Patnáct vteřin ostudy. Díky maďarské lyžařce ožil v Pchjongčchangu duch Eddieho Edwardse

Rudolf Černík
1. 3. 2018 14:47
Elizabeth Swaneyová se dostala pod palbu kritiky kvůli své účasti na olympijských hrách v Jižní Koreji.
Elizabeth Swaneyová u olympijského koryta, ve kterém se "proslavila".
Elizabeth Swaneyová u olympijského koryta, ve kterém se "proslavila". | Foto: Instagram Elizabeth Swaneyové

New York / Praha - Znevážení her, nebo naopak naplnění olympijských ideálů? Ani týden po skončení olympiády v Pchjongčchangu neustávají diskuse o počínání maďarské lyžařky Elizabeth Swaneyové, která se svátku v Jižní Koreji zúčastnila.

Ano, zúčastnila je to pravé slovo. Swaneyová nastoupila do kvalifikace U-rampy akrobatických lyžařek. Koryto zdolala ve stylu velmi svátečních jezdců na modré sjezdovce ve Špindlu. Zatímco soupeřky předváděly krkolomné kousky a létaly hlavou dolů několik metrů nad zemí, ona si to opatrně šněrovala od kraje ke kraji, bez pokusu o jakýkoliv trik.

Jízda Elizabeth Swaneyové v Pchjongčchangu:

A takhle si pro srovnání počínala vítězka Cassie Sharpeová:

"Gratuluju k tvým patnácti vteřinám ostudy," schytala to vzápětí v jednom z mnoha příspěvků, komentujících na sociálních sítích její počínání. "Nejsi lyžařka. Jen sis vybrala lyžování, protože jsi věděla, že můžeš přechytračit systém," pokračoval uživatel. "Její příběh není chytrý. Je smutný," přidal jiný.

Story třiatřicetileté olympioničky, jež ještě v roce 2010 závodila ve skeletonu, rozdělila sportovní veřejnost. Řešily ho i velké televizní stanice včetně CNN.

Rodilé Američance, jejíž matka je Maďarka, se však dostalo i slov podpory. "Dobře prožitý život není o tom, abyste řekli, že jste v něčem nejlepší. Ale spíš o tom, abyste zažili to, po čem vaše srdce touží," vzkázal jí jeden uživatel přes sociální sítě. "Neudělala žádný podvod, aby se dostala na olympiádu, jen využila možnost. Možná suďte kvalifikační proceduru, ne ji," vybídl další.

Jak se tedy mohla dívka, která s lyžováním začala až ve svých dvaceti letech a žádné ohromující pokroky od té doby zjevně neudělala, na hry kvalifikovat?

"Startovní pole není v této disciplíně moc široké. A ona objížděla v minulých letech každý závod Světového poháru. Někde bylo osmadvacet závodnic, někde pětadvacet nebo třeba čtyřiadvacet. A stane se, že řada lyžařek svoji jízdu nedokončí," vysvětloval Steele Spence, jenž v závodech U-rampy akrobatických lyžařek působí jako rozhodčí mezinárodní federace FIS, pro deník Denver Post, jak mohla Swaneyová nasbírat dostatečný počet bodů pro kvalifikaci do Koreje. 

"Elisabeth Swaneyová se kvalifikovala podle pravidel a není na nás, abychom se vyjadřovali ke kvalifikačnímu systému tohoto sportu," uvedla Kata Molnárová-Bánffyová, šéfka komunikace Maďarského olympijského výboru. "Nicméně i my se z tohoto případu musíme poučit. Musíme zvážit přehodnocení našich nominačních procedur," doplnila.

Mezinárodní olympijský výbor se však postavil na stranu Swaneyové. "Existuje jasný kvalifikační systém a toho se budeme držet. Zároveň chceme nechat otevřené dveře každému. To je to, co odlišuje olympiádu od normálních sportovních podniků," prohlásil mluvčí MOV Mark Adams.

Nejznámějším představitelem tohoto proudu byla v roce 1988 slavná účast britského skokana na lyžích Eddieho "Orla" Edwardse na hrách v Calgary. Jeho příběh se dokonce dočkal zfilmování. Půjde maďarská lyžařka, která osm tisíc dolarů potřebných k cestě na olympiádu získala díky crowdfundingové kampani, v jeho stopách?

 

Právě se děje

před 35 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy