Olympijské hry v Tokiu • Den 6 • 1:30

Olympiáda živě: Skvělý čtvrtek pro české barvy. Vondroušová napodobila deblový pár

Olympijské hry v Tokiu: Den 6

To nejpodstatnější z dnešního dění:

- Jiří Lipták Davidem Kosteleckým ovládli finále trapu a berou zlato i stříbro.

- Jistou medaili má tenisový pár Krejčíková/Siniaková. Semifinále čeká Markétu Vondroušovou.

- Plážoví volejbalisté Perušič se Schweinerem zvládli klíčový duel základní skupiny.

- Kanoistce Tereze Fišerové finále nevyšlo.

- Skifaři Šimánek a Vraštil vyjeli ve finále dvojskifu lehkých vah čtvrté místo.

Přeji hezký čtvrtek. Letní olympijské hry 2021 v Tokiu jsou v plném proudu a my společně budeme pokračovat dalším dnem. K vidění bude opět několik českých nadějí, které by mohly zaútočit na medaile. Zmínit musíme především české tenistky, jež budou hrát semifinále, či střelce a kanoistku Fišerovou.

1:37

Svého olympijského představení se dnes dočkají golfisté. Na greenu už dokonce máme několik z nich, avšak zatím bez Ondřeje Liesera. Ten by se měl ke své úvodní ráně dostat až zhruba kolem čtvrté hodiny ranní.

Golfista Joaquin Niemann z Chile na LOH 2021.
Golfista Joaquin Niemann z Chile na LOH 2021. | Foto: Reuters
1:45

První medaile se dnes budou rozdávat ve veslování a týkat se to může také jedné české posádky. Pár minut před třetí hodinou se totiž v áčkovém finále dvojskifu lehkých vah představí Jiří Šimánek s Miroslavem Vraštilem. České duo totiž včera zvládlo semifinále i za pomoci Norů, kteří jeli jasně na postupové pozici, nicméně kousek před finišem se cvakli.

1:55

Již za malou chvíli začne druhý kvalifikační den v trapu žen, kde to má skvěle rozjeté Slovenka Zuzana Rehák Štefečková. Nás ovšem bude zajímat především mužský trap, jehož druhý kvalifikační den začne přibližně ve 2:50. V akci bude znovu Jiří Lipták s Davidem Kosteleckým, kteří se pokusí probojovat do šestičlenného finále.

2:02

Dnešním dnem začíná také ženský turnaje v sedmičkovém ragby. Hned úvodní zápas mezi Francií a Fidži by mohl nabídnout zajímavou podívanou, nicméně největší favoritky z Nového Zélandu půjdou na věc až ve 4:30, kdy by měly rozdrtit Keňu.

Dnešní program sedmičkového ragby žen:

2:00 Francie - Fidži, 2:30 Kanada - Brazílie, 3:00 USA - Čína, 3:30 Austrálie - Japonsko, 4:00 ROV - Velká Británie, 4:30 Nový Zéland - Keňa

9:30 Kanada - Fidži, 10:00 Francie - Brazílie, 10:30 Austrálie - Čína, 11:00 USA - Japonsko, 11:30 Nový Zéland - Velká Británie, 12:00 ROV - Keňa

Ragbisté Fidži se zlatými medailemi z LOH 2021 v Tokiu.
Ragbisté Fidži se zlatými medailemi z LOH 2021 v Tokiu. | Foto: Reuters
2:10

První zápas už je rozehraný také v rámci dalšího kola ženského volejbalového pavouka. Italky by měly potvrdit pozici velkých favoritem v souboji s Argentinou, avšak velmi důležité utkání čeká především obhájkyně zlatých medailí z Číny. Ty by dnes konečně potřebovaly zvítězit.

Dnešní volejbalový program: 2:00 Itálie - Argentina, 4:05 Jižní Korea - Dominikánská rep., 7:20 Srbsko - Keňa, 9:25 Čína - ROV, 12:40 Japonsko - Brazílie, 14:45 USA - Turecko

2:30

Již přibližně za 20 minut uvidíme první dnešní boj o medaile z českého pohledu. Ve finálové jízdě se totiž představí dvojskif lehkých vah Jiří ŠimánekMiroslav Vraštil. Podle časů ze semifinále by českému páru měla patřit až pátá příčka, nicméně stát se může cokoliv, což ukázal včera již norský pár, který se převrátil

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek na OH 2020
Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek na OH 2020 | Foto: Reuters
2:40

První dnešní medaile jsou rozdány ve veslování a úspěšnou obhajobu mají za sebou chorvatští bratři Sinkovićové.

2:49

Nyní už je čas zbystřit! Chystá se finále dvojskifu lehkých vah mužů za účasti české dvojice Šimánek - Vraštil. Tak uvidíme, jak se klukům jejich boj o medaile vydaří. Proti nim budou Italové, Iři, Němci, Uruguayci a Belgičané.

2:51

Nejlepší start do finále předvedli favorizovaní Němci. Naši jsou na prvním mezičase na čtvrté pozici, přičemž ztráta na medaile činí necelé dvě vteřiny.

2:54

Po jednom kilometrů je pořadí stále totožné. První Německo, následuje Irsko, Itálie a Česko. Pro medaili je třeba nyní pořádně zabojovat, neboť ztráta na třetí místo se stále udržuje na stejné hodnotě.

2:55

Irsko převzalo vedení v závodě a svedou tuhý boj s Německem. Naši stále čtvrtí, ale už se na ně pomalu dotahují Belgičané.

2:56

Drtivý nástup Irů zůstal bez německé odpovědi a největší favorité na zlato tak potvrzují svou roli ziskem zlaté medaile. V samotném závěru pořádně přitlačila také česká dvojice Šimánek - Vraštil, avšak velký náskok Itálie už nedokázali stáhnout. Je z toho krásná čtvrtá pozice! Od medaile dělily Čechy zhruba dvě vteřiny.

3:05

Zatímco jsme sledovali finále českých skifařů, druhý kvalifikační den začali čeští trapeři. Ve hře máme Jiřího Liptáka a Davida Kosteleckého, který včera udělal o jednu chybu více a potřeboval by ideálně dva čisté nástřely.

3:15

Výborně! David Kostelecký zvládl dnešní první kolo a celkově čtvrté ve kvalifikaci trapu bez jediné nepřesnosti a výrazně tak zvýšil své naděje na účast ve finálové šestici. Jiří Lipták bude střílet až v poslední skupině.

3:22

První dnešní utkání volejbalového programu je minulostí a Argentinky už jsou téměř bez šance na postup.

3:34

I přes veškerá protipandemická nařízení se včera na Fidži pořádně oslavovalo. Důvodem byla pochopitelně zlatá medaile ze sedmičkového ragby mužů.

3:53

Medaile už se dnes rozdaly také v plaveckém bazénu. Na osmistovce volným způsobem slavil Američan Robert Finke, na kterého ovšem nedokázal navázat jeho téměř jmenovec Nic Fink. Závod na 200m prsa totiž před Arnem Kammingou v olympijském rekordu ovládl Izaac Stubblety-Cook z Austrálie. Překvapivá je především bronzová medaile Mattiho Mattssona z Finska, který už loni zvažoval ukončení kariéry.

4:01

Přestože o kousek nevybojovali medaili z olympijských her, jsou skifaři Jiří Šimánek Miroslavem Vraštilem spokojení.

4:14

Organizátoři olympijských her v Tokiu přiznali, že vyhodili zhruba 4000 z 10.000 porcí jídla objednaných pro dobrovolníky na páteční slavnostní zahájení. Mluvčí her, které se pyšní přídomkem nejekologičtější v historii, se za plýtvání omluvil.

"Od tohoto týdne jsou na všech sportovištích zavedena opatření pro optimalizaci jídla. Litujeme toho, že jsme těch porcí objednali tolik," uvedl Takaja. Dodal, že nadbytečné jídlo nebylo vyhozeno, ale bylo využito jako krmivo pro zvířata a na jiné účely.

4:17

Skvělé zprávy z trapu! Jiří Lipták zvládl čtvrté kolo kvalifikace bez jediné chyby a osamostatnil se na čele průběžného pořadí. David Kostelecký je před posledními 25 ranami šestý, ale se shodným zápisem jako střelci na druhém až devátém místě.

4:31

První jamku prvního dne golfového turnaje má úspěšně za sebou Ondřej Lieser a je z toho par. Dalších sedmnáct jamek je ovšem teprve před devětadvacetiletým rodákem z Prahy.

Golfista Ondřej Lieser během prvního kola na LOH 2020.
Golfista Ondřej Lieser během prvního kola na LOH 2020. | Foto: Reuters
4:46

Za malou chvíli se v semifinále C/D představí skifař Jan Fleissner. Český reprezentant zabojuje aspoň o účast v céčkovém finále a čím jak nejlepší umístění.

4:55

U konce je kvalifikace v trapu žen a fantastický výkon předvedla Zuzana Rehák Štefečková. Slovenka totiž neminula ani jeden ze 125 terčů a zaznamenala tak nový světový rekord!

Zuzana Rehák Štefečková během kvalifikace trapu žen na LOH 2020.
Zuzana Rehák Štefečková během kvalifikace trapu žen na LOH 2020. | Foto: Reuters
4:57

Jan Fleissner má za sebou semifinále C/D a pojede céčkové finále o umístění mezi 13. a 18. místem.

5:05

Keňské beachvolejbalistky Brackcides Khadambiová a Gaudencia Makokhaová si dnes na tokijském písku připsaly neslavný rekord. Američankám Kelly Claesové a Sarah Sponcilové dokázaly vzdorovat jen 25 minut, což je podle agentury AP nejrychlejší zápas žen na olympijských hrách od zavedení bodového systému před 19 lety. Keňanky dnes v Šiokaze Parku daly americké dvojici pouhých 14 bodů a prohrály 8:21 a 6:21.

5:12

Ještě jedno ohlédnutí za úspěchem českého dvojskifu lehkých vah.

5:21

Fantazie! Také dnešní druhé kolo Davida Kosteleckého ve kvalifikaci trapu bylo bezchybné. Český střelec je tak velmi blízko k účasti ve finále. Záležet bude, jak budou střílet ostatní, nicméně minimálně rozstřel má jistý.

5:32

Zpět ke golfu. Ondřej Lieser už má na svém kontě pět odehraných jamek a zatím si na všech připsal par. Dosud nejlepší výkon dne zaznamenal Sepp Straka z Rakouska, který dnešní kolo odehrál s osmi údery pod par!

5:41

Dnešním dnem byly zahájeny také závody BMX mužů i žen. Čtvrtfinále nepřinesly žádné zásadní překvapení, přičemž do semifinále míří také devětadvacetiletá Mariana Pajónová. Kolumbijka tak vykročila za další obhajobou poté, co vyhrála olympiádu v Londýně i o čtyři roky později v Riu. Při rozhovoru tak pochopitelně nechyběl široký úsměv.

5:54

VÝSLEDKY PRVNÍHO KOLA ZÁKLADNÍ SKUPIN RAGBY ŽEN

 

Francie - Fidži 12:5, Kanada - Brazílie 33:0, USA - Čína 28:14, Austrálie - Japonsko 48:0, ROV - Velká Británie 12:14, Nový Zéland - Keňa 29:7

6:00

Výborně. Ondřej Lieser má na sedmé jamce své první birdie a s celkovým skóre -1 se posunul na dělené 26. místo.

6:11

Kvalifikace trapu mužů je u konce a nás může těšit postup dvou českých zástupců. Jiří LiptákDavid Kostelecký dnes předvedli fantastické výkony, když byli v obou kolech stoprocentní a zajistili si postup do bojů o medaile. Lipták celou kvalifikaci dokonce s jedinou chybou z druhého kole ovládl!

6:17

Lipták s Kosteleckým si od 8:30 zastřílí finále trapu.

6:25

Cesta ke zlatu ze skoku o tyči pro Armanda Duplantise je volná? 

Úřadující dvojnásobný mistr světa ve skoku o tyči Sam Kendricks z USA měl totiž pozitivní výsledek testu na covid-19 a přijde o start na olympijských hrách v Tokiu. O nepříjemné situaci informoval na sociálních sítích otec Sama Kendricks.

6:36

Známe už i první dva výsledky z dnešního volejbalového programu. Italky si bez problémů ve třech setech poradily s Argentinkami a Jižní Korea udělala důležitý krok k postupu do čtvrtfinále, když v pětisetové bitvě porazila Dominikánskou republiku. Dalším zápasem na programu je střetnutí obrovského favorita s naprostým outsiderem. Keňa totiž bude čelit Srbsku.

6:44

Nový světový rekord přinesla plavecká štafeta na 4×200 m volným způsobem žen. Ve fantastickém závodě sice hodnotu světového rekordu překonaly druhé Američanky i třetí Australanky, ale nejlepší čas zaplavaly reprezentantky Číny! Ve vyrovnaném souboji se však všechny tři medailové štafety vešly do rozmezí 96 setin sekundy.

Radost čínských plavkyň ze zlatých medailí a světového rekordu na LOH 2020.
Radost čínských plavkyň ze zlatých medailí a světového rekordu na LOH 2020. | Foto: Reuters
6:47

V polovině prvního dne má golfista Ondřej Lieser skóre -1, když zaznamenal birdie na sedmé jamce. Aktuálně se tedy dělí o 29. místo. Ve vedení je překvapivě stále Rakušan Sepp Straka se zápisem -8.

7:01

Nyní už se pojďme pomalu zaměřit na vodní slalom. Právě totiž začíná semifinále kanoistek, ve kterém se představí také Tereza Fišerová. Česká medailová naděje zahájí své představení až jako šestnáctá, tudíž zhruba za čtyřicet minut.

Kanoistka Tereza Fišerová na OH 2020
Kanoistka Tereza Fišerová na OH 2020 | Foto: Reuters
7:10

Tenisové kurty dnes nabídnou především semifinále Markéty Vondroušové a deblu Krejčíková/Siniaková, avšak i mezi muži najdeme zajímavé utkání.

7:20

Ondřeji Lieserovi bohužel nevyšla desátá jamka, na které si připsal své první boogie. Ze skóre -1 se tedy dostal zpět na nulu, což znamená propad v pořadí.

7:30

Semifinále kanoistek je za polovinou a jistý postup už mají Marjorie Delassusová z Francie a Španělka Nuria Vilarrublaová. Slovenka Monika Škáchová je aktuálně čtvrtá.

7:33

Dva zahraniční účastníci olympijských her nakažení koronavirem museli být v Tokiu hospitalizováni. Uvedl to mluvčí organizačního výboru Masa Takaja s tím, že ani jeden z případů není vážný.

Nejmenovaní dva lidé jsou prvními účastníky her, o nichž se ví, že v souvislosti s covidem-19 skončili v dějišti akce v nemocnici. 

7:47

Naprosto bez problémů si Tereza Fišerová vybojovala účast ve finále kanoistek! Semifinále sice ještě musí absolvovat dvě závodnice, ale Češka svou jízdou aktuálně zaostala jen za Jessicou Foxovou, což znamená jistotu postupu. O medaile se pojede zhruba za hodinu!

Kanoistka Tereza Fišerová na OH 2020
Kanoistka Tereza Fišerová na OH 2020 | Foto: Reuters
7:55

POSTUPUJÍCÍ DO FINÁLE VODNÍHO SLALOMU KANOISTEK

 

1. Jessica Foxová (AUS), 2. Tereza Fišerová (CZE), 3. Ana Satilová (BRA), 4. Andrea Herzogová (GER), 5. Marjorie Delassusová (FRA), 6. Mallory Franklinová (GBR), 7. Nadine Weratschnigová (AUT), 8. Nuria Vilarrublová (ESP), 9. Viktorija Usová (UKR), 10. Monika Škáchová (SVK)

8:00

Podmínky na olympijské střelnici se ztížily. Uvidíme, jak si s nimi poradí dvojice Lipták, Kostelecký.

8:11

Právě začalo semifinále čtyřhry žen, ve kterém se představí nejvýše nasazený pár Barbora Krejčíková/Kateřina Siniaková. Soupeřkami českých jedniček jsou Kuděrmetová s Vesninovou.

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková v druhém kole čtyřhry na OH 2020
Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková v druhém kole čtyřhry na OH 2020 | Foto: Reuters
8:12

Úvodní kolo turnaje golfistů i s olympijským debutantem Ondřejem Lieserem muselo být kvůli špatnému počasí přerušeno. Vzhledem k bouřce s blesky v Kasumigaseki Country Clubu zastavili organizátoři hru kvůli bezpečí golfistů a odpoledne místního času rozhodnou, zda se bude kolo dohrávat ještě dnes.

8:18

Slovensko má olympijskou vítězku! Je jí Zuzana Rehák Štefečková, která ve světovém rekordu ovládla kvalifikaci a nyní v olympijském rekordu také finále. Gratulace na Slovensko.

8:20

Těžkou chvíli zvládla Kateřina Siniaková, která při svém podání čelila dvěma brejkbolům. Zvládla to ovšem a Češky si drží vedení 2:1.

8:23

Kromě Slovenska slaví také San Marino, které má z trapu žen svou první olympijskou medaili.

8:30

Začíná mužské finále trapu! Česko má ve hře hned dva želízka v ohni v podobě Jiřího Liptáka Davida Kosteleckého. Šance na aspoň jednu medaili je tedy poměrně velká. Nicméně na střelnici začalo poměrně dost foukat, což může střelbu hodně znepříjemnit.

8:34

Výborná zpráva z tenisu. Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou právě prolomily podání ruského páru a v prvním setu jde do trháku.

8:41

Prvních pět terčů finále trapu mužů je minulostí a oba čeští střelci mají po jedné chybě. Čistý zápis má ovšem zatím jen Mexičan Orozco Díaz.

8:42

Skvěle! Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou se přiblížily k postupu do finále tenisové čtyřhry. Úvodní sadu totiž ovládly 6:3!

8:45

Dalších pět střel má za sebou ve finále trapu všech šest střelců. Tři střelci včetně Liptáka mají tři chyby, Kostelecký je s jednou chybou průběžně druhý. Vede bezchybný Orozco Díaz.

8:51

Do první eliminace zbývá ještě deset terčů. Ve vedení je nadále Orozco Díaz, který je stále stoprocentní. Za ním je David Kostelecký se dvěma nepřesnými zásahy a Jiří Lipták se třemi.

8:53

Sportovní ředitel Německého cyklistického svazu Patrick Moster musí kvůli rasistickým výrokům při středeční časovce opustit olympijské hry v Tokiu. Rozhodl o tom národní olympijský výbor.

Moster v průběhu závodu hecoval Nikiase Arndta, před nímž jeli Alžířan Azzadin Ladžáb a Amanuel Ghebreigzabhier z Eritreje slovy: "Pojď, pojď, dožeň ty velbloudáře, dožeň je."

8:54

Jiří Lipták bohužel přidává další dva nepřesné výstřely a výrazně se vzdaluje od možné medaile. Poprvé mezitím chyboval Jorge Martín Orozco Díaz.

8:55

K tenisu a střelbě nám přibývá další sport, jenž nás enormně zajímá. Odstartovalo totiž finále vodního slalomu kanoistek, ve kterém je také Tereza Fišerová.

9:00

Ve finále trapu se poprvé vyřazuje. Ze hry je Abdulrahman Al Faihan z Kuvajtu, který minul celkem 7 z 25 úvodních střel. Nejlépe je na tom momentálně David Kostelecký, neboť Orozco Díaz začal chybovat. Jiří Lipták je zatím čtvrtý, na bronz ztrácí jednu ránu.

9:03

Velká škoda. Coward Holley sice minul, ale chvíli před ním se netrefil ani Lipták. Ten se proto nemohl dotáhnout na právě třetího Brita.

9:04

Rychle k tenisu, protože pár Kuděrmetová/Vesninová právě získal brejk a v druhém setu vede.

9:04

Znovu se vyřazuje v trapu. Mimo hru je Jü Chaj-čcheng, který měl stejný zápis jako Lipták, ale horší kvalifikaci. Právě Jiří Lipták teď potřebuje trefit o terč více než Coward Holley. Kostelecký vede o dva terče!

9:06

Coward Holley minul a Lipták se na něj dotahuje. Skvěle! Chvíli nato minul i Kostelecký, ale ten si nadále drží náskok.

9:07

Oba Češi budou mít medaili! Selhal Maxičan Orozco Díaz, který v posledních pěti ranách třikrát minul a je vyřazen.

9:047

Před posledními patnácti ranami má Kostelecký náskok tří terčů. Lipták s Cowardem Holleym mají stejný zápis.

9:09

Coward Holley míjí a Češi jdou do trháku!

9:11

Double pro Česko! Matthew John Coward Holley minul během posledních pěti terčů, zatímco Jiří Lipták byl přesný. To znamená, že si to právě Lipták rozdá o zlato s Davidem Kosteleckým.

9:13

David Kostelecký hned na úvod rozhodujícího rozstřelu dvakrát minul a Jiří Lipták se na něj dotahuje. Tohle se ovšem krásně komentuje!

9:15

Zatímco sledujeme souboj o zlato mezi dvěma českými střelci, finále kanoistky Fišerové a tenisový debl, ve hře už jsou také beachvolejbalisté Perušič se Schweinerem.

9:17

Jiří Lipták s Davidem Kosteleckým mají po všech terčích shodný zápis a ve finále se budou rozstřelovat.

9:19

České tenistky Krejčíková se Siniakovou mají v druhém setu nadále manko jednoho brejku. Aktuální stav je 2:4 a na podání jsou ruské tenistky.

9:23

První set dvojice Ondřej Perušič / David Schweiner v rámci beachvolejbalového turnaje na olympijských hrách přináší porážku. Mexičané Gaxiola s Rubiem jdou po setu 17:21 do vedení.

9:23

V trapu je rozhodnuto! David Kostelecký v rozstřelu netrefil sedmý terč, a zlato jde proto k Jiřímu Liptákovi. Naprostá střelecká pohádka!

9:24

A honem do vodního kanálu. Do finále se totiž každým momentem pustí Tereza Fišerová.

9:25

Velká škoda. Fišerové nevyšel úvod, a navíc přišel dotek na osmé brance.

9:27

Tak druhá medaile z vodního slalomu pro českou výpravu to dnes nebude. Tereze Fišerové totiž finálová jízda vůbec nevyšla a před poslední jízdou Jessicy Foxové je z toho páté místo.

9:32

Naprosto fenomenální výkon předvedla Jessica Foxová, která neudělala snad jedinou chybičku a suverénní jízdou předčila druhou Mallory Franklinovou o více než tři vteřiny. Bronz si odveze Andrea Herzogová, Tereza Fišerová finále nezvládla a končí šestá.

9:32

První semifinále tenisové čtyřhry žen jde do třetího setu, tedy super tie-breaku. Ruská dvojice Kuděrmetová/Vesninová totiž využila hned první setbol ve druhé sadě a srovnala tedy na 1:1.

9:33

Ve druhém setu si velmi dobře vedou beachvolejbalisté Perušič se Schweinerem, kteří si od úvodních výměn drží náskok dvou, tří bodů.

9:37

Dobře! Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou mají při první výměně stran navrch. Vedou 4:2!

9:39

Zlato a stříbro z trapu mužů získali dva velcí kamarádi.

9:40

Výborně! Češky vedou už 7:3. Krejčíková se Siniakovou skvěle zvládají semifinálový super tie-break.

9:42

Pět mečbolů mají české tenistky! Jen jeden míček je česká tenisová výprava od jistoty medaile.

9:44

Ano! Barbora Krejčíková s Kateřinou Siniakovou mají jistotu medaile! V dnešním semifinále totiž zužitkovaly třetí mečbol v super tie-breaku a jsou ve finále olympijského turnaje.

9:46

Navíc přichází výborná zpráva z plážového volejbalu. Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem zabojovali v druhé sadě a srovnali skóre klíčového zápasu na 1:1.

9:50

Po hektických posledních minutách se můžeme plně věnovat českým plážovým volejbalistům. Ve třetí sadě hrají Perušič se Schweinerem opět velmi dobře a drží vedení 6:5.

9:54

Zatímco střeleckým areálem zní česká hymna, Perušič se Schweinerem ve třetím setu odskakují na rozdíl dvou bodů!

Ondřej Perušič na OH 2020
Ondřej Perušič na OH 2020 | Foto: Reuters
9:58

Perušič se Schweinerem jsou pouhé dva body od veledůležitého vítězství v základní skupině poté, co jim byl první zápas kvůli karanténě prvního zmíněného kontumován.

10:01

Mexičané Gaxiola s Rubiem sice srovnali na 13:13, ale další výměnou získali Češi mečbol!

10:02

Je to tam! První mečbol sice Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem nevyužili, ale ten druhý již ano. Po obrovských problémech a karanténě Ondřeje Perušiče si tak čeští plážoví volejbalisté připisují veledůležité vítězství.

Ondřej Perušič během zápasu základní skupiny na LOH 2020.
Ondřej Perušič během zápasu základní skupiny na LOH 2020. | Foto: Reuters
10:10

Dnešní vítězství Ondřeje Perušiče s Davidem Schweinerem je opravdu obdivuhodné!

10:20

Máme jen pár minut mírného odpočinku před semifinále Markéty Vondroušové, a proto se pojďme podívat na situaci českých plážových volejbalistů. Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem jsou momentálně ve své skupině první s bilancí jednoho vítězství a jedné porážky. Právě dnešním vítězstvím si udrželi solidní naději na postup minimálně ze třetího místa.

Ondřej Perušič a David Schweiner na OH 2020
Ondřej Perušič a David Schweiner na OH 2020 | Foto: Reuters
10:27

V medailovém pořadí si Češi polepšili a dostali se na úroveň Nového Zélandu.

10:45

Úspěch českých střelců Liptáka s Kosteleckým je obrovskou událostí!

10:57

Jestliže Markéta Vondroušová postoupí do finále olympijského turnaje, je jisté, že se utká s Belindou Bencicovou. V případě porážky čeká Vondroušovou Kazaška Jelena Rybakinová, která před chvílí prohrála právě s Bencicovou po setech 6:7, 6:4, 3:6.

11:02

Začátek utkání Markéty Vondroušové se však každopádně odsouvá minimálně na 12:45. Duel mezi českou tenistkou a Svitolinovou je totiž naplánován na centrkurt až po střetnutí Novaka Djokoviče s Keiem Nišikorim. 

11:15

Bohužel, Ondřej Lieser neměl zrovna ideální druhou polovinu prvního dne golfového klání. Na závěrečné jamce si připsal jen boogie a je z toho při skóre +1 dělené 48. místo. Ve vedení je po úvodním dni Rakušan Sepp Straka, který zvládl osmnáct jamek se skóre -8!

Golfista Ondřej Lieser během prvního kola na LOH 2020.
Golfista Ondřej Lieser během prvního kola na LOH 2020. | Foto: Reuters
11:32

Do Tokia už se přesouvají také moderní pětibojaři Jan Kuf s Martinem Vlachem.

"Těším se hodně moc, nemohl jsem se dočkat odletu. Byl jsem ve stresu z testů (na koronavirus), aby to náhodou nevyšlo pozitivní. Naštěstí se to nestalo," řekl novinářům před odletem Kuf. "Olympiádu úplně zbožňuji, sleduji, cokoliv je možné. Jsem nonstop připnutý k televizi a koukám na všechny sporty. Těším se na český tým i na celkovou atmosféru olympiády," doplnil.

11:58

V dnešním programu nás kromě semifinále tenistky Markéty Vondroušové čekají ještě dvě plavecká vystoupení českých sportovců. Jako první by měl jít na řadu v rozplavbě na 50 m motýlkem Jan Šefl. Zhruba o dvacet minut později (kolem 13:10) se představí Simona Kubová. Ta poplave závod na 200 m znak.

12:05

Ve velmi těžké pozici jsou čínské volejbalistky, které prohrály i třetí utkání na olympijských hrách. Přestože měly ve čtvrtém setu mečbol, proti ruským soupeřkám nakonec získaly jen jeden bod za prohru v pěti sadách. Pro postup tak musí porazit dosud neporaženou Itálii i outsidera z Argentiny.

Výsledky dnešního volejbalového programu žen:

Itálie - Argentina 3:0, Jižní Korea - Dominikánská rep. 3:2, Srbsko - Keňa 3:0, Čína - ROV 2:3

Dosud neodehrané zápasy dnešního programu:

12:40 Japonsko - Brazílie, 14:45 USA - Turecko

Ruské volejbalistky slaví vítězství nad Činou na OH 2020
Ruské volejbalistky slaví vítězství nad Činou na OH 2020 | Foto: Reuters
12:13

Naprosto jednoznačný průběh má zatím tenisové klání mezi Novakem Djokovičem a Keiem Nišikorim. Favorizovaný Srb vyhrál první set 6:2 a hned v úvodu druhé sady získal brejk. Za aktuálního stavu 3:0 podává Japonec.

12:24

BASKETBALOVÉ VÝSLEDKY DNEŠNÍHO DNE

MUŽI

Slovinsko - Japonsko 166:81

14:00 Španělsko - Argentina

 

ŽENY

Kanada - Jižní Korea 74:53

Španělsko - Srbsko 85:70

12:29

Naprostá destrukce v podání Novaka Djokoviče. Srbský tenista se vůbec nepáral s domácí nadějí a Keie Nišikoriho vyprovodil z kurtu za 72 minut po setech 6:2 a 6:0. V semifinále je i Pablo Carreňo, který porazil Daniila Medveděva 6:2, 7:6 (7:5).

12:40

Právě začalo očekávané semifinále Markéty Vondroušové, která ve svém životním utkání čelí Elině Svitolinové. Ukrajinka je favoritkou, nicméně Vondroušová zde dokázala porazit i světovou dvojku Naomi Ósakovou. 

12:52

Rozplavbu na 100m motýlkem už má za sebou Jan Šefl a je z toho bohužel až šesté místo v rámci této plavby. Přitom v polovině trati byl český plavec na druhém místě! Šefl tak z rozplavby na motýlkářské stovce na olympijských hrách v Tokiu do semifinále nepostoupil. S časem 52,52 skončil na 37. místě.

13:17

Skvělá zpráva z tenisu. Markéta Vondroušová vyhrála v semifinále ženského turnaje proti Elině Svitolinové první set 6:3!

13:30

Simona Kubová se z rozplavby na znakařské dvoustovce do semifinále nedostala. Při svém posledním olympijském startu v kariéře skončila na 25. místě.

13:46

A je to tady! Markéta Vondroušová se s Ukrajinkou Svitolinovou příliš nemazala a po výsledku 6:3 a 6:1 postoupila do finále olympijského turnaje! O zlato se utká se Švýcarkou Bencicovou.

14:50

Tenistky Krejčíková a Siniaková si o olympijské zlato zahrají s Bencicovou a Golubicovou. Švýcarky v deblovém semifinále vyřadily dvojici z Brazílie.

15:29

Finále ženské dvouhry ve stolním tenise na olympijských hrách v Tokiu vyhrála Číňanka Čchen Meng, která porazila krajanku Sun Jing-ša 4:2 na sety. Bronz bere japonská vítězka smíšené čtyřhry Mima Itóová po vítězství 4:1 nad singapurskou reprezentantkou Mengyu Yu.

15:33

Olympijskou vítězkou ve víceboji se stala americká sportovní gymnastka Sunisa Leeová. Na trůnu nahradila hvězdnou krajanku Simone Bilesovou, která kvůli ochraně duševního zdraví nakonec v Tokiu nestartovala.

15:47

Český windsurfař Karel Lavický po dvanácti rozjížďkách olympijské regaty obsadil 22. místo a do nedělních bojů o medaile neprošel. Za postupující desítkou zaostal o více než sto bodů.

Pětatřicetiletý Lavický, který startoval na třetí olympiádě, díky 22. příčce zaznamenal své nejlepší umístění pod pěti kruhy. To měl však jisté už před startem, protože v Tokiu se představilo jen 25 závodníků. Jeho maximem dosud bylo 31. místo z Ria de Janeiro,

V průběžném vedení je stále trojnásobný mistr světa Kiran Badloe z Nizozemska, jenž vyhrál pět z dvanácti rozjížděk a má 33 bodů. Na druhém místě je před nedělním finále Francouz Thomas Goyard s 52 body.

Windsurfař Karel Lavický na OH 2020
Windsurfař Karel Lavický na OH 2020 | Foto: Reuters
16:15

Pro dnešek je to v rámci on-line přenosu z olympiády v Tokiu všechno. Děkujeme za pozornost a přejeme hezký zbytek dne. V zítřejším vydání se můžete těšit především na boje o medaile od judisty Lukáše Krpálka a kajakáře Jiřího Prskavce. On-line přenos začne v 1:30 v noci.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 49 minutami

Moskevská burza se částečně otevřela některým zahraničním investorům

Moskevská burza se v pondělí částečně otevřela zahraničním investorům, kvůli válce na Ukrajině byla pro ně téměř šest měsíců uzavřena. Zatím je možné obchodovat jen s dluhopisy, a to pouze investorům ze zemí, které Moskva nepovažuje za nepřátelské. To znamená, že na moskevskou burzu stále nesmějí investoři ze zemí, které zatěžují ruskou ekonomiku sankcemi, informoval server BBC.

Rusko uzavřelo své trhy v únoru, aby omezilo odliv peněz ze země v době invaze na Ukrajinu. V březnu zahájilo postupné znovuotevírání, které bylo omezeno na dluhopisy vydané ruskou vládou.

V pátečním prohlášení moskevská burza uvedla, že znovu otevře trh s dluhopisy pro nerezidenty ze zemí, které nejsou vůči Rusku nepřátelské, a pro nerezidenty, kde jsou konečnými příjemci ruské právnické nebo fyzické osoby. Mezi tyto země patří pravděpodobně Čína a Turecko. Naopak mezi nepřátelské země, jejichž investoři mají nadále zákaz prodávat ruské cenné papíry, patří členové EU, Kanada či Japonsko. Na tuto skupinu loni připadlo 90 procent investic do Ruska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy