Londýn - Dohmátla a dobře věděla, že je první, zlatá. A když pak viděla na tabuli zaplavaný čas, nadšeně zavýskla.
Jenže je tu problém. Ten vítězný čas Číňanky Jie Š'-wen na 400 m v polohovém závodě byl tak dobrý, že se o něm experti nebojí mluvit jako o nenormálním, čili podezřelém.
Co je na zaplavaném času Jie Š'-wen tak zvláštní?
Tak za prvé: Jde o světový rekord. A to teprve teprve druhý ženský rekord v éře po zákazu polyuretanových plavek, tedy po 1. lednu 2010. (Ten první loni zaplavala Američanka Missy Franklin na 200 m znak.)
Za druhé: Předchozí rekord Australanky Riceové, který platil od pekingské olympiády, vylepšila Číňanka o více než sekundu. V cíli londýnského závodu byla vítězka takřka o 2,44 sekundy dřív než stříbrná Američanka Baiselová, to je obrovský náskok.
Ale to jsou pořád údaje, kterým by se dalo uvěřit, teď přijde to podstatné.
V kraulu rychlejší než Lochte i Phelps
Takže třetí: Číňanka zaplavala naprosto neuvěřitelný kraulérský úsek. V předposlední padesátce závodu byla o 13 setin rychlejší než ve stejné fázi dlouhé polohovky mužů fenomén Michael Phelps (v cíli čtvrtý).
Za čtvrté: V posledním bazénu byla Jie Š'-wen o 17 setin rychlejší než Ryan Lochte, londýnský vítěz polohového závodu mužů na 400 m!!!
A za páté: Jie Š'-wen má v pažích tak mimořádnou sílu už v šestnácti letech.
"Výkon je to každopádně nenormální, ta Číňanka se prezentuje naprosto agresivním, dravým způsobem plavání, jaký známe u mužů. Holky plavou spíš elegantně, technicky, tahle ne. Musí mít obrovskou sílu," říká Markéta Kaplanová, zkušená plavecká trenérka.
Tak agresivně žádná žena neplave
A není sama, komu výkon Číňanky přišel přinejmenším zvláštní. "S přihlédnutím k minulosti čínského sportu se doping nedá vyloučit. Je to neobyčejný a nápadný výkon, který si zaslouží přezkoumání," konstatoval německý expert na doping Werner Franke.
Jie Š'-wen každopádně nespadla z nebe. "Už loni na MS v Šanghaji vyhrála krátkou polohovku. A prezentovala se tam přesně stejným stylem jako teď v Londýně. Žádnou jinou holku jsem nikdy neviděla plavat kraul tak dravým stylem. Ale není to v technice, je to v síle," říká Kaplanová.
Má dlouhé ruce, všimli si už ve školce
Co je vlastně zázračná Jie Š'-wen zač? Už když chodila do školky, všimli si učitelé, že má velmi, velmi dlouhé ruce. A poslali ji do plaveckého oddílu - a stala se z ní šampionka.
Plave obě polohovky, už ve 14 letech na Asijských hrách získala na těchto tratích dvě zlata, na světovém šampionátu v krátkém bazénu pak dvě stříbra. O velkém titulu z loňské Šanghaje už byla řeč.
Ve volném času prý kouká na televizi a čte detektivní romány.
Ve svém mimořádném londýnském výkonu prý sama žádnou "detektivku" nevidí. "Máme velmi kvalitní přípravu, založenou na vědeckých poznatcích. Proto jsme tak daleko," uvedla v Londýně.
Dopingové kontroly nic neobjevily
Co si o tom myslí Kaplanová? "Ten výkon je opravdu nenormální, ale o příčinách můžeme jen spekulovat... Velkých plaveckých akcí už se nějaký čas zúčastňuje, to znamená, že se už opakovaně musela podrobit systému dopingových kontrol. A je zjevné, že jí nic nenašli. Nabízí se varianta, že Číňani vyvinuli něco speciálního, ale to jsou opravdu jen spekulace..."
V plaveckém bazénu se dosud rozdělovalo 8 sad medailí, Čína dosud získala 2 zlata, stříbro a bronz.
Další zlatý Sun utekl z "fabriky"
Vedle Jie Š'-wen už se stal v Londýně olympijským vítězem i Sun Jang na mužské trati 400 metrů volným způsobem. "Ale Sun je trochu speciální případ," vysvětluje Kaplanová. "Už dlouhé roky se totiž připravuje v Austrálii, u australských trenérů. Cíleně se vymanil z té čínské fabriky na výsledky, ten by asi mohl být čistý."
Reprezentanti čínského sportu zatím vévodí i medailovému pořadí celých londýnských her, americký deník USA Today před zahájením olympiády predikoval, že právě čínská výprava získá cenných kovů nejvíc.