Hrát v tomhle je masakr, kroutí hlavou Vondroušová. Její tažení maminka oplakala

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
28. 7. 2021 8:44
Španělka se kroutila na lavičce, nechávala se zchladit hadicí z klimatizace, nakonec si musela lehnout. Po jednom setu bylo dobojováno a česká tenistka Markéta Vondroušová postoupila v Tokiu do olympijských bojů o medaile. Velkou radost ale neměla, i ona musí překonávat obrovskou únavu.
Markéta Vondroušová ve čtvrtfinále OH 2020 proti Paule Badosaové
Markéta Vondroušová ve čtvrtfinále OH 2020 proti Paule Badosaové | Foto: Reuters

Hrála jste v jednu hodinu, v době největšího tokijského vedra, jak jste se s náročnými podmínkami vyrovnávala?

Dneska to bylo fakt hrozné, ještě jak jsem včera hrála pod střechou a pak až večer, tak jsem si na vedro přes den odvykla. Když jsem se šla rozehrávat, tak mě ještě bolely nohy. Ale věděla jsem, že ona měla taky včera dva zápasy. Trochu jsme se bavily před zápasem, že taky přijela pozdě, věděla jsem, že obě budeme bojovat samy se sebou, v tom vedru je všechno těžké. Od stavu 1:3 jsem hrála, co jsem potřebovala, tušila jsem, že když ji budu po kurtu trošku honit, tak jí to bude dělat problémy. Ukazovala pak na trenéra, že ji bolí nohy.

Nekalí vám skreč soupeřky trochu radost z postupu do olympijského semifinále?

Je mi to líto, že takhle skončila, takhle nechce nikdo vyhrát. Program je fakt masakr, zítra hraju zase singl, jde to den za dnem, ještě jsou tu skoro čtyřicítky, je to o tom, kdo tu nechá úplně všechno. 

Pak jste ji šla utěšit na lavičku, co jste si řekly?

Já se šla chystat na servis a viděla jsem, že sedí v předklonu mezi doktory a je úplně rudá. Pak říkala, že si musí lehnout. Asi jí bylo fakt šíleně. Řekla jsem jí, že to chápu, já byla taky hotová. Jen to nedávám tolik znát. Ale po dlouhých výměnách je to hrůza. Já se nedivím, že to tak dopadlo. Kdybychom hráli v osmnácti stupních, tak jsou všichni tak nějak asi v klidu. Ale tady je to den za dnem, ve čtyřicítkách, to je strašně těžké.

Dochází vám vůbec, že stačí jedna výhra a máte medaili?

Moc ne, je to super. Chci každý zápas bojovat o medaili, a ať už to dopadne jakkoliv, tak pro mě je to super úspěch. Škoda že za to nejsou nějaké body. (smích) Ale je to olympiáda, něco nového, hrozně jsem sem chtěla jet, i když tady body nejsou. Byla jsem rozhodnutá, že pojedu a budu se rvát o každý zápas.

Stačilo by vám k jistotě cenného kovu porazit Elinu Svitolinovou…

Bylo by to skvělé, samozřejmě. Je to ještě docela daleko. Ať už se stane cokoliv, jsem na sebe pyšná. Ještě mám několik zápasů před sebou a budu se snažit, aby to klaplo. I kdyby ne, tak jsem na sebe pyšná, že jsem to takhle zvládla. Už jsem s ní párkrát hrála. Je taková podobná hráčka jako já, běhavá, dost vrací a dobře podává, takže to v tomhle vedru bude hrozně náročné. Zkusím se trochu zregenerovat a zítra jdu zas na to.

Dneska jste hrála až na čtvrtém největším kurtu, kde se nedá schovat, doufáte v příznivější zařazení do programu?

Tady se není kam schovat vůbec, to jo. Na centru je pomalejší kurt, tyhle jsou rychlejší. Ale ve vedru je pro urychlení výměny lepší rychlejší kurt. Ale s ní to bude strašně náročné a musím se na to připravit hlavně hlavou. A doufám, že tam bude trochu stínku. 

Včera jste způsobila olympijský boom, když jste vyřadila domácí Japonku Ósakaovou, jaké byly ohlasy?

Mamka plakala, chudák, ta to prožívá. Psalo mi strašně moc lidí, hrozný boom. Snažím se všechno číst a odepisovat, jsem moc vděčná za všechnu podporu z domova i tady. Pořád je to takové neuvěřitelné.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy