Bolt obhájil titul i na dvoustovce. Jamajčani mají hattrick

Sport ČTK Sport, ČTK
10. 8. 2012 1:30
Jamajský sprinter Usain Bolt triumfoval na olympijských hrách v Londýně i na trati 200 metrů, a obhájil tak už druhý triumf z Her v Pekingu.
Vítězná radost Usaina Bolta
Vítězná radost Usaina Bolta | Foto: Reuters

Londýn - Jamajský sprinter Usain Bolt triumfoval olympijských hrách v Londýně i na trati 200 metrů, a obhájil tak už druhý triumf z Her v Pekingu.

Obhájit triumf na nejkratších běžeckých tratích se mu povedlo jako devátému sprinterovi v historii her, obhájit titul na dvou olympiádách za sebou však dosud ještě nikdo nedokázal.

"Ale dvoustovka byla těžší, než jsem čekal. Cítil jsem tlak (soupeřů), když jsem vyběhl ze zatáčky, pořád jsem musel být soustředěný," řekl po závodě Bolt.

"Jsem pyšný. Teď jsem legenda"

Stejně jako na trati 100 metrů za sebou nechal svého krajana Yohana Blakea (19,44), jamajský hattrick pak zkompletoval třetím místem Warren Weir (19,84). Až na čtvrtém místě skončil Američan Wallace Spearmon.

Bolt za pekingským výkonem, který je zároveň olympijským rekordem, zaostal výkonem 19,32 sekundy o pouhé dvě setiny. Za svým světovým rekordem z MS 2009 v Berlíně pak o 13 setin. 

A to navíc pětadvacetiletého Bolta v neděli čeká obhajoba zlaté medaile v rámci jamajské štafety na 4x100 metrů.

"Dal jsem do toho celé srdce. Jsem pyšný. Tohle je to, co jsem tady chtěl, a já to dokázal. Teď je ze mě legenda, už nemusím nic dokazovat."

"Teď už jenom štafeta. Půjde o to se bavit, pustit se do toho a vydat ze sebe všechno," dodal.

Půlkař Rudisha překonal světový rekord

Keňský půlkař David Rudisha překonal ve finále závodu na 800 metrů časem 1:40,91 minuty světový rekord.

Své dva roky staré maximum vylepšil třiadvacetiletý Keňan o desetinu sekundy. 

"Ještě nikdy nikdo neudělal světový rekord na osmistovce bez vodičů. A to jsem byl ještě unavený z rozběhu a semifinále. Pokud mě někdy nějaký závod ještě zastihne v perfektní formě a navíc čerstvého, myslím, že to mohu ještě vylepšit," řekl Rudisha.

"Teď jsem šťastný. Vyhrát zlato ve světovém rekordu je neuvěřitelné. Nikdy jsem ale o svém vítězství nezapochyboval," dodal Rudisha.

Navíc svým časem pomohl úřadující mistr světa hned sedmi soupeřům k osobním rekordům a vedle něj překonali národní rekord i další dva závodníci.

I ostatní medaile získali v rychlých časech Afričané. Druhý skončil osmnáctiletý Nijel Amos, který vybojoval vůbec první olympijskou medaili pro Botswanu a časem 1:41,73 navíc stanovil nový světový rekord mezi juniory. 

Bronz získal další Keňan Timothy Kitum (1:42,53), kterému bude osmnáct až v listopadu.

Král desetiboje Eaton Šebrleho nepřekonal

Světový rekordman Ashton Eaton z USA ovládl desetiboj součtem 8869 bodů a o 24 bodů nakonec zaostal za olympijským rekordem Romana Šebrleho z Atén 2004.

Český vícebojař na své čtvrté olympiádě odstoupil ze soutěže už po úvodní stovce.

Etona dělilo 170 bodů od rekordního součtu 9039, kterým v červnu sesadil Šebrleho z čela historických tabulek.

Čtyřiadvacetiletý Američan navázal na pekingský triumf krajana Bryana Claye, nadvládu současné vícebojařské velmoci umocnil druhým místem dvojnásobný mistr světa Trey Hardee (8671).

Eaton vedl od první disciplíny. Hardee jej porazil v prvních dvou disciplínách druhého dne a přiblížil se k lídrovi na 99 bodů, pak ale skočil o 40 centimetrů méně o tyči.

"Být první a druhý, to jsme si moc přáli," řekl Eaton.

Jako jediný obhájil medaili Kubánec

Ale získat zlatou olympijskou medaili prý bylo těžší než vytvořit světový rekord.

"Myslím, že v Eugene při tom rekordu jsem závodil celkem tak třináct hodin, zato tady to bylo dvanáct hodin včera i dneska. Takže to bylo těžší," dodal Eaton.

Od svého krajana se dočkal slov uznání. "Já byl pár let nejlepší, ale teď mohu s jistotou říct, že moje vláda je u konce," řekl Hardee.

Třetí místo obhájil Kubánec Leonel Suárez (8523), který si o bronz řekl zejména v oštěpu, kde předvedl nejlepší desetibojařský výkon olympijské historie 76,94 metru.

Američané slaví double v trojskoku

Olympijským vítězem v trojskoku se stal mistr světa Christian Taylor z USA výkonem 17,81. Zásluhou Willa Claye (17,62) mají Američané double, bronz získal Ital Fabrizio Donato (17,48).

 

Právě se děje

před 18 minutami

Turecko ohrožuje evropské hranice, zvažte jeho členství v celní unii, žádá EU řecký premiér

Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis vyzval členské země Evropské unie, aby zvážily pokračování celní unie s Tureckem. Uvádí to agentura Reuters. Mitsotakis pronesl výzvu po pátečním setkání v Nikósii s kyperským prezidentem Nicosem Anastasiadesem a s egyptským prezdidentem Abdalem Fatahem Sisím. Zástupci tří zemí se shodli na tvrdé kritice počínání Turecka ve Středomoří.

"Není možné, aby tato země (…) měla výjimku z cel, těžila z přístupu na společný trh a současně ohrožovala východní hranici Evropské unie," uvedl na adresu Turecka Mitsotakis. Celní unie s Tureckem vstoupila v platnost 31. prosince 1995 a díky ní není zahraniční obchod mezi Tureckem a zeměmi EU zatížen cly. Podle Eurostatu bylo v roce 2019 Turecko pátým největším obchodním partnerem EU. Vývoz do Turecka činil 68,2 miliard eur (zhruba 1,76 bilionu korun) a dovoz z Turecka 69,8 miliard eur (zhruba 1,8 bilionu korun). V případě ČR činil export do Turecka 44,2 miliardy korun a import 38,4 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy