Evropu musí vynechat, na Tokio myslí dál. Svobodovi přitom hrozilo, že přijde o nohu

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
4. 3. 2021 7:31
Šestatřicetiletý překážkář Petr Svoboda získal na evropských halových šampionátech tři cenné kovy. Ten poslední v roce 2017 byl bronzový. Pak mu kariéru začala mařit zranění, ale i přesto se loni stal pošesté mistrem republiky a před dvěma týdny tento úspěch zopakoval a získal nominaci na halové mistrovství Evropy. Na to sice kvůli dalšímu zranění nepojede, ale kariéru rozhodně nevzdává.
Petr Svoboda
Petr Svoboda | Foto: ČTK

Měl jste podobné zdravotní problémy i v minulé sezoně?

Zatímco předloni jsem po operaci achilovky dlouho léčil také koleno, protože k natrženému úponu se přidal křížový vaz, tak loňská sezona proběhla bez komplikací. Vinou koronaviru byly sice zrušeny plánované závody, včetně olympijských her, ale za hezkého počasí jsem se mohl plně věnovat hlavně fyzické přípravě. Koncem roku jsem se pak dvakrát na tři týdny vydal do Španělska a mohu mluvit o velké spokojenosti.

Kdy a kde se tedy zase ozvala bolest?

Někdy v polovině ledna po mém druhém návratu z Tenerife se mi v oblasti achilovka - pata objevily otlaky od bot a začala se ozývat mírná bolest. Ta se však postupně zvyšovala a při náročnějším tréninku v dost velké míře. Lékaři zjistili, že jde o malou trhlinku pod achilovkou a nařídili klidový režim.

Jak jste za této situace ještě mohl startovat na domácím šampionátu a dokonce na 60 metrů překážek zvítězit?

Čas 7,90 mě ani trochu nepotěšil, ale brzy jsem si uvědomil, že jsem předvedl jen přibližně 40 procent z toho, čeho jsem schopen. Po rozběhu jsem se hroznou bolestí nemohl před finálovým závodem ani rozcvičit. Byl jsem však pevně rozhodnutý, že poběžím, i kdybych si měl achilovku třeba utrhnout.

Jak se cítíte začátkem tohoto týdne?

Po sedmi dnech úplného klidu cítím nad patou jen jakousi "zatuchlou" bolest. Současný stav je mnohem lepší, což v pondělí potvrdilo i vyšetření na sonu. Na šampionát do Polska jsem sice odjet nemohl, ale 19. března chci odletět zase na Tenerife a připravovat se tam až do konce dubna.

Máte už aspoň v představách svůj jarní program?

Mým životním cílem je účast na olympijských hrách v Tokiu, a proto bude úkolem mého manažera zajistit můj start na dvou až třech kvalitních závodech a v nich musím zaběhnout na 110 metrů překážek čas 13,50 až 13,60. Věřím, že mám na 13,30, ale to nechci říkat moc nahlas (smích). Bude samozřejmě všechno záležet na mém zdravotním stavu, protože v přípravě udělám pro získání vrcholné formy maximum.

Ohlédnutí za vašimi obrovskými zdravotními komplikacemi vás nezneklidňuje?

Mám za sebou hodně zdravotních problémů, z nichž některé se jevily jako neřešitelné. Téměř čtyři roky jsem s rozsáhlým zánětem od achilovky až po koleno seděl doma, někdy jsem si ani sám nedošel k ledničce pro minerálku. Bylo dokonce období, kdy jsem málem přišel o nohu. V Olympu mně hrozilo ukončení profesionální smlouvy a začínal jsem ztrácet důvěru sám v sebe. Ale text v jedné písničce prozrazuje, že černé mraky se odvalí, bouře se utiší a opět bude svítit sluníčko. A já věřím, že zase budu zdravý a účastí na olympijských hrách v Tokiu si splním své současné největší sportovní přání.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 28 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy