Olympijské hry v Tokiu • Den 3 • 1:00

Olympiáda živě: Češi už slaví dvě olympijské medaile, Ondra o ambicích mluvit nechce

Olympijské hry v Tokiu: Den 3

To nejpodstatnější z dnešního dění v Tokiu:

- Kanoista Lukáš Rohan vybojoval stříbrnou medaili.

- Šermíř Alexander Choupenitch získal ve fleretu bronz. 

- Barbora Krejčíková, Markéta Vondroušová i Karolína Plíšková jsou v osmifinále, Petra Kvitová vypadla.

- Ondřeje Cinka zastavil v boji o medaili defekt zadního kola.

- Skeetaři Jakub Tomeček a Barbora Šumová nezvládli kvalifikaci.

0:55

Přeji dobrý den! Letní olympijské hry 2020 v Tokiu jsou v plném proudu a my se dnes můžeme společně těšit na třetí den hlavního programu. V akci bude několik českých zástupců, kteří se pokusí vybojovat pro českou výpravu první letošní medaili. Vše podstatné se dozvíte právě zde, v našem on-line přenosu.

1:00

Aktuálně se v Tokiu odehrávají dvě soutěžní disciplíny. První z nich je individuální závod triatlonistů, který už je ve své závěrečné fázi. Na čele běží devítičlenná skupinka, ve které nechybí ani držitel stříbrné medaile ze závodu v Riu, Jonathan Brownlee.

1:10

Druhou aktuální disciplínou, kterou je v Tokiu možné sledovat je surfing. Ženy právě bojují o postup do čtvrtfinále, přičemž hned v prvním klání zažila zklamání jedna z možných adeptek na medaili. Stephanie Gilmorová z Austrálie totiž v duelu nestačila na Jihoafričanku Buitedendagovou. Za největší favoritku v soutěži obecně platí jednoznačná jednička Carissa Mooreová z Havaje.

1:20

To nejzajímavější v dnešním programu olympiády z českého pohledu.

- Představit by se dnes měl fleretistia Alexander Choupenitch, jenž v prvním kole změří síly s Carlosem Llavadorem.

- O medaili se pokusí zabojovat skeetaři Jakub Tomeček a Barbora Šumová, biker Ondřej Cink nebo kanoista Lukáš Rohan.

- V akci budou znovu i české tenistky. O postup do osmifinále se porve Barbora Krejčíková, Markéta Vondroušová, Karolína Plíšková i Petra Kvitová. Všechny české hráčky jsou ve svých utkáních papírovými favoritkami.

1:27

Z první medaile a hned zlaté se na olympijských hrách v Tokiu raduje Norsko! Pro prvenství si totiž v životním závodě doběhl totálně vyčerpaný Kristian Blummenfelt. Druhý muž světového žebříčku triatlonistů tak dokonale využil nepovedeného závodu ze strany lídra žebříčku Maria Mola, jenž skončil až desátý. Jen páté místo letos zbylo pro držitele stříbrné medaile z Ria, Jonathana Brownleeho.

Tokyo 2020 Olympics - Triathlon - Men's Olympic Distance - Final - Odaiba Marine Park, Tokyo, Japan – July 26, 2021. Kristian Blummenfelt of Norway in action. REUTERS/Han
Tokyo 2020 Olympics - Triathlon - Men's Olympic Distance - Final - Odaiba Marine Park, Tokyo, Japan – July 26, 2021. Kristian Blummenfelt of Norway in action. REUTERS/Han | Foto: Reuters
1:35

Další velké překvapení v klání surfařek. Do čtvrtfinále se nepodívá ani Johanne Defayová z Francie, která je brána za druhou nejlepší surfařku světa. Poté, co vypadla favorizovaná Gimloreová totiž Francouzka nedokázala porazit Yolandu Hopkinsovou.

1:45

V dnešním programu jsou také naplánovány další zápasy v plážovém volejbale, ve kterých se měli představit také čeští zástupci. Bohužel jak Nausch Sluková s Hermannovou tak Perušič a Schweiner své umění neukážou. Na vině jsou pozitivní testy na Covid.

1:55

Ještě se vraťme k závodu triatlonistů, který přinesl zlatou medaili norskému favoritovi Kristianu Blummenfeltovi. V samotném úvodu došlo ke kuriózní situaci, když se musel opakovat start závodu. Těsně u mola totiž nepochopitelně zůstal stát motorový člun, takže část triatlonistů nemohla skočit do vody. Naštěstí nebyl nikdo zraněn.

2:10

Postupně se rozjíždějí další a další sporty. Především nás enormně zajímá kvalifikace skeetu žen, ve které je Barbora Šumová po včerejším prvním dni na desáté pozici. Stele tedy bojuje o postup do finále. V něm se představí šest nejlepších.

2:15

Začaly už také míčové sporty. Kromě házenkářského duelu Francie - Brazílie se hraje také pod vysokou sítí. Írán je jasným favoritem v utkání proti Venezuele, do kterého jde s překvapivým vítězstvím nad Polskem. Velké favority na zisk medaile totiž v prvním kole porazili 3:2.

2:25

Dnešním dnem se také rozjíždí souboje v sedmičkovém rugby. Aktuálně už se dohrálo utkání mezi Fidži a Japonskem, ve kterém si pro vítězství 24:19 došli reprezentanti tichooceánské republiky. Kromě tohoto utkání se dnes utká Velká Británie s Kanadou, Nový Zéland s Jižní Koreou, Austrálie s Argentinou, Jižní Afrika s Irskem a Spojené státy americké s Keňou.

2:30

Barbora Šumová právě zahajuje své čtvrté kolo ve kvalifikaci skeetu, ve kterém se pokusí posunout blíže směrem k postupové šestici. Na úvod zaznamenala tři přesné zásahy.

2:48

Ve skvělé formě se na olympiádě zatím prezentují francouzští házenkáři. Po úvodním vítězství 33:17 nad Argentinou dnes kráčí za druhou výhrou. Proti Brazílii totiž ovládli první půli rozdílem tří branek.

Tokyo 2020 Olympics - Handball - Men - Group A - Brazil v France - Yoyogi National Stadium - Tokyo, Japan - July 26, 2021. Nikola Karabatic of France in action with Roger
Tokyo 2020 Olympics - Handball - Men - Group A - Brazil v France - Yoyogi National Stadium - Tokyo, Japan - July 26, 2021. Nikola Karabatic of France in action with Roger | Foto: Reuters
3:05

Čtvrté kolo kvalifikace skeetu žen má za sebou Barbora Šumová a znovu to byl parádní výkon. Česká střelkyně se sice nevyhnula chybě během neoblíbené osmé pozice, ale celkově minula jen jednou a posunula se na průběžné 9. místo. Pro postup do finále by Šumová potřebovala o jeden přesný zásah více než některé ze závodnice na 3. až 8. místě. Aktuálně má totiž 95 přesných zásahů, její rivalky jsou na 96 trefách.

3:20

V dnešním programu by se měla představit také Barbora Seemanová. Česká plavecká naděje bude kolem dvanácté hodiny startovat ve třetí rozplavbě na 200 metrů volným způsobem. K velkému výkonu by Barboru mohla vytáhnout přítomnost světové rekordmanky Federicy Pellegriniové, která poplave o dvě dráhy vedle Češky.

3:25

Mezitím byl odstartován také druhý kvalifikační den skeetu mužů, ve kterém máme rovněž želízko v ohni. Včera skvěle střílející Jakub Tomeček totiž minul jen jednou ze 75 ran a aktuálně je na postupové čtvrté pozici. O jeho dnešních výkonech vás budu informovat.

3:32

Ve volejbalové hale je hotovo. Úvodní zápas dnešního dne ovládl podle očekávání Írán, který v poměru 3:0 přehrál Venezuelu. 

Emerson Rodríguez smečuje v utkání Venezuely s Íránem.
Emerson Rodríguez smečuje v utkání Venezuely s Íránem. | Foto: Reuters
3:34

A registrujeme už také první konečný výsledek házenkářského programu. Druhé vítězství nad celkem z Jižní Ameriky si připisuje Francie. Po výhře nad Argentinou totiž jedni z favoritů před chvílí přehráli Brazílii.

3:39

První zlatou medaili na této olympiádě si připisuje Kanada a to zásluhou Margaret MacNeilové. Jednadvacetiletá plavkyně narozená v Číně totiž před malou chvílí ovládla finále na 100 metrů motýlkem. Vítězka z Ria a držitelka světového rekordu Sarah Sjöströmová ze Švédska dnes doplavala až jako sedmá.

3:46

Velmi překvapivý průběh má zatím ženské basketbalové utkání Španělska s Jižní Koreou. Po polovině totiž vedou reprezentantky asijské země 34:33. Španělky si zatím drží nevýraznou úspěšnost střelby za dva body lehce přes 30 % a dosud netrefily ani jednu trojku.

4:00

Na své další vystoupení pod olympijskými kruhy se už pomalu chystá Barbora Krejčíková. Česká tenistka za malou chvíli nastoupí do utkání 2. kola proti Kanaďance Leylah Annie Fernandezové. Favoritkou bude jednoznačně právě Krejčíková.

Barbora Krejčíková v prvním kole na OH 2020
Barbora Krejčíková v prvním kole na OH 2020 | Foto: Reuters
4:17

Souboj titánů se momentálně odehrává na volejbalové palubovce. Muži Spojených států amerických hodlají navázat na jednoznačné vítězství 3:0 nad Francií, nicméně dnes čelí tradičně silným Rusům. Ti v prvním zápase přehráli Argentinu.

Torey DeFalco přijímá servis v utkání USA proti Ruskému olympijskému výboru.
Torey DeFalco přijímá servis v utkání USA proti Ruskému olympijskému výboru. | Foto: Reuters
4:18

Kromě volejbalu už se znovu hraje také v házenkářské hale, kde zatím Němci překvapivě v prvním poločase prohrávají nad Argentinou.

Zatím naprosto snový vstup do druhého kola tenisového turnaje má Barbora Krejčíková. Před malou chvílí totiž česká tenistka podruhé brejkla soupeřku a nad Leylah Annie Fernandezové už v první sadě vede 4:1.

4:32

Úspěšná obhajoba pro Adama Peattyho! Britský plavec si před pár minutami doplaval pro další zlato z olympijských her, když ovládl finále na 100 metrů prsa.

4:35

Katie Ledecká poražena. Americká favoritka ve finále na 400 metrů volným způsobem nestačila na Ariarne Titmusovou z Austrálie, která závod ovládla v novém rekordu Oceánie. Asijský rekord pro změnu vylepšila třetí Číňanka Bingjie Li.

4:39

Naprosto fantasticky zvládla Barbora Krejčíková první set zápasu druhého kola proti Kanaďance Fernandezové. Češka si za půlhodinu došla pro vítězství 6:2.

4:43

Skvěle! Třetí čistý zápis pro Jakuba Tomečka ve kvalifikaci skeetu znamená posun na třetí pozici. Před posledními sériemi je tak český střelec ve skvělé situaci s ohledem na postup do finále. V něm se představí šestice nejlepších.

4:56

Nové zprávy přišly z Tokia, co se týče nákazy covidem. Přibylo 16 nových nálezů, z čehož tři byly u sportovců. Připomínáme, že kvůli nákaze covidem-19 o olympijské starty přišli cyklista Michal Schlegel, stolní tenista Pavel Širuček a plážová volejbalistka Markéta Nausch Sluková, která měla hrát s Barborou Hermannovou. Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem ještě živí naději, nicméně jejich dnešní zápas proti dvojici Plavinš - Točs byl kontumován.

5:04

Za malou chvíli se do svého putování letošními olympijskými hrami vydá fleretista Alexander Choupenitch. Český reprezentant bude čelit Carlosi Llavadorovi ze Španělska a pokusí se napravit včerejší zklamání Jakuba Jurky.

5:10

VÝSLEDKY 1. KOLA ZÁKLADNÍCH SKUPIN V SEDMIČKOVÉM RUGBY

 

Fidži - Japonsko 24:19, Velká Británie - Kanada 24:0, Nový Zéland - Jižní Korea 50:5, Austrálie - Argentina 19:29, JAR - Irsko 33:14, USA - Keňa 19:14

Jihoafričan Stedman Gans pokládá pětku v utkání proti Irsku.
Jihoafričan Stedman Gans pokládá pětku v utkání proti Irsku. | Foto: Reuters
5:22

Na výbornou zvládl fleretista Alexander Choupenitch první kolo olympijského turnaje, když v poměru 15:11 dokázal porazit Carlose Llavadora ze Španělska. Zhruba kolem 7:30 se tak představí v osmifinále proti Peteru Joppichovi.

5:27

Barbora Krejčíková pokračuje ve fantastických výkonech a postupuje do osmifinále olympijského turnaje. Kanadskou reprezentantku Leylah Annie Fernandezovou přehrála 6:2, 6:4 a v dalším kole se může těšit na lepší z dvojice Bencicová - Doiová.

Barbora Krejčíková v utkání 2. kola proti Leylah Annie Fernandezové.
Barbora Krejčíková v utkání 2. kola proti Leylah Annie Fernandezové. | Foto: Reuters
5:36

Velká škoda. Barbora Šumová opět nezvládla kritickou osmou položku ve kvalifikaci skeetu, když minula hned dva ze čtyř terčů. To znamená, že ženské finále této střelecké disciplíny bude bez českého zastoupení. Aktuálně je Šumová až čtrnáctá.

5:40

Další zlatou medaili přidává americká výprava. Povedlo se to plavcům na 4×100 metrů volným způsobem, když za sebou s odstupem nechali druhou Itálii a třetí Austrálii.

Radost amerických plavců z vítězství ve štafetě na 4x100m volným způsobem.
Radost amerických plavců z vítězství ve štafetě na 4x100m volným způsobem. | Foto: Reuters
5:46

Zpět k míčovým sportům. Přestože se první poločas v utkání s Argentinou nevyvíjel dobře, zvládli němečtí házenkáři získat důležité vítězství 33:25. Postarali se o něj především devatenácti brankami v druhé půli.

5:50

Dohráno už je také ženské utkání mezi basketbalistkami Španělska a Jižní Korey. Dlouho to sice vypadalo na možné obrovské překvapení, ale nakonec si evropská země připsala očekávané vítězství 73:69 a vykročila za obhajobou stříbrných medailí.

6:00

VÝSLEDKY ŽENSKÝCH TENISOVÝCH ZÁPASŮ

 

Sakkariová - Stojanovićová 6:1, 6:2

Fernandezová - Krejčíková 2:6, 4:6

Friedsamová - Pavljučenkovová 1:6, 1:6

Golubicová - Osakaová 3:6, 2:6

Petersonová - Rybakinová 2:6, 3:6

Wang - Muguruzaová 3:6, 0:6

Vesninová - Giorgiová 3:6, 1:6

Domácí Naomi Osakaová se raduje z postupu do osmifinále.
Domácí Naomi Osakaová se raduje z postupu do osmifinále. | Foto: Reuters
6:01

Mezitím už začalo další tenisové utkání, které nás enormně zajímá. Markéta Vondroušová vstoupila do druhého kola olympijského turnaje proti Rumunce Buzarnescuové a hned na úvod získala brejk.

6:18

VÝSLEDKY KVALIFIKACE SKEETU ŽEN

 

1. Meng Wei (CHN) - 124 - postup do finále

2. Diana Bacosiová (ITA) - 123 - postup do finále

3. Amber Englishová (USA) - 121 - postup do finále

4. Isarapa Imprasertsuková (THA) - 120 - postup do finále

4. Nadine Messerschmidtová (GER) - 120 - postup do finále

4. Natalia Vingradova (ROC) - 120 - postup do finále

---

14. Barbora Šumová (CZE) - 118

6:29

Naprosto jednoznačný průběh měl první set utkání mezi Markétou Vondroušovou a Mihaelou Buzarnescuovou. Česká tenistka nakročila do osmifinále, neboť úvodní sadu ovládla 6:1!

6:42

Američtí volejbalisté si po úvodním vítězství 3:0 nad Francií připisují porážku. V utkání s Ruským olympijským výborem sice byli favorizování, ale přesto ve čtyřech setech padli. Mrzet musí Američany především koncovky setů. Ve druhé i čtvrté sadě totiž vedli až o čtyři body, ale přesto je nedotáhli do vítězného konce.

6:46

Známe první medailistky z řad skateboardistek. Velmi spokojená bude domácí výprava, neboť díky Momiji Nišijové a Funě Nakajamaové získala zlatou a bronzovou medaili. Mezi Japonky se vměstnala jen třináctiletá Rayssa Lealová z Brazílie.

Třináctiletá Rayssa Lealová z Brazílie reaguje na zisk stříbrné medaile.
Třináctiletá Rayssa Lealová z Brazílie reaguje na zisk stříbrné medaile. | Foto: Reuters
7:05

A je hotovo. Po Barboře Krejčíkové se z rychlého postupu do osmifinále raduje také Markéta Vondroušová, která ve dvou setech přehrála Mihaelu Buzarnescuovou z Rumunska. Český tenis je tak v Tokiu nadále stoprocentní, avšak už v dalším kole čeká Vondroušovou domácí Naomi Osakaová.

7:21

Tak to je škoda. Jakub Tomeček měl skvěle našlápnuto do finále, ale nakonec ještě musí bojovat v rozstřelu. Shodných 122 trefených terčů má společně s Tomečkem ještě Hansen, Pacheco Espinosa, Achilleos, Alrašídi a rovněž Vincent Hancock, který měl čtyři bezchybná kola, ale v tom posledním třikrát minul.

7:24

Velmi dobře si v semifinále vedl Lukáš Rohan. Šestadvacetiletý singlkánoista projel všechny branky bez jediné penalizace a ačkoliv na vedoucího Thomase o tři vteřiny nestačil, má jistou místenku v bojích o medaile!

Kanoista Lukáš Rohan na OH 2020
Kanoista Lukáš Rohan na OH 2020 | Foto: Reuters
7:35

Alexander Choupenitch momentálně absolvuje své osmifinále proti Peteru Joppichovi. Zatím je souboj velmi vyrovnaný, mírně navrch má německý reprezentant.

7:48

VÝSLEDKY SEMIFINÁLE C-1 MUŽŮ

 

1. Martin Thomas (FRA) 100.65

2. Daniel Watkins (AUS) +0.63

3. Ander Elosegi (SPA) +2.50

4. Lukáš Rohan (CZE) +3.03

5. Benjamin Savšek (SLO) +3.61

6. Sideris Tasiadis (GER) +4.70

7. Zachary Lokken (USA) +5.32

8. Adam Burgess (GBR) +5.53

9. Adam Beňuš (SVK) +5.75

10. Takuja Haneda (JPN) +7.17

 

…všichni postupují do finále.

7:50

Ano! Česká výprava má jistou účast ve čtvrtfinále mužského fleretu. Alexander Choupenitch sice ztratil vedení 12:8, ale ani obrat Petera Joppicha na 12:13 jej nezastavil a díky třem bodům v řadě nakonec postupuje. Parádní výkon českého šermíře.

Šermíř Alexander Choupenitch (vpředu) na OH 2020
Šermíř Alexander Choupenitch (vpředu) na OH 2020 | Foto: Reuters
7:55

Bohužel, nepříjemná zpráva přichází ze střelby. Jakub Tomeček v rozstřelu srdnatě bojoval o postup do finále, nicméně v souboji s Jesperem Hansenem nakonec minul o jeden terč více a končí sedmý. Skvěle rozjetá kvalifikace tak nepřinesla kýžený boj o medaile.

Sportovní střelec Jakub Tomeček na OH 2020
Sportovní střelec Jakub Tomeček na OH 2020 | Foto: Reuters
8:04

Svůj závod rozjel také biker Ondřej Cink, který už má za sebou zaváděcí kolo a bohužel se dostal do problémů, kvůli kterým ztratil kontakt s vedoucí skupinkou.

8:12

První set zrovna vítězně zakončila Petra Kvitová, která svedla urputnou bitvu s Alison van Uytvanckovou. Už za stavu 5:4 podávala česká tenistka na vítězstvím, ale nakonec musela bojovat až do výsledku 7:5. Každopádně ale pokračuje vítězné tažení českých tenistek.

8:15

Velkou nepříjemnost měl záhy po startu závodu horských kol hvězdný Mathieu van der Poel. Nizozemská naděje na zisk medaile špatně odhadla jeden ze skoků a poroučela se na přes řídítka. Ondřej Cink tak zřejmě přišel o jednoho z konkurentů.

Po třech kolech závodu horských kol mužů je Ondřej Cink na pátém místě se ztrátou sedmi vteřin. Na čele se drží čtveřice Pidcock, Flückiger, Schürter, Cooper. Český cyklista však od úvodu musí stahovat, což ho značně vyčerpává.

8:45

Za malou chvíli začnou další dvě události, které nás musí enormně zajímat. První z nich je finále singlkanoistů, do kterého nastoupí také Lukáš Rohan. Český slalomář zajel v semifinále čtvrtý nejlepší čas, což rozhodně není k zahození.

8:50

Do svého životního čtvrtfinále nastoupí zanedlouho Alexander Choupenitch. Český reprezentant se ve fleretu postaví Mohamedu Hamzovi z Egypta.

8:50

Zatímco jsme se věnovali ostatním sportům, Petra Kvitová v souboji s Alison van Uytvanckovou ztratila druhý set a bude se rozhodovat až ve třetí sadě. Především to Petře nesedí na podání, neboť ve druhém setu ji soupeřka hned třikrát brejkla.

Petra Kvitová v prvním kole olympijského turnaje v Tokiu 2021.
Petra Kvitová v prvním kole olympijského turnaje v Tokiu 2021. | Foto: Reuters
9:00

Polovina finále vodních slalomářů v kategorii C-1 mužů je minulostí a nejlépe je na tom zatím Sideris Tasiadis z Německa, který odsunul druhého Adama Burgesse o 16 setin sekundy. Lukáš Rohan půjde na řadu hned po Benjamin Savšekovi, jenž pojede nyní.

9:05

Skvěle si zatím vede Karolína Plíšková, která už je rovněž ve hře o osmifinále. Čtvrtá česká tenistka v dnešním programu zrovna dopodávala pátý gem zápasu a proti Suarez Navarrové vede 4:1. Úspěšně tak kráčí za ziskem první sady.

9:10

Tak to je obrovská smůla. Ondřej Cink se před chvílí vrátil do boje o bronz, když se dotáhl na skupinu před sebou, ale poté dostal defekt zadního kola. Opravdu velká škoda, která ukončuje naděje na medaili.

9:10

Rychle zpátky k vodnímu slalomu. Lukáš Rohan sice ve finále dostal dvě trestné vteřiny hned na čtvrté brance, ale konstantní jízdou si vyjel průběžné druhé místo. Před námi jsou ještě tři závodníci, nicméně šance na medaili žije.

Kanoista Lukáš Rohan na OH 2020
Kanoista Lukáš Rohan na OH 2020 | Foto: Reuters
9:17

První medaile pro českou výpravu! Lukáš Rohan už čeká jen na jízdu Martina Thomase a aktuálně je druhý. To znamená, že si český reprezentant odveze minimálně bronz.

9:21

A je to stříbro pro Lukáš Rohana. Suverén semifinále Martin Thomas totiž nezvládl spodní pasáž trati a zůstal bez medaile. Při své první olympijské účasti si český mladík odveze druhý nejcennější kov! 

9:22

Pojďme rychle ještě k šermu, protože Alexander Choupenitch pokračuje ve famózních výkonech a poráží Mohameda Hamzu z Egypta. To znamená, že je to semifinále a jistota bojů o medaile.

9:27

VÝSLEDKY FINÁLE C-1 MUŽŮ

 

1. Benjamin Savšek (SLO) 98.25

2. Lukáš Rohan (CZE) +3.71

3. Sideris Tasiadis (GER) +5.45

4. Adam Burgess (GBR) +5.61

5. Martin Thomas (FRA) +6.73

6. Matěj Beňuš (SVK) +7.35

7. Zachary Lokken (USA) +7.83

8. Ander Elosegi (SPA) +8.34

9. Daniel Watkins (AUS) +9.93

10. Takuja Haneda (JPN) +11.05

9:30

Dobré zprávy střídají pro změnu zase ty horší. Registrujeme první výpadek české tenisové výpravy, neboť Petra Kvitová ve třech setech nestačila na Alison Van Uytvanckovou z Belgie a na olympijských hrách končí.

9:38

Mezitím už skončil také závod mužů na horských kolech. Pro vítězství si suverénním způsobem dojel Thomas Pidcock, který nedal šanci ani favorizovanému Mathiasi Flückigerovi. Švýcar se musel spokojit se stříbrem. Pro bronz si nakonec dojel nenápadný David Valero Serrano, jenž měl skvělý závěr. Obrovskou smůlu měl Mathieu van der Poel, který tvrdě spadl hned v prvním kole, a také náš Ondřej Cink. Ten totiž musel odstoupit ze třetího místa v 6. kola kvůli defektu.

Biker Ondřej Cink na OH 2020
Biker Ondřej Cink na OH 2020 | Foto: Reuters
9:55

Co se týče dalšího programu s českou stopou, až dohraje Karolína Plíšková, můžeme si chvíli odpočinout. Představit by se měla lehce po dvanácté hodině Barbora Seemanová, která nastoupí ve třetí rozplavbě na 100m volným způsobem. Fleretista Alexander Choupenitch pak ke svému životnímu semifinále záhy po české plavkyni, přesněji kolem 12:20.

10:00

Karolína Plíšková si trochu zkomplikovala cestu za postupem, když ve druhé sadě ztratila podání a musela dotahovat. Jenže v momentě, kdy Suarez Navarrová mohla druhý set dopodávat, přišel brejk Plíškové a vypadá to na vyrovnanou koncovku.

Karolína Plíšková v prvním kole na OH 2020
Karolína Plíšková v prvním kole na OH 2020 | Foto: Reuters
10:13

Samotný závěr druhého setu si Karolína Plíšková rozhodně nedá za rámeček. Poté, co česká hráčka stáhla ztrátu, uhrála v tiebreaku pouze jeden jediný bod a rozhodnout se proto musí ve třetí sadě. Psychická výhoda teď navíc bude na straně Carly Suarez Navarrové.

10:32

Pojďme se podívat, jak to aktuálně vypadá s medailovým postavením jednotlivých zemí. Nejlépe jsou na tom zatím Spojené státy americké, které už mají 7 zlatých, 3 stříbrné a 2 bronzové medaile. V těsném závěsu je pak Čína, která má sice o jednu medaili více, ale ve srovnání s USA má jen 6 zlatých. Následuje rovněž se šesti zlatými Japonsko a dále Velká Británie s Jižní Koreou. Česko je díky dnešnímu stříbru Lukáše Rohana na 28. místě.

10:40

Kromě sportů, které jsme společně sledovali už se dnes rozdávaly medaile například ve skocích do vody, kde získali zlato muži Velké Británie. V námi sledovaném skeetu pak zlato vybojovali Američané. Za muže to byl Vincent Hancock, za ženy Amber Englishová.

10:50

Kromě vypadnutí Petry Kvitové byly k vidění další dva překvapivé výsledky v rámci ženského olympijského turnaje. Světová osmička Iga Swiateková z Polska nestačila ve dvou setech na Španělku Badosovou a Aryna Sabalenková skončila na raketě Donny Vekičové. Jedna z největších favoritek tak pro Bělorusko medaili rozhodně nezíská.

10:56

Byl to boj, ale nakonec se Karolína Plíšková raduje z postupu do osmifinále, ve kterém tak uvidíme tři české tenistky. Třetí set měl v utkání Plíškové se Suarez Navarrové naprosto jednoznačný průběh, když Češka prolomila podání soupeřky ve dvou ze tří možných případů a ovládla sadu jasně 6:1. Nicméně na kurtu Karolína strávila více než dvě hodiny, což by se mohlo projevit v dalším programu. Navíc musíme brát v úvahu, že zítra už jsou zase na programu také čtyřhry.

Karolína Plíšková v 2. kole na OH 2020
Karolína Plíšková v 2. kole na OH 2020 | Foto: Reuters
11:10

Před dalším programem si dáme krátké ohlédnutí za míčovými sporty. Zde jsou dosavadní výsledky z házené:

Brazílie - Francie 29:34, Argentina - Německo 25:33, Egypt - Dánsko 27:32, Španělsko - Norsko 28:27

Tabulku skupiny A vede zatím stoprocentní Francie, která má lepší skóre než Španělsko. Ve skupině B je lídrem čtyřbodové Dánsko, ale Švédové mají dnešní zápas k dobru.

11:20

Kromě házené už jsou odehrány i čtyři utkání mužského volejbalu. K vidění byly tři jednoznačné vítězství 3:0 a to v zápasech Írán - Venezuela, Polsko - Itálie a Francie - Tunisko. Překvapivé vítězství 3:1 si pak připsali ruští sportovci, kteří vyzráli na Američany. Ti přitom v prvním utkání naprosto deklasovali silnou Francii.

Radost francouzských volejbalistů po utkání s Tuniskem.
Radost francouzských volejbalistů po utkání s Tuniskem. | Foto: Reuters
11:25

Menší nepříjemnost přišla z Tokia, kde nepřízeň počasí přinutila organizátory her změnit program a zrušit dnešní a úterní závody, což se dotklo i kategorie dvojskifu lehkých vah.

"Komplikace to pro nás není. Jen si přejeme, aby byly podmínky stejné pro všechny. Aby to byly fér závody. Klidně těžké, ve vlnách, ale fér. Snad udělají správné rozhodnutí," napsal Vraštil ČTK. Podle původních plánů je mělo čekat semifinále v úterý, takže jejich závodní pauza se výrazně neprodlouží.

11:44

Moc překvapivých výsledků zatím nenabízí tenisový pavouk mužů. Dnes si připsali očekávané vítězství tenisté jako Zverev, Medvěděv či Djokovič. Menším překvapením je jen vyřazení Lorenza Sonega, na kterého si vyšlápl Gruzínec Basilašvili.

11:52

Parádní ofenzivní podívaná dnes byla k vidění na basketbalové palubovce v utkání Argentiny se Slovinskem. Muži evropského výběru vyhráli 118:100 a největší hvězdou byl se 48 body Luka Dončič. Důležité vítězství pro Slovince, kteří mají ve skupině ještě Španělsko a outsidera v podobě Japonska.

Luka Dončić se prosazuje přes Argentince Bolmara.
Luka Dončić se prosazuje přes Argentince Bolmara. | Foto: Reuters
11:55

Jak už jsme v on-line přenosu informovali, v plaveckém souboji žen na 400m volným způsobem byla poražena hvězdná Katie Ledecká a kouč vítězné Ariarny Titmusové si tento moment užil nadmíru.

12:00

Olympiáda v Tokiu už letos viděla dokonce dvě žádosti o ruku. Kromě fotbalisty Maxe Kruse, jenž svou partnerku požádal o ruku v neděli, se dnes vytáhl také trenér argentinské šermířky Maríe Belén Perézové Mauriceové.

12:03

Pomalu se nám blíží očekávané semifinále fleretisty Alexandra Choupenitche, kterého čeká Cheung Ka Long z Hongkongu. Zápas o finále by měl začít ve 12:20 a můžete ho sledovat mimo jiné na ČT Sport. 

12:06

Do finále fleretistů před pár minutami už postoupil Ital Garozzo, jenž si v semifinále poradil s domácím Šikinem 15:9. 

12:20

Začíná semifinále fleretistů s účastí Alexandra Choupenitche.

12:22

Cheung Ka Long z Hongkongu otočil ve čtvrtfinále z 9:14 šesti úspěšnými zásahy v řadě. V semifinále začal proti českému fleretistovi dobře a vede už 2:0, nicméně nyní se kryl nepovoleně hlavou a obdržel žlutou kartu. Další napomenutí by znamenalo trestný zásah.

12:25

Po minutě konečně přišel první Choupenitchův zásah, jenže Asijec rychle kontroval. Cheung Ka Long aktuálně vede už 5:2 a je tedy v první třetině cesty za rozhodujícím patnáctým bodem.

12:27

Choupenitch vyměnil svou bodnou zbraň a nastartoval šňůru tří vítězných bodů. Je sníženo na 5:7 a český šermíř se hlasitě povzbuzuje.

12:29

Cheung Ka Long i Alexander Choupenitch se po vzájemném kontaktu začali radovat, ale rozhodčí přisoudili bod českému borci. Takže platí vyrovnaný stav 7:7, posledních pět bodů zapsal Choupenitch.

12:31

Teď se zase pro změnu zadařilo fleretistovi z Hongkongu, který výborně ustál útok aktivního Choupenitche. Vzápětí přidal další zásah a vede už 10:7. Připomínám, že se šermuje do patnácti.

Šermíř Alexander Choupenitch (vpravo) v semifinále OH 2020
Šermíř Alexander Choupenitch (vpravo) v semifinále OH 2020 | Foto: Reuters
12:32

Cheung Ka Long je rozjetý a jen dva zásahy ho dělí od finále. Choupenitch prohrává už 7:13 a s jeho šancemi je to velmi nahnuté.

12:35

Vypršel čas první periody, úvodní tři minuty zápasu jsou pryč. Cheung Ka Long vede nad Alexandrem Choupenitchem 13:9.

12:37

Zápas končí. Alexandr Choupenitch prohrává 10:15 a zhruba za 35 minut bude šermovat o bronz proti Japonci Takahirovi Šikinemu.

Šermíř Alexander Choupenitch (vpravo) v semifinále OH 2020
Šermíř Alexander Choupenitch (vpravo) v semifinále OH 2020 | Foto: Reuters
12:43

Krátce po poledni našeho času začal večerní plavecký program. Barbora Seemanová postoupila z rozplavby na kraulařské dvoustovce na OH do úterního semifinále. S časem 1:56,38 skončila na 7. místě.

Barbora Seemanová
Barbora Seemanová | Foto: Toyota ČR
12:48

Známe také výsledky dnešních olympijské regaty. Windsurfař Karel Lavický si po druhém dni o jednu příčku pohoršil. Pětatřicetiletý český reprezentant klesl na předposlední 24. místo. Dvě ze tří dnešních rozjížděk ovládl Thomas Goyard z Francie, ale ve vedení je v polovině závodu trojnásobný mistr světa Kiran Badloe z Nizozemska. Do sobotní medailové jízdy postoupí deset nejlepších windsurfařů.

12:55

Japonský judista Šóhei Óno obhájil v Tokiu olympijské zlato ve váze do 73 kg. Mezi ženami do 57 kg získala druhé vítězství pro Kosovo Nora Gjakovová.

13:01

Klíč k olympijské medaili Lukáše Rohana? Proslov z filmu Hokejový zázrak. "Celý ten film je můj oblíbený. Ale když tam mluví v té šatně před těmi outsidery, dokážu se do toho vcítit. To Herb mě dneska namotivoval. Mně role outsidera vyhovuje," prohlásil po závodě kanoistů rodák z Mělníka.

13:10

Zápas o bronzovou medaili v šavli žen před chvílí vyhrála Francouzka Brunetová, a vše se tak může chystat na duel fleretistů, v němž se představí i Alexander Choupenitch. Začít by měl zhruba za pět minut. 

13:15

Alexander Choupenitch a Takahiro Šikine jsou na šermířské planši. Souboj o bronzovou medaili může začít. Běžně se na šermířských soutěžích uděluje bronz oběma poraženým semifinalistům, ale na olympiádě je tomu jinak.

13:15

Choupenitch nastoupil skvěle a po deseti vteřinách vede 3:0.

13:17

Český fleretista vstoupil do zápasu neuvěřitelně aktivně, jako by byl zdravě naštvaný po prohraném semifinále. Choupenitch v tuto chvíli drží v zápase hraném do patnácti bodů vedení 5:0.

13:18

Fantasticky se Choupenitch vykryl a okamžitě zaútočil na volné místo na Japoncově vestě. Už je to 7:1 pro sportovce z Brna!

13:19

Teď se trochu chytá Šikine. Získal třetí bod v řadě a hlasitě se povzbuzuje. 8:4 pro Choupenitche po necelé minutě čistého času v boji.

13:20

Šikine nechal poslední zásah přezkoumat na videu, neboť se radovali oba šermíři. V grafice byl bod připsán Choupenitchovi a to platí i podle rozhodčích. 10:4.

13:22

Dva rychlé zásahy Choupenitche a sedmadvacetiletý fleretista vede 12:5. V tuto chvíli ho jen tři body chybí k bronzové medaili.

13:23

Stav se pohnul po jednom bodu na každé straně. Choupenitch vede 13:6 a má zápas o bronz pevně pod kontrolou.

13:24

Šikine ještě bojuje. Odvrátil dva "mečboly" Choupenitche a snížil na 8:14.

Šermíř Alexander Choupenitch (vlevo) v boji o bronz na OH 2020
Šermíř Alexander Choupenitch (vlevo) v boji o bronz na OH 2020 | Foto: Reuters
13:25

Hlasitý řev Alexandra Choupenitche se rozléhá halou v Tokiu! Český šerm bere bronzovou medaili, Choupenitch poráží Takahira Šikineho 15:8.

Šermíř Alexander Choupenitch na OH 2020
Šermíř Alexander Choupenitch na OH 2020 | Foto: Reuters
13:30

Choupenitch se dokázal během půlhodinky oklepat z porážky v semifinále a do zápasu o bronz vstoupil s obrovskou energií. Rychle si vytvořil vedení 8:1 a de facto tím rozhodl. Šikine pak sice snížil, ale syn běloruských rodičů utkání kontroloval. Na konci si mohl s chutí zakřičet.

13:41

Český šerm slaví první olympijskou medaili po 113 letech. Na hrách v Londýně v roce 1908 získali bronz Vilém Goppold von Lobsdorf a družstvo šavlistů, jehož byl Goppold také součástí. Po více než století je to tedy znovu bronz.

14:02

Dobrá zpráva z plaveckého bazénu. Barboru Seemanovou doprovodí do semifinále kraulařské dvoustovky také Kristýna Horská, která po rozplavbách obsadila šestnáctou, a tedy poslední postupovou příčku. Třiadvacetiletá plavkyně si časem 2:12,21 o 40 setin sekundy vylepšila osobní rekord z listopadu loňského roku.

14:15

Takto vypadá složení osmifinálových dvojic ženského pavouka tenisového dvouhry v Tokiu. Všechny tři Češky odehrají svá utkání hned zítra, navíc je čeká také čtyřhra.

14:29

Olympijským vítězem ve fleretu se stává Cheung Ka Long, přemožitel Alexandra Choupenitche ze semifinále. Reprezentant Hongkongu přemohl ve finále Itala Daniela Garozza z Itálie 15:11.

14:36

Česká fotbalová rozhodčí Lucie Ratajová se na olympijských hrách v Tokiu představí podruhé v úterý. Bude dělat asistentku v zápase žen mezi Kanadou a Velkou Británií, který začne v 13:00 SELČ. 

14:50

Dnešní olympijský program se pomalu chýlí ke konci. Ale pauzu si dává jen na chvíli, už ve 23:30 se rozběhne olympijský triatlon s dvěma Češkami na startu, o pár hodin do akce půjdou tři české tenistky a jeden tenista. Medailovým vrcholem úterka by se teoreticky mohlo stát finále kanoistek na divoké vodě, kde patří do širšího okruhu favoritek Kateřina Minařík Kudějová. Ale děje se toho samozřejmě mnohem víc, kompletní program olympiády můžete sledovat zde: 

15:03

Ruští sportovní gymnasté ovládli na olympijských hrách poprvé od roku 1996 soutěž družstev. V Tokiu zvítězili před Japonskem a Čínou.

15:04

První olympijské zlato v historii slaví Filipíny. Vzpěračka Hidilyn Diazová v kategorii do 55 kg zvítězila v olympijském rekordu 224 kg.

15:31

Mathieu van der Poel, jeden z hlavních favoritů dnešního závodu bikerů, při svém hrozivém pádu zřejmě doplatil na to, že organizátoři oproti tréninku odstranili v náročné sekci nájezdovou lávku. "Nebyl jsem si vědom toho, že by tam ta lávka být neměla. Vůbec jsem o tom nevěděl. Při průzkumu trati tam byla. A co jsem slyšel, tak byla odstraněna jen tehdy na ten testovací závod," napsal Van der Poel na Twitter.

15:39

Další olympijský triumf pro ruské sportovce. Maxim Chramcov získal zlato z taekwonda. V ženské kategorii zvítězila Chorvatka Matea Jeličová.

15:45

Do Tokia dnes z Prahy odletěl Adam Ondra, který bude v premiéře sportovních lezců na olympiádě mezi hlavními favority na zlato. Sám ale své ambice zveřejňovat nechce: "Ambice určitě nějaké mám, ale nebudu je říkat. Všechno záleží na stavěčích, co pro nás připravili. Myslím si, že za poslední dva tři roky jsem udělal spoustu práce a i ve svých slabších stránkách jsem se posunul, což by dávalo poměrně velkou šanci na dobrý výsledek," uvedl Ondra. 

Nástupová kolekce českých sportovců pro olympijské hry v Tokiu 2020
Nástupová kolekce českých sportovců pro olympijské hry v Tokiu 2020 | Foto: ČOV/Barbora Reichová
15:47

"Dnešek byl pro českou výpravu v Tokiu strašlivě důležitý. Dvě medaile jsou super, ale je to i velká úleva pro sportovce, od kterých fanoušci čekají bednu jako nějakou formalitu. Takový Jirka Prskavec by mohl vyprávět," hlásí z olympijského Tokia reportér Aktuálně.cz Miroslav Harnoch

15:56

První olympijské zlato v mixu získali japonští stolní tenisté Džun Mizutani a Mima Itóová. Ve finále porazili 4:3 čínský pár Sü Sin, Liou š'-wen.

16:00

Dvě české šermířské medaile dělí dlouhých 113 let! 

16:29

"Změnil jsem si dres, kalhoty, všechno. Když vítězíte, tak děláte pořád to stejné, nebo aspoň já. Když jsem prohrál, tak jsem všechno změnil. Vzal jsem si suché věci a řekl jsem si: 'Teď je zápas, začínáš.'" I tak glosoval Alexandr Choupenitch dnešní bronzový den. 

16:55

Medailovou bilanci olympiády po 50 z 339 soutěží vede domácí Japonsko s celkem (8-2-3) před USA (7-3-4) a Čínou (6-5-7). Česko je s bilancí 0-1-1 osmadvacáté společně se Srbskem, Španělskem, Švýcarskem a Indonésií. 

17:01

Zkuste si na závěr dne olympijský kvíz. Tušíte například, jestli Adam Ondra skládá básně?! 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 3 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy