Kajakář Hradilek přeci jen odjel do Ria. Místo závodění bude ale komentovat

ČTK ČTK
5. 8. 2016 20:45
Na olympiádu do Ria se Vavřinec Hradilek sportovní cestou nedostal. Povedlo se mu to ale jinak. Je z něj na určitou dobu novinář. Jezdí autobusy pro média, navštěvuje mezinárodní přenosové centrum IBC. Bude častým hostem studia České televize, pro kterou bude spolukomentovat vodácké závody.
Vavřinec Hradilek
Vavřinec Hradilek | Foto: Zlata Vostrá

Rio de Janeiro - Kajakář Vavřinec Hradilek zažil dvoje olympijské hry a na těch minulých v Londýně vybojoval stříbrnou medaili, v Riu de Janeiro ale bude tentokrát stát na druhé straně barikády. V dramatické domácí kvalifikaci prohrál souboj o jediné účastnické místo s Jiřím Prskavcem, jehož olympijské jízdy bude Hradilek nyní komentovat pro Českou televizi.

Hradilek si pod pěti kruhy užívá novou zkušenost. Když ale nastupoval do letadla a viděl sportovce ve stejnokrojích, bylo mu to trochu líto. "Bylo to zvláštní, všichni sportovci mířili do vesnice, zatímco já na hotel. Tak to mě trochu mrzelo," přiznal. Byla to ale pouze epizoda. "Pak jsem si uvědomil, že je super, že tady můžu být a všechno vidět na vlastní oči z druhé strany. To je také užitečné," prohlásil.

Dnes se byl poprvé podívat na umělý kanál, ale také na komentátorskou pozici, která bude od neděle do čtvrtka jeho působištěm. "Kanál je nádherný," uznal, když přišel do areálu ve čtvrti Deodoro. "Stres z komentování rozhodně nemám, ale ten závodní stres mi rozhodně chybí. Takže bych ho určitě vyměnil tady za tu pohodičku," řekl na sluníčku v pantoflích na břehu.

Raději by si totiž hned šel zapádlovat, pořádně ho svrběly ruce. I proto, že sezona mu ještě zdaleka neskončila, čeká ho mimo jiné domácí šampionát na Lipně, ale také závod Světového poháru na začátku září v pražské Troji. "Byl jsem včera běhat, mám v hotelu i fitko, takže něco dělat budu," ujistil. Ve hře je i to, že se dostane na vodu, nechce ale moc obtěžovat český tým. "Hrozně rád bych si sjel, to je jasný," podotkl.

Z vodáka novinářem

Teď je z něj ale na určitou dobu novinář. Jezdí autobusy pro média, navštěvuje mezinárodní přenosové centrum IBC. Bude častým hostem studia České televize. Přípravu si ale zatím žádnou nedělal. "Na vodní slalom tolik přípravy nepotřebuju, všechny lidi vesměs znám, o každým něco můžu povědět, takže udělám si spíš přípravu, že tady teď na ně budu koukat a nakoukám si ten kanál," řekl.

Zkušenost už má. Když byl zraněný, dvakrát spolukomentoval závod Světového poháru, to ale z pražského studia. "Teď to bude jiná písnička," tušil. Ale nervózní není. "Možná, až to přijde," poznamenal. "Ale herectví jsem taky předtím netrénoval," doplnil v žertu v narážce na snímek Tenkrát v ráji, kde ztvárnil hlavní roli.

V Riu může mít ale i jinou roli. Může pomoct českým vodním slalomářů, neboť už má dvě olympijské zkušenosti. Už dnes o tom mluvil s mistryní světa Kateřinou Kudějovou. "Řekl jsem jí nějaké moje zkušenosti, mohlo by jí to pomoct," domníval se Hradilek. Jiřího Prskavce nechal být. "Tomu není třeba nic říkat, to je zkušenej borec, ten to zvládne," byl přesvědčen.

V Riu bude do 17. srpna a rád by využil privilegia novinářské akreditace, se kterou se dostane na všechna olympijská sportoviště. A chce si užít i kamarády. "Někteří se divili, když mě tady viděli. Už mám domluvený pivko," těšil se. Tentokrát si může dát i před závodem.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sáblíková byla na trojce v Heerenveenu čtvrtá za Nizozemkami

Rychlobruslařka Martina Sáblíková obsadila na Světovém poháru v Heerenveenu čtvrté místo v závodu na 3000 metrů. Třiatřicetiletá česká reprezentantka zajela poprvé v kariéře v hale Thialf čas pod hranici čtyř minut, nestačila ale na trojici Nizozemek a nerozšířila bilanci 90 medailových umístění v seriálu. V novém rekordu dráhy 3:57,15 minuty zvítězila Irene Schoutenová.

SP v rychlobruslení v Heerenveenu (Nizozemsko):

Muži, 500 m: 1. Arefjev (Rus.) 34,459, 2. Ntab 34,652, 3. Velema (oba Niz.) 34,740.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Ntab 114, 2. Arefejev 92, 3. Mulder (Niz.) 80.

Ženy, 500 m: 1. Koková (Niz.) 37,726, 2. Golikovová 37,303, 3. Fatkulinová (obě Rus.) 37,406.

Průběžné pořadí SP (po 2 ze 4 závodů): 1. Koková 120, 2. Golikovová 108, 3. McLeanová (Kan.) 91.

3000 m: 1. Schoutenová 3:57,155, 2. De Jongová 3:58,521, 3. Beuneová (všechny Niz.) 3:58,908, 4. Sáblíková 3:59,215, …13. Zdráhalová (obě ČR) 4:10,379.

Další zprávy