Z Portorika je nejšťastnější ostrov. Puigové po zisku historického zlata gratuloval celý svět

Marek Janoš Marek Janoš
14. 8. 2016 17:21
Tenistka Mónica Puigová z Portorika senzačně zvítězila v ženském olympijském turnaji. Dvaadvacetiletá hráčka získala historicky první zlatou medaili pro svou zemi. Bezprostředně po vyhraném finále nad Němkou Kerberovou zaplavily sociální sítě gratulace. Nečekané vítězce na dálku blahopřál portorický guvernér, bývalá tenistka Martina Navrátilová a další.
Mónica Puigová
Mónica Puigová | Foto: ČTK

Rio de Janeiro – Vítězství hráčky Mónicy Puigové způsobilo obrovský ohlas na sociálních sítích. Tenistka vybojovala historicky první olympijské zlato pro Portoriko vůbec. Hráčce gratuloval guvernér Portorika Alejandro Garcia Padilla, slavný zpěvák Ricky Martin nebo její soupeřka z okruhu Jelena Vesninová.

Mónica Puigová vybrala těžký míček soupeřky, který mířil ze hřiště. Dokázala se vrátit na střed základní čáry a dalším úderem uklidnit hru. Následný útok Angelique Kerbrové skončil nevynucenou chybou a Puigová vyhrála zápas olympijského finále.

Čtyřiatřicátá hráčka žebříčku WTA vyhodila raketu do vzduchu a nevěřícně skryla tvář v dlaních. Prakticky zrcadlově reagovali lidé po celém světě.

V hlavním městě nezačleněného území Spojených států slavili lidé v hospodách i na ulicích. Mezi první gratulanty patřil guvernér Portorika Alejandro Padilla. „Zlato! Obrovské díky, Mónico,“ tweetoval na svém oficiálním účtu. Hashtag #PicaPower vyjadřující Portorikánce podporu se na několik hodin dostal na Twitteru mezi celosvětově nejpoužívanější.

„Tato výhra je pro Portoriko,“ usmívala se Puigová po výhře. „Doma procházejí těžkými časy. Dosáhla jsem svého největšího snu a můžu poslat dobrou zprávu. Miluju svoji zemi,“ vzkázala vítězka domů. „Všichni mě podporovali a díky nim jsem si řelka, že to můžu dokázat,“ dodala.

Blahopřání mířilo do Ria de Janeiro i z České republika. „Mónica Puigová má zlato! Tohle asi nikdo nečekal, možná ani samotná Mónica,“ napsala na Twitter devítinásobná vítězkyně Wibledonu Martina Navrátilová.

Ke gratulantům se připojil původem portorický zpěvák Ricky Martin. „Není pochyb o tom, že Portoriko je teď nejšťastnější ostrov na světě,“ napsal. „Gratuluju k obrovskému úspěchu,“ tweetovala ruská tenistka Jelena Vesninová. „Málokterý zápas mě rozbrečí, ale tento to byl. Puigová vyhrála zaslouženě,“ komentovala australská hráčka Casey Dellacquová. V dlouhé řadě gratulujících soupeřek byla například i Kim Clijstersová nebo Chris Evertová.

Puigová vybojovala pro svou zemi historicky první olympijské zlato. Ostrov v Karibském moři je nezačleněným územím Spojených států amerických. V Portoriku žijí čtyři miliony obyvatel. Je to jediné území USA, kde se mluví výhradně Španělsky. Občané Portorika mají zároveň americké i portorické občanství.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy