Rio de Janeiro – Příběh Kathleen Genevieve Ledecké má neuvěřitelné pozadí. Američanka s českými kořeny okolí udivuje svou vůlí a zápalem. Během předolympijského soustředění porazila i svého mužského kolegu z reprezentace Spojených států Ryana Lochta.
Nenápadná holka láme rekordy
„Je obrovsky silná mentálně i fyzicky. Žasnu pokaždé, když plave. Poráží mě a já si jen říkám, o co tu jde?‘“ divil se dvaatřicetiletý Lochte, který má na svém kontě dvanáct medailí z olympijských her. Tu poslední, zlatou, získal v Rio de Janeiru v mužské štafetě. Na Ledeckou je ale krátký.
Devatenáctiletou plavkyni byste na ulici možná ani nepoznali. „Nedává to vůbec smysl. Když se na ni podíváte, vůbec nevypadá jako nejlepší sportovkyně světa. Nedávno jsme spolu někam šli a ona přitom šoupala nohama po zemi. Chtělo se mi říct: aspoň zvedej nohy, když jdeš, puberťačko!“ zavzpomínal její osobní trenér Bruce Gemmel.
Nenápadná sportovkyně zaplavala devět z deseti historicky nejlepších časů na 800 metrů.
„Plave úplně jako muž,“ nepřestával se divit reprezentant. Na letošní olympiádě zatím devatenáctiletá Ledecká získala dvě zlaté a jednu stříbrnou.
Rodinnou historii psaly plameny války i jaderný meč
Její úspěchy mají kořeny v plamenech druhé světové války a mrazivé nejistotě soupeření velmocí ve studené válce. Z nejistých časů vzešli dva zocelení muži – její dědečkové.
„Vždycky jsem je obdivovala,“ řekla plavkyně po loňském závodě v Kazani. K úžasu všech posluchačů se při rozhovoru rozpovídala o tom, jak si v polovině patnáctisetmetrové trati vzpomněla na své zesnulé prarodiče.
Dědeček Jaromír vyrůstal v Československu, v hektických časech roku 1948 jej však jeho otec v pouhých dvaceti letech poslal studovat do Ameriky. Po zhoršení poměrů v komunistickém Československu režim tlačil na Jaromírův návrat, ale otec mu to rozmluvil. Rodina za to přišla o živnost v Praze, její dům zabavili vojáci a bratr musel nastoupit práci v dolech. Jaromír rodinu neviděl 17 let.
V Americe mezitím český emigrant dosáhl na doktorský titul a začal se věnovat ekonomii. Každý týden četl Jaromír noviny v českém jazyce a lásku k Česku vštípil i své vnučce.
„Ve Státech to byl uzavřený člověk, ale pokaždé, když jsme navštívili Česko, tak ožil. Se všemi se bavil a vtipkoval,“ vyprávěla pro Sports Illustrated Ledecká. S dědečkem se často vracela do Evropy, ale česky nemluví. „Zdědila jsem po něm neoblomnost a vůli,“ myslí si plavkyně.
Plavecká rodina
Praotec z matčiny strany Edward vedl svou dceru a později i vnučku k plavání. Jako válečný veterán měl na „svá děvčata“ dostatek času. Edward Hagan sloužil jako vojenský lékař během druhé světové války. Zúčastnil se několika bojů v Tichomoří včetně bitvy o Okinawu.
Last night, swimmer @KatieLedecky won gold and broke her own world record in the 400m freestyle. Congrats, Katie! pic.twitter.com/db79swBbOr
— Hillary Clinton (@HillaryClinton) August 8, 2016
Na Ledeckou podle jejích slov hodně působilo dědečkovo syrové vyprávění o válce. „Popisoval, jak kolem něj svištěly kulky a jak ošetřoval zraněné,“ vylíčila Ledecká.
Oba muži zemřeli v době, kdy byla opravdová kariéra mladé plavkyně v zárodku. Ledecká poprvé vyhrála olympijský závod v Londýně, kdy jí bylo patnáct let. Podařilo se jí to druhým nejrychlejším časem historie na 800 metrů. Od té doby získala devět zlatých medailí z mistrovství světa a stanovila ženské světové rekordy na 400, 800 i 1500 metrů ve volném stylu.
Může být úspěšnější než Phelps
„Když plave, má v sobě obrovský zápal až zběsilost. Nejen při závodě, ale i v tréninku. Přitom je z pohodové rodiny, mimo bazén je milý a hodný člověk bez stinných stránek,“ popisoval Ledeckou trenér ženského plaveckého týmu pro olympiádu v Riu Dave Marsh.
Sympatické Američance je teprve devatenáct. Vzhledem k jejímu nízkému věku, suverénnosti a pracovitosti má skvělé vyhlídky. Pokud si své tempo udrží, pravděpodobně získá více medailí než legendární Michael Phelps.
Zatím Katie Ledecká dosáhla v Riu na čtyři medailová umístění, z toho na tři zlata. Mladá královna dlouhých tratí překvapivě ovládla dvoustovku. „Sebralo mi to spoustu sil, na konci se mi chtělo zvracet,“ vydechla po náročném závodě, kdy o konečky prstů porazila Švédku Sjörströmovou.
Podle očekávání „Katie“ zvítězila na trati na 400 metrů, na stovce se štafetou dosáhla na stříbro, na dvoustovce na zlato. Její nejlepší olympijská disciplína ji čeká ve čtvrtek – závod na 800 metrů. Ten, ve kterém zaplavala devět z deseti nejlepších časů v historii.