Americké zklamání na U-rampě! Hvězdný White zase nevyhrál

ČTK Sport ČTK, Sport
11. 2. 2014 19:35
Shaun White nemá ve světě snowboardingu konkurenci, na olympijských hrách ale ani teď nevyhrál. V Soči zůstal úplně bez medaile.
Shaun White nemá ve světě snowboardingu konkurenci, na olympijských hrách ale ani teď nevyhrál. V Soči zůstal úplně bez medaile.
Shaun White nemá ve světě snowboardingu konkurenci, na olympijských hrách ale ani teď nevyhrál. V Soči zůstal úplně bez medaile. | Foto: Reuters

Krasnaja Poljana - Americký snowboardista Shaun White potřetí za sebou olympijský závod v U-rampě nevyhrál a zůstal dokonce bez medaile. Zlato získal pro Švýcarsko moskevský rodák Iouri Podladtchikov, stříbro má patnáctiletý Japonec Ajumu Hirano a bronz jeho krajan Taku Hiraoka. Američané poprvé v této disciplíně nemají na OH žádný cenný kov.

Stříbro má patnáctiletý Japonec Ajumu Hirano a bronz jeho krajan Taku Hiraoka. Američané poprvé v této disciplíně nebrali na olympiádě žádný cenný kov.

Šampion z Turína i Vancouveru a rekordman prestižních X-Games White sice vyhrál jasně kvalifikaci, ale chyboval v obou finálových jízdách a skončil až čtvrtý. Vynechal přitom slopestyle, neboť se mu zdála trať nebezpečná, a soustředil se jen na rampu.

Američané nemají na U-rampě ani jednu medaili

Pětadvacetiletý Podladtchikov ale nezačal svůj "zlatý" den dobře. Z kvalifikace si přímý postup nezajistil a musel do semifinále, které už vyhrál a ve finále nejlépe využil nečekaných chyb Whitea. Ve druhé jízdě Švýcar s přezdívkou "I-Pod" dostal za skoky včetně otočky o 1440 stupňů známku 94,75 bodu a bral zlato.

Američané měli z dosavadních čtyř olympijských závodů na U-rampě od Nagana 1998 osm medailí, z Krasné Poljany ale odjeli s prázdnou. Další z favoritů Danny Davis nedokončil ani jednu jízdu a byl až desátý. Měkčí a ne tak vysoká U-rampa zámořským snowboardistům očividně neseděla, Davis ji po tréninku označil za "svinstvo".

Naopak Podladtchikov navázal na premiérový triumf jiného Švýcara Giana Simmena z Nagana.

 

Právě se děje

Další zprávy