osmé místo v prosincovém závodu v Ramsau.

"Neuvěřitelný! Dneska jsem měl i trošku štěstí při skoku a hned to bylo páté místo. Nakonec jsem bojoval o stupně vítězů, ale fotofiniš rozhodl," uvedl Portyk na facebooku. "Čtvrté místo je pro mě krásný zážitek. Děkuji trenérům a taky servisu za odvedenou práci. A teď hurá na olympiádu," dodal mladý český sdruženář, kterého čekají již druhé hry.

Schmid si doběhl pro páté vítězství v kariéře s náskokem 6,6 sekundy před Ilvesem a snížil na druhém místě průběžného pořadí manko na Wataběho na 20 bodů. Bývalý juniorský mistr světa Portyk si polepšil na 22. pozici. Bodoval i Miroslav Dvořák na 29. místě.

Sdruženáře nyní čeká přesun do Pchjongčchangu, kde absolvují první závod 14. února.

SP v severské kombinaci v Hakubě (Japonsko):

1. Schmid (Nor.) 25:36,5, 2. Ilves (Est.) -6,6, 3. A. Watabe (Jap.) -11,1, 4. Portyk (ČR) -11,2, 5. Faisst (Něm.) -49,3, 6. Greiderer (Rak.) -51,2, 7. Riiber (Nor.) -57,0, 8. Jamamoto (Jap.) -1:07,2, 9. Hug (Švýc.) -1:07,9, 10. Weber (Něm.) -1:11,7, …29. Dvořák (ČR) -3:43,2.

Průběžné pořadí SP (po 15 z 22 závodů): 1. A. Watabe 905, 2. Schmid 885, 3. Graabak (Nor.) 528, 4. Riessle 527, 5. Rydzek (oba Něm.) 500, 6. Andersen (Nor.) 452, …22. Portyk 164, 51. Dvořák 18.