Hlaváčkovou před olympiádou motivoval i Klaus. Na turnaji v Praze ale nakonec pohořela

Jakub Martinovský
28. 7. 2016 6:00
Na pražském tenisovém turnaji kategorie ITF se Andrea Hlaváčková dlouho neohřála. Společně s Lucií Hradeckou měly být hlavními tvářemi ženské části turnaje, ale její partnerka z deblu musela kvůli zranění břišního svalu odstoupit. Hlaváčková se zase ve dvouhře s turnajem rozloučila už v prvním kole, když nestačila na Polku Katarzynu Piterovou. Hlaváčková přitom měla utkání velmi dobře rozehrané. Vedla 6:2, 3:1 a byla jasně lepší hráčkou na kurtu. Pak na ni ale dolehla únava z nepříjemného počasí a utkání ztratila poměrem 6:2, 4:6, 1:6.
J&T Banka Prague Open 2016: Andrea Hlaváčková
J&T Banka Prague Open 2016: Andrea Hlaváčková | Foto: Milan Kammermayer

Jak hodnotíte dnešní utkání?

Musím říct, že mě zastihlo nepříjemné počasí. Bylo hrozné vedro a dusno a já jsem se od prvního gamu necítila fyzicky nejlépe. Bojovala jsem s tím pocitem. V prvním setu jsem hrála úžasně, ale pak když se to ve druhém setu začalo lámat, tak došlo na ty fyzické síly, které chyběly. Soupeřka přidala a hrála lépe.

Ztratila jste nadějné vedení 6:2, 3:1, co se tam stalo?

Soupeřka se zlepšila na podání, což jí vydrželo až do konce zápasu. Mně začaly docházet síly, byla jsem pozdě u všech míčů. To nelichotí mojí hře. Já se ale nikdy nevzdávám. Věděla jsem, že budu muset bojovat, hrát. V prvním gamu třetího setu jsem ještě vedla 30:0 na jejím servisu, pak jsem nevyužila brejkbol. To jí vlilo ještě více krve do žil. Já se zhoršovala, zatímco ona zlepšovala. Set a půl hrála skoro bezchybně.

Měla jste tu hrát i čtyřhru s Lucií Hradeckou, ale ta kvůli zranění břišního svalu z turnaje odstoupila. Takže pro vás turnaj končí.

To je mi na tom asi nejvíce líto. Dostala jsem šanci na divokou kartu, za což bych chtěla poděkovat turnajovému řediteli Tomáši Peterovi. Jinak bych musela hrát kvalifikaci. Tento turnaj je krásně zorganizovaný a rozhodně jsem si ho chtěla užít déle. To se stává. Se zraněním Lucky se nedá vůbec nic dělat. Doufám, že se Lucka dá do Ria dohromady. O to nám jde hlavně.

Jak se vám líbila atmosféra? Přišlo se podívat docela dost lidí...

Domácí atmosféru si hodně ráda užívám, ale už jsem říkala, bylo hrozné vedro. Necítila jsem se dobře a moc jsem se nesoustředila na dění okolo.

Je zranění Lucky nepříjemné i z důvodu, že se o to méně sehrajete před Riem?

Samozřejmě by bylo fajn si zahrát pár extra zápasů. Hlavně po té trávě, která je specifická. Už před trávou jsme moc turnajů neodehrály, protože Lucka nechtěla hrát travnatou sezonu. Budeme muset hodně v Riu trénovat. Souhlasím ale s jejím rozhodnutím to tady vynechat, protože má nejspíš velmi zraněný břišní sval. To je tak náchylná věc, že musí být hodně opatrná.

Vašemu zápasu byl přítomen i bývalý prezident Václav Klaus. Vnímala jste jeho přítomnost? Nebyla jste kvůli tomu víc nervozní?

Ano, všimla jsem si. Seděl vedle mého táty. Když jsem ho viděla, byla jsem hodně poctěna, že se na mě přišel podívat. On byl na mém zápase i před pár lety, kdy se tady hrál ještě WTA turnaj, a vydržel celé tři sety, i když pršelo. Celkem mi přináší štěstí. Mám k němu velký respekt a pořád ho vidím jako takového našeho prezidenta.

Chci do Ria co nejdříve

Do Ria zítra odlétá speciál. Budete jeho součástí, nebo s odletem ještě počkáte?

Kvůli tomuto turnaji jsem si letenku zařídila až na pondělí. Volala jsem ale cestovnímu agentovi, řešila s ním zrušení té letenky. Musím zjistit, jestli je v tom speciálu ještě místo. Myslím si, že bych pro ty olympijské hry měla udělat absolutní maximum. Takže bych měla letět už zítra ve speciálu, abych si lépe zvykla na nový povrch.

Letěla by s vámi i Lucie Hradecká?

Ne. Teď jsem s ní mluvila a poletí až v pondělí. Kvůli rehabilitaci a nějakým dalším důvodům chce zůstat v Čechách až do pondělí.

Kdy se dozvíte, jestli poletíte speciálem?

To bych se měla dozvědět co nejdříve.

Máte za sebou poměrně úspěšnou travnatou sezonu, kdy jste dokonce porazila Yaninu Wickmayerovou. Jak hodnotíte tuto část sezony?

Ze všech povrchů mám trávu nejradši. Jakmile na ni vstoupím, tak mám hned ze svého tenisu lepší pocit. Jsem moc ráda, že se mi v Nottinghamu podařilo Yaninu porazit. Hrála jsem výborně v kvalifikaci na Wimbledon. Teď to na antuce bohužel nevyšlo. První turnaj na antuce po travnaté sezoně je vždycky složitý. Za měsíc na trávě člověk úplně změní svoji vytrvalost a fyzickou přípravu.

Ve finále wimbledonské kvalifikace jste za stavu 9:10 ve třetím setu vzdala Tamiře Paszekové. Co se tam přesně přihodilo?

V tom zápase jsem měla několik příležitostí ho ukončit. To si dávám hodně za vinu. Ve třetím setu jsem vedla 4:1 a 5:3. Paszeková ale na trávě hraje svůj nejlepší tenis. Set a půl byla jasně lepší a já to pak zázračně otočila. Za stavu 9:9 jsem se bohužel už nezvedla z kurtu. Proto jsem vzdala. Ležela jsem tam 25 minut bez hnutí a chytala křeče do celého těla. Hrála jsem až moc a to tělo dostala na dno.

Ve Wimbledonu jste ve čtyřhře vypadly se sestrami Williamsovými. Co vám toto utkání přineslo? Připravujete se na případnou odvetu v Riu?

Já doufám, že k takovému zápasu dojde v nějakých pozdních kolech. My určitě jedeme do Ria bojovat o každý zápas. Nebude to lehké ani na pět minut. Mám velký respekt ke všem týmům, které se na olympiádu dostaly. Sestry Williamsovy budou velké favoritky. Začaly s turnaji v Římě, pak vypadly ve třetím kole na French Open a Wimbledon už vyhrály. Je evidentní, že se připravují vzhledem k olympiádě, aby se dostaly do deblové pohody. Kromě nás porazily i Vesninovou s Makarovovou, což jsou další velké favority do Ria. Doufejme, že ten pomalejší povrch oproti Wimbledonu v Riu ubere na síle.

Hodně sportovců včetně tenistů se her nezúčastní kvůli viru zika. Nebojíte se toho?

Vůbec jsem o tom neuvažovala. Jediné, co jsem si říkala, že kdybychom se tam nedostaly, tak aspoň nebudu nakažena virem zika. Chlácholila jsem se tím trochu. Od doby, co jsme nominované, se o tom informuji. Máme spoustu informací od českého olympijského doktora, od tenisového doktora, od WTA, mezinárodních doktorů. Já se toho moc nebojím, protože cestujeme po celém světě. Náchylné oblasti jsou všude možně. Je to stejné, jako když pojedu do Číny a bude tam nějaký vir, o kterém se nemluví. 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy