Londýn - Tak tohle se povedlo! Holínky, které nafasovali, čeští olympionici po návratu z Londýna rozhodně nebudou muset použít k tomu, aby před svými fanoušky prchali kanálem.
Čtyři zlata - tři stříbra - tři bronzy. A také tři "bramborové" medaile za čtvrtá místa, těsně pod stupni vítězů.
To je bilance, která v éře samostatné České republiky snese srovnání jen s vůbec první účasti Čechů na olympiádě po rozpadu federace.
Z Atlanty 1996 se vezla skoro stejná sbírka, jen o jediný bronz rozsáhlejší než ta letošní.
Víc medailí Češi vezli jen z Atlanty
Od Atlanty (11) počet medailí klesal: ze Sydney a Atén jich bylo 8, z Pekingu jen 6.
Ale zase se z Číny vezly tři zlaté. Jak si vedli jejich obhájci?
Oštěpařka Barbora Špotáková v Londýně pekingský triumf zopakovala, střelkyně Kateřina Emmons skončila těsně čtvrtá, jen Davidu Kosteleckému se tentokrát nezadařilo.
Ale vstali noví hrdinové. Zatímco veslařka Mirka Knapková patřila k hlavním favoritům skifu, na moderního pětibojaře Davida Svobodu se po jeho parkúrovém propadáku v Pekingu kapku pozapomnělo.
A suverén loňské sezony horských kol Jaroslav Kulhavý se tentokrát před olympiádou držel ve výsledkových listinách níž, než by prozrazovalo zlatou formu.
Žádná náhoda, čtyři šampioni jaksepatří
Ani jedno z českých vítězství nebylo výsledkem nějaké náhody. Špotákové by k výhře stačily všechny její hody v oštěpařském finále, Knapková vyhrála skif o parník.
A Svoboda s Kulhavým si zlato vybojovali ve finiši svých závodů, vždy v čestném souboji muž proti muži.
Deník Aktuálně.cz udělal před zahájením olympiády malou anketu mezi tuzemskými sportovními osobnostmi. Otázka byla jednoduchá: Kolik česká výprava přiveze medailí?
Boxer Lukáš Konečný byl největší optimista, čekal až 13 kovů, většina respondentů mluvila o šesti až osmi. Jen populární fotbalový kouč "Franz" Straka to trefil přesně.
Deset medailí trefil "Franz" Straka
„Hodně expertů míní, že by to mohly být naše nejúspěšnější hry za poslední roky a já se k nim přikláním. Kdyby se přivezlo třeba kolem 10 medailí, bylo by to skvělé. Já osobně velmi věřím tenistům a také košíkářkám," vyprávěl Straka.
"Špičkové máme závodníky na divoké vodě. A hlavním olympijským sportem je pro mě vždycky atletika – naši závodníci mě moc mile překvapili na nedávném ME, ale je mi jasné, že na OH bude ta konkurence ještě mnohem větší." Jak vidno, až na basketbalistky se bývalý kouč Sparty i Slavie trefil poměrně přesně.
Deník Aktuálně.cz předpokládal, že Češi nepřivezou méně než 5, a ne více než 10 medailí. výsledná sbírka je tedy na horní hranici naší prognózy.
Kvitovou přemohlo zranění, na vodě to šlo
A to navzdory tomu, že třeba tenistce Kvitové, jejíž hře jinak wimbledonská tráva maximálně vyhovuje, zkomplikovalo život zranění. Bojovala, dokud se dalo, ale na "placku" nedosáhla.
Zaskočila ovšem opět děvčata "ze stínu" hvězd: dámský debl Hlaváčková+Hradecká navázal na stříbrný úspěch Novotné a Sukové ze Soulu a Atlanty.
Čechům na olympiádě velmi svědčily vodní sporty. Dlouhé české čekání na medaili protrhl až v pátý den Her na divoké vodě Vavřinec Hradilek. Legendární Štěpánka Hilgertová pak skončila těsně čtvrtá.
Získal stříbro, ale myslel na víc
Ve specifické roli se ocitl veslař Ondřej Synek. Zbytek výpravy by se pro stříbrnou medaili rozkrájel, jemu ale byla málo. On svůj boj muže proti muži s Novozélanďanem Drysdalem prohrál.
A třetí vodní sport? Rychlostní kanoistika. Martin Doktor, dvojnásobný olympijský vítěz z Atlanty si vychoval nástupce, konkrétně čtyřkajak, který bral bronz. A to i díky úspěšnému boji člena posádky Štěrby o zrušení trestu za diskutabilní dopingový nález.
Kateřinu Emmons už jsme zmínili. Na rozdíl od Pekingu nešla do finále vzduchovky se špičkovým nástřelem z kvalifikace a stačilo to pak jen na "bramboru". Tradiční střeleckou položku na medailovém účtu ale zařídila naprosto neznámá Adéla Sýkorová v malorážce.
První běžecká medaile od Kratochvílové
Velkým překvapením pak byl i bronz Zuzany Hejnové na 400 metrů překážek. V běžecké disciplíně to Čechům cinklo poprvé od OH 1980, odkud si medaili vezla Jarmila Kratochvílová.
Škoda, že svou formu úplně přesně nenačasoval nejlepší oštěpař předolympijského průběhu sezony Vítězslav Veselý. Ještě v kvalifikaci přehodil 88 metrů - a tenhle výkon by mu o dva dny později stačil ke zlatu "s prstem v nose". Jenže taková "rána" nepřišla a byla z toho pro českou výpravu "bramborová" medaile číslo 3.
Rozhodně toho ale v Londýně víc vyšlo, než naopak. Počítalo se zhruba s 15 možnostmi, tu žhavějšími, tu vlažnějšími, dosáhnout na medaili. Dvě třetiny šancí vyšly, to je výborná bilance.
V Riu de Janeiru za čtyři roky asi většina londýnských medailistů může startovat znovu. Ale aby český sport nepropadl z medailových nebes do výsledkových pekel, měl by se vyřešit nový systém financování českého sportu. Jinak nové osobnosti typu Špotákové, Knapkové, Svobody či Kulhavého nevyrostou.