Šok. Phelps opět bez zlata, štafetu opanovali Francouzi

Antonín Vavrda Antonín Vavrda
29. 7. 2012 22:10
Američtí plavci prohráli první štafetový závod na letošní olympiádě, na 4x100 metrů volným způsobem je porazili Francouzi.
Michael Phelps povzbuzuje Ryana Lochteho na olympiádě v Londýně
Michael Phelps povzbuzuje Ryana Lochteho na olympiádě v Londýně | Foto: Reuters

Londýn - Američtí plavci v čele s Michaelem Phelpsem a Ryanem Lochtem prohráli první štafetový závod na letošní olympiádě, na 4x100 metrů volným způsobem je porazili Francouzi. Třetí pak skončili s odstupem Rusové.

Pro Phelpse to sice byla 17. olympijská medaile v kariéře, když ke čtrnácti zlatým dvěma bronzovým přidal první stříbro, po rekordním Pekingu však ani ve druhém závodě v Londýně neobhájil zlato.

Phelps zaplaval nejrychlejší čas...

A přitom závod pro obhájce titulu a světové rekordmany začal skvěle. Nathan Adrian na první předávce posílal Phelpse do vody coby lídra závodu a plavecký fenomén pak nejrychlejším úsekem ze všech 24 závodníků finále náskok Američanů ještě zvýšil.

Ještě po třetím úseku v podání Cullena Jonese zámořští plavci vedli a útočili na světový rekord, jenže závěrečných sto metrů v podání Ryana Lochteho vše změnilo.

V té době již bylo jasné, že se bude prát s finišmanem nikoliv australské, ale francouzské štafety, málokdo ale očekával, že souboj s Yannickem Agnelem prohraje.

...Na zlato ale jeho výkon nestačil

Ovšem stalo se. Po padesáti metrech ještě vedl Lochte, drtivému závěru dvoumetrového dvacetiletého mladíka z Nimes ale odolat nedokázal. Francouzi tak mohli oslavit první štafetové zlato v olympijské historii, Američanům zbyly jen překvapené pohledy.

A také mají o čem přemýšlet, podle agenturních zpráv se o zařazení Lochteho na poslední úsek štafety rozhodlo až pár desítek minut před závodem.

Baumrtová se do finále nakonec neprobila

Příjemné starosti naopak může řešit česká závodnice Simona Baumrtová. Ta sice časem 1:00,02 vteřiny zaostala na desáté pozici 20 setin od posledního osmého postupového místa do finále, smutnit ale rozhodně nemusela.

"Trošičku mě mrzí, že to není to osmé místo, ale já vůbec nepočítala ani s desátým, navíc s takovými časy," prohlásila česká talentovaná plavkyně a bronzová z letošního mistrovství Evropy.

"Je to super. I když ty dvě desetiny trošičku mrzí, ale vím, že jsem pro to udělala všechno. Kdyby mi někdo předtím řekl, že budu úspěšně bojovat o desáté místo na olympiádě, tak bych řekla, že je idiot. Je to super. Jsem úplně nadšená," dodala Baumrtová.