Moderní pětibojaři si vyšermovali solidní základ, Svoboda je po první disciplíně osmý

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2016 22:30
Hodně dobrý základ na úvod zápolení moderních pětibojařů si položili čeští reprezentanti ve čtvrtečním šermu. David Svoboda zahájil obhajobu olympijského zlata osmým místem. Mistr Evropy Jan Kuf je v Riu de Janeiro třináctý, v soutěži žen patří Barboře Kodedové desáté místo.
David Svoboda se raduje
David Svoboda se raduje | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Moderní pětibojař David Svoboda zahájil obhajobu olympijského zlata osmým místem v úvodní části šermu. Mistr Evropy Jan Kuf je v Riu de Janeiro třináctý, v soutěži žen patří Barboře Kodedové desáté místo.

Soutěž žen pokračuje v pátek plaváním, pak novinkou, kterou je takzvané bonusové kolo v šermu, a vyvrcholí tradičně parkúrem a během kombinovaným se střelbou. Muži absolvují tento program po dni volna v sobotu.

Olympijský vítěz z Londýna Svoboda měl na planši bilanci 21 výher a 14 proher, za což získal 226 bodů. Vítěz červencového ME v Sofii Kuf zaznamenal s kordem v ruce 19 vítězství a 16 proher a má 214 bodů.

Úvodní část suverénně vyhrál v novém olympijském rekordu pro šerm 268 bodů (28/7) Rus Alexandr Lesun. Navíc bude moci vylepšit svůj zisk v "diváckém" bonusovém kole pod otevřeným nebem. V něm už by se ale výsledky z dnešní klasické soutěže neměly příliš měnit.

Šestadvacetiletá Kodedová při své olympijské premiéře dosáhla bilance 20 výher a 15 proher, za což získala 220 bodů. Soutěž po první neúplné části vede Polka Oktawia Nowacká.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 17 minutami

V centru Bagdádu došlo ke dvěma útokům. Během výbuchů zemřelo nejméně 28 lidí

Při dvou sebevražedných útocích na rušném bagdádském tržišti přišlo ve čtvrtek o život nejméně 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil. V minulosti za podobnými atentáty ale stáli radikálové z teroristické organizace Islámský stát (IS). S odkazem na irácké úřady o tom informovala agentura AP.

Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. Irácká armáda uvedla, že zahynulo 28 lidí a dalších 73 bylo zraněno, někteří vážně. Nemocnice v Bagdádu po útoku aktivovaly tzv. traumaplán. Podle mluvčího armády příslušníci bezpečnostních složek před útokem pronásledovali dva sebevražedné atentátníky. Ti se poté odpálili na náměstí Tajaran.

Jde o první útoky v rušné bagdádské obchodní čtvrti za poslední tři roky. Naposledy se na místě odpálil sebevražedný atentátník v roce 2018 krátce poté, co tehdejší premiér Hajdar Abádí oznámil, že teroristická organizace Islámský stát byla v Iráku poražena.

Zdroj: ČTK
Další zprávy