OH 2012: Špotáková & spol. vezmou medaile útokem

Luděk Mádl Luděk Mádl
27. 7. 2012 15:45
Česká medailová loviště? Střelnice, veslařský kanál, kurty ve Wimbledonu
Velká olympijská naděje české výpravy: oštěpařka Barbora Špotáková
Velká olympijská naděje české výpravy: oštěpařka Barbora Špotáková | Foto: CPA - Eduard Erben

Londýn - Prohrávala s Ruskou Abakumovovou, ale měla k dispozici ještě jeden, poslední pokus. Z ruky Barbory Špotákové pak v Pekingu vyletěla nezapomenutelná rána... Vymrštěný oštěp nesly vzduchem miliony českých očí a srdcí - a donesly ho až ke zlaté medaili.

To všechno 21. srpna 2008, Špotáková zlatým pokusem přehodila ruskou závodnici přesně 40 let po zahájení sovětské okupace své rodné země.

Přesně takové příběhy píší olympijské hry. Příběhy, na které se pak už nikdy nezapomíná. A tahle story Špotákové snesla srovnání i se zlatým  naganským gólem Petra Svobody, hokejisty, který před komunisty utekl do Kanady, aby mohl vyhrát Stanley Cup. A pak jeho gól ve finále ZOH porazil právě Rusy...

To jsou příběhy, kvůli nimž olympijská zápolení fascinují i ty, které sport běžně míjí. Oheň zapálený pod horou Olymp dnes po čtyřleté pauze opět vzplane nad městem, které uspořádá velké Hry. Po čínském Pekingu převezme štafetu Londýn.

Phelps největším olympionikem všech dob?

A na co bude svět nejvíce zvědav? Určitě na snahu amerického plavce Michaela Phelpse o dosažení rekordní medailové sbírky z OH.

V Pekingu překonal osmi zlatými Spitzův rekord z Mnichova, teď má, pravda, v merku "pouze" 7 cenných kovů. Ale pozor: Stačí mu získat jen tři, aby v historické tabulce překonal sovětskou gymnastku Larisu Latyninovou s jejími 18 medailemi. Podle deníku Aktuálně.cz je takřka jisté, že Phelps tohoto úspěchu dosáhne.

"Ty tři medaile, to je můj cíl," říká Phelps, jemuž od Pekingu dorostli zdatní soupeři, zejména krajan Ryan Lochte, který by ho v londýnském bazénu mohl i zastínit.

Druhý olympijský týden pak přinese atletiku a s ní se do světel reflektorů vrátí Usain Bolt. Překoná sprinterský fenomén z Jamajky opět hranice lidských možností? V Pekingu se zdálo, že pro něj nic není nemožné. I on však vedle času bude muset soupeřit i s živým protivníkem a opět krajanem: Yohanem Blakem.

Naše prognóza jejich souboje? Každý z nich získá zlato za jeden z individuálních sprintů (100 a 200 m), společně pak ve sprinterské štafetě.

USA Today: 9 medailí pro Česko

A co Češi? Kolikrát jim to v Londýně cinkne? Podle tradičního respektovaného odhadu amerického deníku USA Today by Češi měli získat 9 medailí. Před čtyřmi lety se jich z Pekingu vezlo 6, z toho tři zlaté. A všichni jejich obhájci - střelci Emmons i Kostelecký, stejně jako oštěpařka Špotáková - si budou chtít stupně vítězů zopakovat i v Londýně.

Českých medailí na OH postupně ubývá, z Atlanty 1996 se jich vezlo 11 (!), ze Sydney 2000 i Atén 2004 po 8 cenných kovech, z Pekingu zmíněný půltucet.

A kde budou Češi útočit na cenné kovy v Londýně? Zjednodušeně řečeno: především v oštěpařském sektoru, na střelnici, na veslařském kanálu a také na tenisových kurtech ve slavném Wimbledonu.

Deník Aktuálně.cz očekává, že Češi přivezou nejméně 5, nejvíce pak 10 medailí.

"Ne, nervózní z olympijské atmosféry nejsem, i když už se o Londýnu všude mluví," usmívá se 31letá Barbora Špotáková, pro kterou může být závod v Londýně vyvrcholením kariéry.

Na slavnou tradici Zátopkové či Železného ovšem vedle ní v oštěpařském sektoru navazuje i svěřenec posledně jmenovaného Vítězslav Veselý. Letos vyhrál ME, zářil i na mítincích, na medaili určitě má.

Maminka Emmons: První cíl je finále

Kateřina Emmons už má doma kompletní sbírku olympijských medailí, po mateřské pauze by ale určitě ráda uchvátila další zlato ve vzduchovce. I když mluví opatrně. "Výkonnost mi dlouho kolísala, teď se daří držet ji v jedné rovině. Prvním cílem je dostat se do finále." Čeští fanoušci věří, že Emmons hned v sobotu na střelnici českou medailovou sbírku otevře.

Menší mediální vzruch, ale o to potřebnější klid má kolem sebe další šampion z Pekingu - brokový střelec David Kostelecký. Loni byl na MS v disciplíně trap druhý, není důvod nevěřit mu, že bude mířit zase vysoko.

Světové šampionáty ve skifu vyhráli Ondřej Synek i Miroslava Knapková. Jejich cílem by teoreticky neměla být "pouhá" medaile, ale rovnou zlato. Knapkové by mohlo nahrávat, že se její velká běloruská soupeřka Karstenová trápí s dozvuky před několika měsíci zlomeného žebra.

Synek slibuje očekávanému synkovi zlato

Největším rivalem veslaře Ondřeje Synka pak tradičně bude pětinásobný mistr světa, Novozélanďan Drysdale. Před čtyřmi lety v Pekingu jim ovšem oběma vypálil rybník Nor Tufte.

"Při MS na Novém Zélandu jsem vyhrál zlato pro právě narozenou dcerku, teď chci z Londýna olympijské zlato pro synka, co by se měl narodit pět dní po finálovém závodě," usmívá se Synek.

Na grandslamovém turnaji ve Wimbledonu letos zastavila obhájkyni titulu Petru Kvitovou už ve čtvrtfinále Američanka Serena Williamsová. Los olympiády je teď obě poslal do opačné poloviny pavouka, takže pod pěti kruhy se mohou potkat až ve finále tenisového turnaje. Využije toho Petra?

Podobně je na tom Tomáš Berdych, který by dřív než v boji o zlato nepotkal Švýcara Rogera Federera. Ten už vyhrál úplně všechno, kromě jediného: olympijského zlata ve dvouhře. (I proto, že před lety v Aténách mu zkřížil cestu tehdy začínající mladíček Berdych...) Kvůli zranění neobhajuje olympijské zlato Španěl Nadal. Dočká se Federer triumfu na svém nejoblíbenějším centrkurtu?

Tenisté mocně zaútočí i ve čtyřhrách

Ale pozor, tenis nejsou jen dvouhry, ale i čtyřhry. Do boje o medaile půjde sehraný daviscupový pár Berdych-Štěpánek. A velkou šanci na medaili by mohl mít i mix Štěpánek-Kvitová. I proto, že v soutěži je jen 16 párů a 4 z nich už berou medaili, stačí dvakrát vyhrát...

A nezapomínejme, že je to vlastně jen pár dní, co hrála finále Wimbledonu dvojice Hradecká-Hlaváčková. Rozvzpomene se tenis na medailové žně ze Soulu 1988? Tam bral zlato Miloslav Mečíř ve dvouhře, spolu s Milanem Šrejbrem bronz ve čtyřhře a sbírku doplnilo stříbro páru Novotná-Suková.

A koho tu máme dál? Mistra světa a loňského vítěze SP v jízdě na horských kolech Jaroslava Kulhavého. Aktuální sezona sice zatím tak skvostná není, ale přesto Kulhavý patří mezi favority.

Uspět by konečně mohl i moderní pětibojař David Svoboda, jehož naděje v Pekingu zhatil divoký kůň v parkuru. Bez šancí není ani obrovitý judista Lukáš Krpálek, jehož ale pobolívají záda, kterými si nedávno hnul, když opravoval motorku.

Horáková a spol. chtějí pod koši další kov

Nevyzpytatelné bývají soutěže ve vodním slalomu, tradičně silné české disciplíně. Od Štěpánky Hilgertové už se v jejích 44 letech asi třetí zlato nečeká, probudit by se ale mohli deblkanoisté Volf se Štěpánkem, nebo by mohl překvapit Vavřinec Hradilek na kajaku.

A zapomenout nesmíme ani na jediné české zastoupení mezi kolektivními sporty: basketbalistky už si pod taktovkou Hany Horákové vyzkoušely, jaké to je získat stříbro na MS, tak proč by nemohly trefit medaili i v Londýně?

Česká výprava čítá 134 sportovců, ze zemí se srovnatelným počtem obyvatel vyslali víc zástupců jen Bělorusové (166) a Maďaři (158).

Největší výpravu má tradičně pořadatel, letos Velká Británie (542). Američanů přijelo přes moře 530, poprvé je ve výpravě více žen než mužů. Rusové přijeli se 436 sportovci.

Čeká se medailový triumf Číny

USA Today očekává medailový triumf Číny (85 kovů/32 zlatých) před Ruskem (83/21) a USA (82/36). Čína investovala do rozvoje sportu ve své zemi obrovské prostředky před OH v Pekingu, dozvuky tohoto programu by měly být citelné i v Londýně.

Her by se mělo zúčastnit 204 zemí, stejně jako v Pekingu. Rozdělovat se bude stejně jako před čtyřmi lety 302 sad medailí, byť dva sporty - baseball a softball - z programu vypadly.

Do Londýna přijelo závodit 10 721 sportovců, o něco méně než v Pekingu (11 028), ale více než v Aténách (10 625).

 

Právě se děje

Další zprávy