Obnovený a ochuzený olympijský turnaj golfistů vyhrál Rose

14. 8. 2016 21:21
Po 112 letech se golf vrátil na olympiádu, v ochuzeném startovním poli si nakonec došel pro zlato Brit Justin Rose. Stříbro si z Brazílie odveze Švéd Henrik Stenson a bronz další ze spolufavoritů Američan Matt Kuchar.
Justin Rose
Justin Rose | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Brit Justin Rose je prvním olympijským vítězem v golfu po 112 letech. Turnaj zařazený do programu her poprvé od roku 1904 vyhrál v Riu s výsledkem 16 ran pod par. Stříbro si z Brazílie odveze Švéd Henrik Stenson a bronz další ze spolufavoritů Američan Matt Kuchar.

Golfový turnaj se hrál v Riu bez řady hvězd, většina z nich se obávala nákazy virem zika. Absence čtyř nejlepších hráčů světového žebříčku a dalších nejlépe využil šestatřicetiletý Rose, jenž návrat golfu ozdobil už v prvním kole hole-in-one, tedy jamkou na jedinou ránu.

V polovině turnaje se ještě držel v čele Australan Marcus Fraser, jenže pak zahrál dvakrát 72 a propadl se na konečné páté místo. Po jeho zaváhání se ujal vedení Angličan Rose, šampion US Open z roku 2013. Výsledkem -4 si dnes zlato pojistil.

O dvě rány zpět skončil na stříbrné příčce vítěz British Open Stenson, k bronzu se po skvělém závěrečném kole (63) prodral Kuchar. Český rodák reprezentující Německo Alex Čejka obsadil dělené 21. místo.