Svoboda i Kuf mohou v Riu útočit na medaile, myslí si Capalini

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
18. 8. 2016 12:02
Libor Capalini začínal svoji sportovní kariéru jako plavec, ale nakonec se přes jízdu na koni dostal až k modernímu pětiboji, v němž dosáhl řady významných úspěchů. Na mistrovství Evropy v roce 1998 vybojoval stříbrnou medaili a o čtyři roky později zlatou. V roce 1999 se pak stal vicemistrem světa a v roce 2004 si doběhl pro bronz. A právě tento cenný kov mu ve stejném roce otevřel dveře k účasti na olympijských hrách v Aténách, odkud si za třetí místo zase přivezl bronzovou radost.
Libor Capalini s bronzovou olympijskou medailí z Atén
Libor Capalini s bronzovou olympijskou medailí z Atén | Foto: ČTK

Vzpomenete si ještě, jaká byla vaše cesta ke své olympijské medaili?

Začala nevalně. Po střelbě, která tehdy ještě nebyla zařazena do běžecké části, a šermu jsem se krčil až na konci druhé desítky startujících. Po plavání jsem však doslova skočil až na sedmou příčku, a po vydařeném parkuru dokonce na pátou. V závěrečném běhu na tři kilometry jsem se až do cílové rovinky držel litevského mistra světa Zadněprovského, který mě sice ve finiši porazil, ale ze čtyř závodníků, kteří vybíhali před námi, byl rychlejší pouze Rus Mojsejev. Moc si tohoto bronzu dodnes cením, protože olympijské hry považuji za vrcholnou událost sportovní kariéry.

Zmínil jste se o vydařeném parkuru, po němž jste získal reálnou naději na zisk některé z medailí. To znamená, že jste si dobře rozuměl s koněm?

Nevím přesně proč, ale Řekové si pro parkur museli půjčit koně z Itálie. Při krátkém seznámení s mým vylosovaným hřebcem jsem mu hned řekl, že se jmenuji Capalini, takže oba jsme z Itálie a snad si vzájemně vyhovíme. A koník mě nejen vyslechl, ale také poslechl a splnil mé přání. Nemohl jsem si na něj v nejmenším stěžovat (smích).

Když se vrátíme do současnosti, tak jakou šanci dáváte Davidu Svobodovi na obhájení zlata z Londýna?

Zase musel letos řešit různé zdravotní problémy, kvůli nimž vynechal i start na mistrovství Evropy, takže ideální přípravu neměl. Olympijské hry jsou však pro něj něčím zcela výjimečným, takže mu nechybí obrovský motiv. Navíc je obohacen zkušenostmi z velkých závodů. Není sice jednoznačným favoritem, na medaile může právem myslet kolem deseti pětibojařů. Věřím však, že je schopen smazat tréninkové i závodní manko a potvrdit, že stále patří mezi světovou elitu. Jsou to však jen prognózy, i když vycházejí z mého velice častého styku s tímto vynikajícím sportovcem. Všechno nám však prozradí až samotný závod.

Došlo však k zajímavé změně programu letošního olympijského pětiboje. Myslíte si, že mu bude vyhovovat?

Ano, větší část šermu je na programu už ve čtvrtek a zbývající disciplíny v sobotu. Neznám přesně důvody tohoto rozhodnutí, ale důležitější je, že páteční den odpočinku David určitě přivítal. Právě v šermu bude chtít nasbírat nejvíc bodů, protože v závěrečném běhu může být trochu přibrzděn ne zcela zdravým kolenem.

Je jistě příjemné, že reálnou možnost na přední umístění má také úřadující mistr Evropy Jan Kuf. Má podle vás na to, aby se mu to při jeho prvním olympijském startu podařilo?

Je to obrovský bojovník a navíc v Riu bude evropským primátem psychicky posílen. Nešlo přitom o náhodu, už dva roky patří mezi uznávané pětibojaře. Bude velice důležité, jak zvládne technické disciplíny, čili šerm a potom střelbu, v níž se medailová naděje může rychle rozplynout a naopak ji může výrazně posílit.

České reprezentační trio doplňuje Barbora Kodedová. Může se také protlačit mezi absolutní špičku?

Pokud se jí podařit obsadit 15.–20. místo, tak by mohla být spokojená. Jejím letošním maximem byla devátá příčka na jednom ze závodů Světového poháru, což považuji za vrchol jejích současných možností. Také měla určité zdravotní problémy, ale poctivým tréninkem se dokázala vrátit do původní formy. Průběžně sbírala body nutné pro účast v Riu. Cestu na svoji první olympiádu našla až na poslední chvíli, ale zaslouženě.

Takže kolik medailí přivezou moderní pětibojaři?

Honza Kuf pravil, že by považoval za velký úspěch, kdyby porazil Davida Svobodu. Pokud se mu to podaří, tak to budou dvě medaile (smích).

 

Právě se děje

před 50 minutami

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy