Havel probrečel dopoledne a udělal nejtěžší rozhodnutí v životě

ČTK ČTK
19. 8. 2016 16:38
"Měl jsem před sebou hodně těžké rozhodnutí. Možná jedno z nejhorších v životě, jestli zvládnu závod na čtyřkajaku, nebo přenechám místo Kubovi," popsal Havel, co ve čtvrtek prožíval.
Daniel Havel se musel v deblu šetřit. A nakonec se to vyplatilo.
Daniel Havel se musel v deblu šetřit. A nakonec se to vyplatilo. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Celé dopoledne se Daniel Havel rozmýšlel, jestli po střevních potížích nastoupí na olympijských hrách v Riu de Janeiro do posádky čtyřkajaku, nebo přenechá své místo náhradníkovi. Dokonce brečel, ale nakonec se rozhodl nastoupit a společně s dalšími obhájci bronzu z Londýna Lukášem Trefilem, Josefem Dostálem a Janem Štěrbou vyhráli na jezeře Rodriga de Freitase jasně rozjížďku a postoupili do sobotního finále.

Havel měl žaludeční potíže v noci na středu, v deblkajaku pak se Štěrbou nemohli podat nejlepší výkon. Proto se zvažovalo, že by ho v posádce pro elitní čtyřkajak nahradil Jakub Špicar. "Měl jsem před sebou hodně těžké rozhodnutí. Možná jedno z nejhorších v životě, jestli zvládnu závod na čtyřkajaku, nebo přenechám místo Kubovi," popsal Havel, co ve čtvrtek prožíval. "Byl to strašně těžký den, celé dopoledne jsem probrečel, už jsem to nějak neunesl. Naštěstí to dopadlo dobře. Doufám, že se potvrdilo, že to bylo správné rozhodnutí," ulevil si po úspěšné rozjížďce.

"Jsem rád, že se za mě kluci postavili," řekl Havel. Dostál na něm před jízdou viděl nervozitu. "Bál jsem se trochu, jestli je opravdu v pohodě, ale rozjížďka ukázala, že je. Jen měl v hlavě, aby nám to nezkazil," řekl Dostál a prozradil, že po dojetí už mezi sebou posádka na účet Havla lehce vtipkovala. "Padají fórky, jestli třeba neměl po jízdě hnědý kalhoty, ale to bych radši nerozmazával," smál se Dostál.

"Beru jako malý zázrak, že se Dan přes noc dostal do stavu, aby mohl jet. Nedokážu odhadnout, jestli na osmdesát procent toho, co může, ale každopádně to v uvozovkách stačilo, že jsme předvedli parádní první půlku a tím asi závod rozhodli. Ve druhé půlce už jsem mohli zvolnit, protože se ostatní šetřili," konstatoval Štěrba.

Havlovu žaludku pomohla dieta i léky. "Ve čtvrtek jsem měl jen rýži a už i suchá kuřecí prsa. Ke snídani rýžovou kaši. Konečně do sebe dostávám nějakou normálnější stravu než suchary," řekl Havel, který odpoledne prospal. "A na noc jsem si dal prášek, abych spal opravdu celou dobu a nabral síly," doplnil.

Po úspěšné rozjížďce spěchal Havel co nejrychleji do sprchy a odpočívat. Všichni spí kousek cesty autem od startu, aby se nemuseli trmácet do olympijské vesnice. "Vypadalo to tam trochu jako v nějakým squatu. Je to byt asi pro tři lidi a byli jsme v šesti i s klukama z C2, jelikož jsme se tam nastěhovali s taškama z vesnice, a jsme tak napůl vybalení. Jsme ale rádi, že máme tuhle možnost," řekl Havel.

Všichni doufají, že na finále bude zdravotní stav Havla ještě lepší a budou mít šanci bojovat o medaile. "Dan si ještě odpočine a věřím, že předvedeme podobný nebo lepší výkon," řekl Štěrba a Trefil dodal: "Doufám, že Dan vydrží. Bohužel to klukům hodně ovlivnilo debl a teď si musí spravit chuť se mnou a s Pepou."

I úspěch Dostála, stříbrného kajakáře z Ria, může posádce pomoci. "Hrozně nás to povzbudí, když vidíme, že je na tom Pepa tak špičkově. A i soupeři mají větší respekt, když máme v lodi takového borce. Cítím, že mají o něco větší strach, než by asi měli, kdyby tam nebyl," řekl Havel.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Německá konzervativní CDU si novým předsedou zvolila Friedricha Merze

Německá Křesťanskodemokratická unie (CDU) na sobotním digitálním sjezdu zvolila předsedou Friedricha Merze, který v čele největší opoziční strany střídá dosavadního šéfa Armina Lascheta. Delegáti sjezdu volbou podle očekávání potvrdili prosincový výsledek vnitrostranického referenda, které se pro Merze jasnou většinou hlasů vyslovilo.

Merz nyní musí stranu sjednotit, vyvést CDU po loňské porážce v parlamentních volbách z vnitřní krize a najít nový směr, který CDU po politickém odchodu své kancléřky Angely Merkelové hledá. To vše již Merz v projevu přislíbil.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Další díly Mission: Impossible uvedou kina až v letech 2023 a 2024

Kvůli pandemii se zdrží sedmé a osmé pokračování série akčních filmů Mission: Impossible s hercem Tomem Cruisem. Sedmá část měla mít premiéru letos na podzim, nakonec ji biografy začnou promítat až 14. července 2023. Navazující osmý díl pak bude mít premiéru 28. června 2024, oznámily produkční společnosti Paramount Pictures a Skydance.

Snímky se natáčely v Itálii, Velké Británii nebo Polsku a štáb vedený režisérem Christopherem McQuarriem měl opakovaně problém s karanténami a nákazami. Také filmová studia a multiplexy se již téměř dva roky snaží odhadnout, kdy pandemie dostatečně poleví, aby se lidé mohli ve velkých počtech vrátit do kinosálů. Sága Mission: Impossible celosvětově dosud utržila přes 3,57 miliardy dolarů, v přepočtu skoro 80 miliard korun.

Zdroj: Reuters, ČTK
Další zprávy