Z Portorika je nejšťastnější ostrov. Puigové po zisku historického zlata gratuloval celý svět

Marek Janoš Marek Janoš
14. 8. 2016 17:21
Tenistka Mónica Puigová z Portorika senzačně zvítězila v ženském olympijském turnaji. Dvaadvacetiletá hráčka získala historicky první zlatou medaili pro svou zemi. Bezprostředně po vyhraném finále nad Němkou Kerberovou zaplavily sociální sítě gratulace. Nečekané vítězce na dálku blahopřál portorický guvernér, bývalá tenistka Martina Navrátilová a další.
Mónica Puigová
Mónica Puigová | Foto: ČTK

Rio de Janeiro – Vítězství hráčky Mónicy Puigové způsobilo obrovský ohlas na sociálních sítích. Tenistka vybojovala historicky první olympijské zlato pro Portoriko vůbec. Hráčce gratuloval guvernér Portorika Alejandro Garcia Padilla, slavný zpěvák Ricky Martin nebo její soupeřka z okruhu Jelena Vesninová.

Mónica Puigová vybrala těžký míček soupeřky, který mířil ze hřiště. Dokázala se vrátit na střed základní čáry a dalším úderem uklidnit hru. Následný útok Angelique Kerbrové skončil nevynucenou chybou a Puigová vyhrála zápas olympijského finále.

Čtyřiatřicátá hráčka žebříčku WTA vyhodila raketu do vzduchu a nevěřícně skryla tvář v dlaních. Prakticky zrcadlově reagovali lidé po celém světě.

V hlavním městě nezačleněného území Spojených států slavili lidé v hospodách i na ulicích. Mezi první gratulanty patřil guvernér Portorika Alejandro Padilla. „Zlato! Obrovské díky, Mónico,“ tweetoval na svém oficiálním účtu. Hashtag #PicaPower vyjadřující Portorikánce podporu se na několik hodin dostal na Twitteru mezi celosvětově nejpoužívanější.

„Tato výhra je pro Portoriko,“ usmívala se Puigová po výhře. „Doma procházejí těžkými časy. Dosáhla jsem svého největšího snu a můžu poslat dobrou zprávu. Miluju svoji zemi,“ vzkázala vítězka domů. „Všichni mě podporovali a díky nim jsem si řelka, že to můžu dokázat,“ dodala.

Blahopřání mířilo do Ria de Janeiro i z České republika. „Mónica Puigová má zlato! Tohle asi nikdo nečekal, možná ani samotná Mónica,“ napsala na Twitter devítinásobná vítězkyně Wibledonu Martina Navrátilová.

Ke gratulantům se připojil původem portorický zpěvák Ricky Martin. „Není pochyb o tom, že Portoriko je teď nejšťastnější ostrov na světě,“ napsal. „Gratuluju k obrovskému úspěchu,“ tweetovala ruská tenistka Jelena Vesninová. „Málokterý zápas mě rozbrečí, ale tento to byl. Puigová vyhrála zaslouženě,“ komentovala australská hráčka Casey Dellacquová. V dlouhé řadě gratulujících soupeřek byla například i Kim Clijstersová nebo Chris Evertová.

Puigová vybojovala pro svou zemi historicky první olympijské zlato. Ostrov v Karibském moři je nezačleněným územím Spojených států amerických. V Portoriku žijí čtyři miliony obyvatel. Je to jediné území USA, kde se mluví výhradně Španělsky. Občané Portorika mají zároveň americké i portorické občanství.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Česko podepíše smlouvu na nákup dvanácti amerických vrtulníků ještě letos. Vyjdou na 14,5 miliardy korun

Stvrzení kontraktu do konce roku přislíbil ministr obrany Lubomír Metnar (ANO). "Jsme ve fázi finalizace dohody. Pevně věřím, že do konce roku uzavřeme smlouvu se Spojenými státy na nákup vrtulníků. Já se budu velmi těšit na dobu, až ty vrtulníky budou mít označení a znaky Armády České republiky," řekl Metnar.

O nákupu systému H1, který tvoří osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper, ministerstvo obrany rozhodlo v srpnu. V české armádě nahradí bitevní vrtulník Mi-24/35. Metnar řekl, že ho zaujala kompatibilita obou typů helikoptér, které mají 85 procent náhradních dílů společných, a také zbraňové vybavení a univerzálnost systémů.

Náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata dodal, že dosavadní vrtulník Mi-24/35 významně zaostává v oblasti zbraňového vybavení, zbraňových systémů i systému vlastní ochrany. "Je to prostě jiná generace vrtulníků, je to zastaralé, je to něco jako Škoda 120 v porovnání s oktávkou," řekl Opata.

Vrtulníky Bell jsou podle něj velice pohyblivé s velmi významným výkonem motoru. "A hlavně mají to, co nás zajímá - komplexní zbraňový systém pro podporu pozemních sil. Na dnešním bojišti se prostě bez bojových vrtulníků nebo univerzálních neobejdete," řekl Opata.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šalamounovy ostrovy navázaly diplomatické vztahy s Čínou, Tchaj-wan už neuznávají

Šalamounovy ostrovy v sobotu navázaly diplomatické vztahy s Čínou, a to jen několik dní poté, co ukončily vazby s Tchaj-wanem. V pátek vztahy s Tchaj-pejí přerušil i ostrovní stát Kiribati. Ve světě je tak nyní už jen 15 zemí, které Tchaj-wan uznávají - většina z nich je z Jižní Ameriky, karibské oblasti a Tichomoří. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy