Vzorky sice zničil kladivem, ale už zas smí plavat. Trest byl kvůli podjatosti zrušen

Sport Sport
24. 12. 2020 10:41
Švýcarský federální soud včera zrušil rozsudek sportovní arbitráže, která v únoru potrestala Sun Janga osmiletým trestem. Soud vyhověl námitce Jangových advokátů, kteří si stěžovali na podjatost jednoho ze tří arbitrů. Franco Frattini se totiž v minulosti velice nelichotivě vyjadřoval o Číně a Číňanech na sociálních sítích.
Sun Jang na MS 2019
Sun Jang na MS 2019 | Foto: Reuters

Arbitráž tak bude muset proběhnout znovu s novým tříčlenným senátem. Pro Janga verdikt znamená, že minimálně do nového rozhodnutí CAS může opět soutěžit a připravovat se na olympiádu v Tokiu. 

Federální soud se přitom vůbec nezabýval samotným dopingovým proviněním, za které byl Jang k tvrdému trestu odsouzen. 

Osmadvacetiletý kraulař měl pykat za incident ze září 2018, kdy po dopingové kontrole nařídil svému doprovodu rozmlátit vzorky krve kladivem. Jeden distanc, tříměsíční, si odpykal již před šesti lety v utajení za užití zakázaného stimulantu. Arbitrážní soud CAS proto letos v únoru Sun Jangovi zastavil jako opakovanému hříšníkovi činnost na osm let.

"Osmadvacátý únor byl temným dnem, kdy zlo zvítězilo nad spravedlností a síla moci nad zjevnou pravdou. CAS poslouchal předsudky, byl slepý vůči faktům a důkazům," uvedl tehdy plavcův právník Čang Čchi-chuaj.

Sun Jang je úřadujícím mistrem světa na tratích 200 i 400 metrů volný způsob. Dvoustovku vyhrál i na olympijských hrách v Riu de Janeiro. Příští rok v Tokiu měl obhajovat i stříbro na čtyřstovce, celkem má z OH i MS v dlouhém bazénu 22 medailí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy