Hilgertová: Stoprocentní to není, ale do Ria už asi nepojedu

Sport Sport
21. 8. 2012 11:45
Přečtěte si online rozhovor s kajakářkou Štěpánkou Hilgertovou, která na svých šestých olympijských hrách obsadila na kanále v Londýně čtvrté místo.
Online rozhovor: Štěpánka Hilgertová hostem Aktuálně.cz
Rozhovor skončil
11:45
Přečíst si rozhovor

Praha - Hostem Aktuálně.cz byla kajakářka Štěpánka Hilgertová, která na svých šestých olympijských hrách obsadila na kanále v Londýně čtvrté místo.

Pro Aktuálně.cz prozradila, že za čtyři roky se už zřejmě nebude pohybovat v závodní špičce, a tak se Her v Riu de Janeiro už nezúčastní. 

Ve 44 letech je totiž podle svých slov spíše výjimkou, protože jezdit ve špičce se dá maximálně do 40 let.

Štěpánka Hilgertová je již pátým olympionikem, který odpovídal na vaše dotazy prostřednictvím Aktuálně.cz.

Minulou středu svůj pohled na olympiádu nabídla basketbalistka Kateřina Elhotová, ve čtvrtek se pak plné dvě hodiny věnoval čtenářům bronzový kajakář Jan Štěrba. V pátek pak odpovídal zlatý moderní pětibojař David Svoboda a v pondělí badmintonista a český vlajkonoš Petr Koukal

Online rozhovor: Štěpánka Hilgertová hostem Aktuálně.cz

Rozhovor skončil
21. 8. 2012
Ptá se: Jakub

Hezký den Štěpánko, ještě pořád jíte Nutellu? :)

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Jasně, proč ne? Nejčastěji na lívancích či palačinkách, to si pochutnám :-)

21. 8. 2012
Ptá se: fero

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, jak to bylo v té nešťastné jízdě v Pekingu, opravdu jste se chvilku topila?

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

No, tak úplně v pohodě jsem nebyla, ale rozhodně jsem se netopila. Přece jen k tomu převrhnutí došlo v horní části trati po cca 30-ti vteřinách jízdy, to ještě člověk není tak zahlcený, a na eskymáka jsem si věřila.

21. 8. 2012
Ptá se: Marek

Dobrý den Štěpánko. gratuluji ke skvělému umístění na OH. A chci se zeptat jak to vidíte do budoucna se závoděním? Osobně si myslím že minimálně jednu olympiádu by jste zvládla, pokud bude chuť. Moc rád bych vás viděl ještě závodit, protože úsměv který nasazujete před každou jízdou je hrozně sladký :-)

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Děkuju za gratulace. Čas na rozhodování, jak dál, nastane až po sezóně. Teď mám ještě před sebou 2 závody SP a i dojmy z olympiády jsou dost čerstvé a potřebují trochu usadit..Ježdění mě sice stále baví, ale donekonečna to přece jen nejde :-)

21. 8. 2012
Ptá se: Petr

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, do kolika let se dá dělat vrcholově váš sport a taky váš odhad na to, kdy vás jiná česká závodnice podle vás sesadí z pozice jedničky.

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Můj názor je, že tak do 35 - 40 let maximálně, takže jsem asi dost velká vyjímka...A otázkou je, co to znamená sesadit. Je u nás několik závodnic, které mě umí porazit, v minulých letech už jsem ani tzv. "českou jedničkou" nebyla. Na letošní sezónu se mi podařilo připravit lépe, a tak jsem seriál nominačních závodů vyhrála já. A jak to bude dál, uvidíme...

21. 8. 2012
Ptá se: Michal

Umíte plavat ?

Logická dedukce: Máte záchrannou vestu a neopren, tak když spadnete do vody tak vás to nadnáší a ke břehu se nějak "dohrabete" nebo Vás nějak vytáhnou na laně, takže plavat netřeba.

Jak moc dobře plavete, jaké děláte plavecké chyby? Kolik uděláte 50m bazénů? Jakým stylem nejčastěji plavete? Jakou nejčastěji plavete rychlostí? Umíte plavat pod vodou bez zacpaného nosu a s otevřenýma očima? Kolik metrů uplavete pod vodou? Uplavete pod vodou 50m bazén ?
Jak jste se plavat naučila? Kdo Vás plavat naučil ? Kolik Vám bylo let ?Už jste někdy někoho učila plavat ? Jakou jste zvolila metodu (hození do vody, pak koukat na somovýuku dotýčné/dotyčného a skočit tam v nejhorším) ? Koho jste učila plavat ?Jak v životě využíváte této "zvláštní" dovednosti, že plavat umíte ? Měla jste někde kvůli této zvláštní dovednosti, že umíte plavat nějaké výhody proti ostatním ?

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Trochu moc otázek, uffff...Umím plavat, víceméně rekreačním pojetím, přes zimu je to docela vhodný doplňkový sport. Střídám kraul a prsa v poměru tak 3:1, regeneračně občas znak. Neumím moc kopat nohama, tak toho většinu tahám rukama. Pod vodou uplavu bez problémů 25m. Plavat mě naučila maminka prsa už někdy v přeškolním věku, kraul jsem se pak naučila na FTVS. Plavat jsme učili syna, klasicky postaru, nejdřív tempa na suchu, pak ve vodě, až zjistil, že to funguje. Plavání nepovažuji za "zvláštní" dovednost, neznám nikoho, kdo by to neuměl..

21. 8. 2012
Ptá se: Tonda

Dobrý den Štěpánko, co říkáte na fakt, že od návratu vodního slalomu do programu her neustále česká výprava vozí medaile. Čím to podle vás je? A druhá otázka, jsou nějaké naděje u kajakářek nebo u mužů, které by vás po ukončení kariéry nahradily?

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Vodní slalom má u nás dlouhou tradici, medaile byly i v 60,70,80-tých letech z MS a jiných závodů, naše generace měla na co navázat. Jezdí se vlastně 4 kategorie a tak je vždy šance, že alespoň v jedné z nich to na medaili vyjde. Jezdí u nás několik kajakářek ve věkové kategorii pod 23 let i mladších, které se už teď umí prosadit na světové úrovni, věřím jim..

21. 8. 2012
Ptá se: Michael

Dobrý den, všimla jste si už mezi juniorkami nějaké své české nástupnice?

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Nebudu jmenovat, ale jak už jsem psala, mladé holky u nás jezdí dobře a záleží na nich, jak se budou vyvíjet dál. Šance určitě mají, i když světová konkurence se také rozšiřuje.

21. 8. 2012
Ptá se: Drtina

Opravdu byla Elena Kalistá taková nepřístupná a nekamarádská, jak se říká?

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Nevím, to slyším poprvé. Elena je moje vrstevnice a kamarádka, a vůči mě byla vždy velmi otevřená, vstřícná a přející. Spíš je pravda, že je velmi kritická (ale i vůči sobě) a pro ostřejší slovo občas nejde daleko.

21. 8. 2012
Ptá se: Linda

Gratuluju k úspěchu na OH! Poslyšte, paní Hilgertová, nějaký návod na dlouhověkost by nebyl?

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Jestli myslíte tu sportovní, tak hlavně všestrannost, vyhnout se příliš rychlé sportovní specializaci. Postupné zatěžování, a to myslím i psychické - přílišné ambice v ranném věku taky vyčerpávají. Odborně vedený trénink, kompenzační pohybové aktivity, dobrý fyzioterapeut...

21. 8. 2012
Ptá se: Michael

Protože mi kolega sebral otázku těsně před nosem, ještě ji trochu rozšířím, neláká vás po ukončení kariéry se právě vodácké mládeži nějak věnovat a třeba je trénovat?

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Ne každý špičkový sportovec má předpoklady být dobrý trenér. Možná mám předpoklady technické, ale nejsem si jistá těmi pedagogickými. Ale hlavně mi chybí odborné vzdělání, FTVS jsem po 3 letech studia nedokončila, což asi byla chyba...

21. 8. 2012
Ptá se: Pišta

Někde jsem zaznamenal, že Vávra Hradilek označil Vaše potíže s dopravou lodě do Londýna za divadlo. Pochopil jsem to tak, že Vás má za primadonu - možná špatně. Jak Vy se díváte na mladého Vavřince? Je to borec?

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Anabáze se zničením lodě těsně před olympiádou mi dala dost psychicky zabrat a celkem ráda bych si tohle "divadlo" odpustila. Jaký má na mně Vávra názor nevím, ale on "borec" v pravém smyslu slova je. Jezdí výborně, sportem žije i se jím baví, navíc je velmi komunikativní, otevřený...

21. 8. 2012
Ptá se: Jura

Dobrý den, co na Vaše závodění říká váš manžel? A jak je na Vás jako trenér přísný?

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Manžel mě podporuje a každý úspěch i neúspěch se mnou samozřejmě hrozně prožívá. Jako trenér musí být důsledný, samozřejmě, ale tréninkový plán je vždy předmětem diskuze.

21. 8. 2012
Ptá se: Lukáš D.

Dobrý den. Gratuluji Vám k výbornému výsledku v Londýně. Jste pro mě jednou z olympijských legend.

Zajímalo by mě, jaké jsou vztahy mezi jednotlivými závodnicemi. Pomáháte si třeba nějak? Radíte si? Nebo jste soupeřkami i mimo vodu?

Fandím Vám do další sportovní kariéry a přeji Vám mnoho úspěchů nejen ve sportu, ale i v soukromém životě.

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Děkuju.
Vztahy jsou myslím velmi dobré, nemáme problém si například půjčit loď či pádlo na otestování, probrat při tréninku nájezdy na některé kombinace...přizávodě samozřejmě komunikujeme míň, každá se potřebuje soustředit na svou jízdu.

21. 8. 2012
Ptá se: Linda

Jste vynikající, když stále jezdíte ve špičce, tak dlouho... O tom není pochyb. Jak dopadnou závody teď o víkendu v Troji? Tipněte si vítěze, prosím... myslím ve vaší kategorii

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Já hrozně nerada tipuju, navíc jsem vlastně ani neviděla startovní listinu, kdo všechno přijede. Ale nepřekvapilo by mě, kdyby vyhrála právě některá "neolympionička".

21. 8. 2012
Ptá se: Trejbal

Uvidíme Vás o víkendu v Tróji? Kdy přesně? Jedete už páteční kvalifikaci, nebo až v sobotu a neděli? Díky

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Jedu v pátek kvalifikaci, a když postoupím, tak semifinále a finále v neděli.

21. 8. 2012
Ptá se: Seroš

Dobrý den, jakou šanci si dáváte na víkendovém Světovém poháru?

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Těžko se mi to odhaduje. V Troji závodím ráda a chtěla bych předvést co nejlepší jízdu, pro diváky i pro sebe. Ale trochu pořád bojuju s takovým tím přirozeným "útlumem", který po tak velké soutěži jako byla olympiáda prostě přichází. Uvidím, jak se mi podaří naladit formu a zvládnout koncentraci na jízdu..

21. 8. 2012
Ptá se: Tom

Dobrý den, jak je na tom momentální se závoděním Váš syn a co říká na Vaše závodění. Děkuji za odpověď.

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Syn je v repre družstvu a závodí na SP, fandí mi a umí i poradit a povzbudit.

21. 8. 2012
Ptá se: Novák

Už víte se 100% jistotou, že se pokusíte jet do Ria (když vyjde zdraví, výkonnost atd..), nebo jste už rozhodnutá tam nejet? Hezký den a hodně štěstí...

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Se 100% jistotou nevím nic :-). Ale pravděpodobnost, že bych ještě 4 roky závodila ve Světové špičce je minimální...

21. 8. 2012
Ptá se: Jája

Co budete dělat, až přestanete profesionálně jezdit? Už máte něco vyhlídnutého? A čím vlastně jste "v civilu" - tedy profesí (vystudovaná?)

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

2 roky jsem studovala po maturitě stavební fakultu, později 3 roky na FTVS, dokončeného bohužel nic...asi to bude těžké, v dnešní době. Uvidím..

21. 8. 2012
Ptá se: MUDr.Dušan Gogela

Milá paní,jsem z Pardubic,můj tchán byl pan Josef Hendrych (2x MS v C2),"vodu" jsem ještě nepřestal,miluju svou C1.Prosím,kdo a z jakých materiálů Vám staví lodě?Vaše výkony a Vás vůbec šíleně obdivuji,blahopřeji k výsledkům a přeji plnou sílu a hodně úspěchů.Jsem ortoped;jak se po výkonech na OH cítíte?Vše nejlepší D.Gogela

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Zdravím do Pardubic! Kajak mám od slovenské firmy VAJDA, v materiálech se už taky skoro nevyznám, je stále něco nového, ale jde o "sendvičovou" konstrukci, k tomu kevlar, uhlík...

21. 8. 2012
Ptá se: Patrik

Zdravím,

často se teď v médiích mluví o tom, že medailová žeň na letošních olympijských hrách byla spíše úspěchem jednotlivců než výsledkem nějaké koncepční práce českého sportu. Jaký názor na to máte vy?

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Těžko se mi to hodnotí, neznám tak dobře situaci v jiných odvětvích a svazech. Ty úspěšné sporty u nás mají většinou svoji historii, tradici, a tudíž i základnu a aspoň trochu slušné podmínky. Z mého pohledu je pak konkrétní úspěch vždy hlavně dílem toho kterého jednotlivce a úzkého okruhu lidí kolem něj. Na koncepci do budoucna bude velmi záležet, aby se našli další adepti, ochotní a schopní bojovat o medaile a měli podmínky pro přípravu.

21. 8. 2012
Ptá se: Veronika Holická

Dobrý den, Štěpánko, z Vašeho výkonu teď v Londýně jsem si "sedla na zadek" a vůbec nevadí, že ta jízda nebyla medailová!. Díky moc za super zážitek a přeji hodně zdraví!

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Děkuji moc

21. 8. 2012
Ptá se: Pavel

Kdysi jste v jednom rozhovoru dostala otázku, zda jste si sáhla někdy až na dno sil? Popisovala jste jeden ze závodů, který byl současně kvalifikací na nějaký jiný důležitý závod, snad olympiádu... Ale sáhla jste si někdy na dno v jiné situac než ve sportu?

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Nevím, jak si správně vyložit pojem "na dno", to musí být dost subjektivní. Teď z trochou odstupu mi to připadá příliš silný pojem na cokoli, co jsem kdy zažila. Jistě, musela jsem toho leckdy dost překonávat ve sportu i překousnout v životě, ale nějak mi nesedí některou situaci popsat, že bych byla na dně. Nějak si uvědomuju, že jsem měla doteď v životě i hodně štěstí, a taky vnímám osudy lidí, co zvládají mnohem horší věci než kdy musela já...

21. 8. 2012
Ptá se: Libor

Dobré poledne,

máte za sebou už šest olympijských účastí. Můžete tedy posoudit které hry se vám líbily nejvíce? Mám na mysli po organizační stránce, atmosférou, fanoušky atd. ;-)

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Já byla na většině her bohužel díky lokalitě našeho sportoviště "mimo" hlavní dění, takže nemůžu soudit úplně objektivně. V srdci mi zůstává rok 2000 a Sydney, ale letošní Londýn byl opravdu mimořádný se vším všudy, co k olympiádě patří.

21. 8. 2012
Ptá se: Terry

Paní Hilgertová,
na internetu se objevila zpráva o "opatření" vlády ČR ("nejlepšího ministra financí" Kalouska) ohledně ZDANĚNÍ odměn olympijských vítězů, přijaté den před zahájením OH v Londýně.
I když se vás to (bohužel, bohudík ?) netýká (ale stupně vítězů vám přálo hodně lidí, včetně mě), můžete to potvrdit (či vyvrátit) a případně okomentovat?

Odpovídá: Štěpánka Hilgertová

Nic jsem ještě o tom nečetla, ale odměny se danily pokud vím vždycky, i ty moje za minulé olympiády. Jestli jde o nějaké zvýšení či co, nevím, nemůžu komentovat...

Děkuju za otázky, gratulace a loučím se, Štěpánka Hilgertová

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy