První japonský průšvih na olympiádě. Start triatlonistům zatarasil obří člun

ČTK ČTK
26. 7. 2021 4:35
Kristian Blummenfelt získal olympijské zlato v triatlonu. Norský favorit vyhrál závod na 1,5 km plavání, 40 km jízdy na kole a 10 km běhu v Tokiu v čase 1:45:04. Stříbro vybojoval Brit Alex Yee, třetí skončil Novozélanďan Hayden Wilde. Závod ale poznamenal kuriózní moment.
Start triatlonu
Start triatlonu | Foto: Reuters

Sedmadvacetiletý Blummenfelt zařídil Norsku premiérovou triatlonovou olympijskou medaili. Závod žen s Češkami Vendulou Frintovou a Petrou Kuříkovou začne dnes ve 23:30 SELČ.

Start mužů v Odaiba Marine Parku se musel opakovat kvůli bizarní chybě organizátorů. Těsně u mola totiž nepochopitelně zůstal stát motorový člun, takže část triatlonistů nemohla skočit do vody.

Jedním z těch, kteří absolvovali zbytečných zhruba padesát metrů navíc, byl pozdější vítěz Blummenfelt. "Viděl jsem loď a přišlo mi to hodně zvláštní. Když jsem skočil do vody, říkal jsem si, že nás asi odvolají, takže jsem se snažil plavat uvolněně a brát to pozitivně, jako rozcvičku navíc," řekl Nor.

Na druhý pokus už všechno proběhlo v pořádku a plaveckou část ovládl Francouz Vincent Luis.

V cyklistice zvítězil Švýcar Andrea Salvisberg, který však hned v úvodu běžecké části svůj náskok ztratil. Vedoucí skupinka se postupně smrskla na trojici Yee, Wilde, Blummenfelt. Norský triatlonista v závěrečném okruhu oběma rivalům utekl a vytvořil si na ně náskok 11, respektive 20 sekund.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Vláda schválila podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise, podle kterého má Česko vrátit asi miliardu za zemědělské dotace

Vláda ve středu schválila návrh na podání žaloby na neplatnost rozhodnutí Evropské komise z listopadu 2021, podle nějž má Česko vrátit zhruba 44,1 milionu eur (v přepočtu asi 1,08 miliardy korun) zemědělských dotací kvůli jejich nedostatečné kontrole. Potvrdil to mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý. Návrh předložil ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL).

Žaloba nemá odkladný účinek a podle prováděcího rozhodnutí Evropské komise bude Česko muset částku vrátit do rozpočtu Evropské unie. O dané peníze se tak Česku sníží jiné platby z unijního svazku. Evropská komise původně za chybné čerpání evropských zemědělských dotací v letech 2015 až 2017 vyměřila finanční korekci v přepočtu zhruba 7,5 miliardy korun, státu se ji podařilo snížit ve smírčím řízení. Ministerstvo zemědělství nesouhlasí ani s nižší finanční korekcí, chtělo by ji buď dále snížit, nebo zajistit, aby se dotace nekrátily vůbec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy