Kvůli 15 dolarům mu vzali olympijské medaile. Legendární Indián bojoval i s alkoholem

Sport ČTK Sport, ČTK
28. 3. 2023 7:04
Indián Jim Thorpe je jedním z nejslavnějších atletů 20. století a hrdinou olympijských her 1912, kde vyhrál s obrovským náskokem pětiboj i desetiboj ve světových rekordech. Legendární sportovec zemřel přesně před sedmdesáti lety, jeho pozoruhodný příběh ale pokračoval i po smrti.
Jim Thorpe
Jim Thorpe | Foto: ČTK

Thorpe se stal jediným vítězem atletických vícebojů na olympijských hrách ve Stockholmu v roce 1912, kde vyhrál o neuvěřitelných 688 bodů před druhým Švédem Hugem Wieslanderem.

Sportovec, domorodým jménem Wa-tho-huck neboli Jasná Stezka, předběhl dobu a dokonce ještě v Londýně 1948 by mu výkony stačily na stříbrnou medaili.

Po druhém stockholmském triumfu označil Thorpeho švédský král Gustav V. za největšího sportovce světa.

Po návratu do USA těšil velké popularitě. Ta však kvůli jeho indiánskému původu nebyla v té době žádoucí, a tak byl nalezen usvědčující dokument, že v letech 1909 a 1910 hrál za menší profesionální baseballový klub a že za to bral 15 dolarů týdně. Celkově si přišel na pár desítek dolarů…

I tak kvůli tomu byl diskvalifikován a jeho olympijské rekordy byly vymazány z tabulek.

Sportu zůstal Thorpe věrný a profesionálně se věnoval baseballu. Působil v americké elitní baseballové soutěži MLB, kde vystřídal dresy New Yorku Giants, Bostonu Braves i Cincinnati Reds a formálně byl i prvním prezidentem americké fotbalové ligy NFL.

Po konci sportovní kariéry ovšem bojoval s chudobou a alkoholismem. V roce 1951 byl o Thorpeově příběhu natočen životopisný film, v němž slavného atleta ztvárnil americký herec Burt Lancaster.

Thorpe zemřel 28. března v roce 1953 ve věku 65 let.

Jeho příběh tím ovšem neskončil. V roce 1983 se in memoriam dočkal rehabilitace a MOV Thorpovým potomkům medaile vrátil.

Kopie zlatých medailí dostala jeho dcera a MOV jej od té doby uváděl na děleném prvním místě.

Loni v červenci olympijský výbor po 110 letech prohlásil Thorpea jediným vítězem atletických vícebojů na olympijských hrách ve Stockholmu.

A na slavného Indiána nezapomněli ani fanoušci. V obří anketě o nejlepšího sportovce všech dob ho zařadili na skvělé sedmé místo.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 56 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy