Moravec: Holky jedou na olympiádu, to je bomba. Problém s českou ligou ale zůstal

Helena Hegeďová
15. 11. 2021 10:02
Po čtyřech neúspěšných kvalifikacích se hokejový národní tým žen poprvé v historii probojoval na olympiádu. "Neuvěřitelný úspěch, olympiáda je nejvíc," říká bývalý manažer hokejistek David Moravec. Ne všechno je ale v ženském hokeji podle naganského šampiona skvělé. Problémem prý zůstává nízká kvalita domácí nejvyšší soutěže.
České hokejistky slaví postup na olympiádu v Pekingu 2022
České hokejistky slaví postup na olympiádu v Pekingu 2022 | Foto: ČTK

Jak se díváte na výsledek ženské reprezentace v kvalifikaci?

Je to bomba. I když to byla víceméně povinnost, ale i taková očekávání jsou vždycky nepříjemná a svazující. Složení skupiny bylo oproti jiným kvalifikacím, kterých jsem se účastnil i já, bránou na olympiádu. Snad jen nějaké vyložené podcenění situace je o to mohlo připravit. Je ale skvělé, že se to podařilo, a jsem z toho nadšený.

Co bylo jinak než v minulých kvalifikacích?

Především soupeři. Chyběl tam ten jeden v uvozovkách silnější soupeř. Nejdřív jsme tam měli Japonsko, podruhé Švýcarsko a i potom to byl vždycky velmi těžký, zkušenější soupeř s více hráčkami, které už byly zvyklé hrát vyhrocené zápasy. My jsme se do této pozice teprve dostávali a ztroskotali na posledním finálním krůčku.

A co například po herní stránce?

Já se přiznám, že jsem neměl čas sledovat všechny zápasy a viděl jsem jen pár třetin, protože jsem pracovně hodně vytížený. Nicméně výsledky jsem sledoval. Padalo hodně gólů, takže v týmu určitě pracovali skvěle organizačně a po stránce disciplíny a taktiky to by zvládnuté velmi dobře.

Jak velký úspěch to je pro ženský hokej v České republice?

Neuvěřitelný. Podle mě se dá říct, že je to mezník. Už nám to nikdy nikdo neodpáře. Historie se nebude ptát, kdo byl soupeř nebo za jakých okolností to bylo. Holky pojedou na olympiádu a to je nejvíc.

Změnily se v Česku podmínky pro ženský hokej oproti předchozím olympijským cyklům, kdy se nepovedlo postoupit?

To nedovedu úplně přesně říct. Myslím si, že ženský hokej nejvíce skomírá na nekvalitní domácí lize, což se nezměnilo. To je asi největší problém, protože drtivá většina holek, které hrají v národním týmu, je aktuálně ze zahraničních lig. Ať už je to Švédsko, nebo Finsko, většina si prošla Kanadou nebo americkými univerzitami a tam dostanou nejvíc. Týká se to jak vzdělání, tak v návaznosti na to také tréninkových podmínek. Myslím si, že naše reprezentace je hodně podpořena tady tímto, našimi hráčkami v zahraničí.

Má postup na olympiádu potenciál to v českém prostředí změnit?

Já se obávám, že ne.

A s ohledem na fanouškovskou základnu a povědomí lidí o ženském hokeji?

To ano. Může se změnit to, že na nábory do klubů bude chodit více holek. Celkově si myslím, že se ženský hokej stane populárnějším, protože bude vidět a bude o něm slyšet.

Nyní navštívilo rozhodující zápas kvalifikace přes 1800 lidí. Co říkáte na návštěvnost v chomutovské hale?

Vzhledem k tomu, jaké jsou okolnosti a lidi se bojí chodit a shlukovat se, tak je to samozřejmě velmi krásné číslo. Když si ale vzpomenu na kvalifikaci v Přerově, tak tam chodily i dva tři tisíce. Mně to vzhledem k tomu, co jsme v kvalifikaci a předtím na mistrovství áčka zažili, nechci říct, že překvapuje, ale viděl jsem i zápasy, kde bylo více lidí. Třeba v Přerově ta atmosféra byla úplně perfektní. Samozřejmě bych to v této situaci nechtěl podceňovat nebo shazovat, určitě je to velmi hezká návštěva, ale jenom chci říct, že jsme taky zažili pekelnou přerovskou atmosféru a musím říct, že to bylo taky skvělé.

Je to tedy podle vás vysoké, nebo nízké číslo?

Je to hodně. Podívejte se na Chance Ligu (druhá nejvyšší soutěž mužů, pozn. red.), kam chodí osm set lidí. Teď je tu ženská reprezentace, hraje o olympiádu. Na holky přijde skoro dva tisíce lidí, to je opravdu pěkná návštěva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 minutami

Londýnská policie vyšetřuje sérii večírků v rezidenci Borise Johnsona

Londýnská policie oznámila, že vyšetřuje řadu večírků, které se konaly v rezidenci a kanceláři premiéra Borise Johnsona v době protiepidemických uzávěr.

Zdroj: ČTK
před 24 minutami

O místo policejního prezidenta se uchází jediný kandidát, dosavadní náměstek Vondrášek

Do nabídkového řízení na místo policejního prezidenta se přihlásil jeden kandidát. Na Twitteru to uvedlo ministerstvo vnitra. Během úterý však ještě mohou přijít přihlášky, které případní uchazeči poslali poštou. Česká televize a deník Právo v pondělí uvedly, že přihlášku do nabídkového řízení podal náměstek policejního prezidenta Martin Vondrášek. Současný policejní prezident Jan Švejdar ve funkci skončí k 31. březnu.

"Do nabídkového řízení se přihlásil jeden kandidát. Do dnešního večera však ještě mohou další včas podané přihlášky dojít poštou," uvedlo vnitro. Uchazeče podle ministerstva nyní posoudí poradní komise, která své závěry předloží ministru vnitra Vítu Rakušanovi (STAN).

Švejdar své rozhodnutí požádat o uvolnění ze služebního poměru oznámil už v polovině loňského prosince. Informaci zveřejnil poté, co se s Rakušanem počátkem měsíce sešel. Rakušan v té době ještě nebyl jmenován do funkce.

Nabídkové řízení se týká členů bezpečnostních sborů zařazených v 11. platové třídě i příslušníků zpravodajských služeb. Pokud se uchazeče nepodaří najít touto cestou, následovat bude výběrové řízení. Do toho by se mohli přihlásit i další uchazeči, například šéf pražských policistů Tomáš Lerch, o němž jako o kandidátovi na policejního prezidenta v minulosti média spekulovala.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Zemědělcům se letos zvýší mzdové tarify o 4,19 procenta

Mzdové tarify v zemědělství letos vzrostou v průměru o 4,19 procenta. U nejnižších tarifních stupňů bude nárůst o něco vyšší. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Součástí dohody je i navýšení příspěvku zaměstnavatelů na penzijní připojištění zaměstnanců.

Podpisu dohody předcházelo vyjednávání, které začalo loni. Zemědělští odboráři požadovali zvýšení tarifů o 5,6 procenta a zvýšení příspěvku na penzijní připojištění o 100 korun měsíčně na 800 Kč. Loni rostly mzdové tarify v průměru o 3,2 procenta, navýšení tak kopírovalo předloňskou inflaci. Počet pracovníků v zemědělství předloni meziročně klesl podle ministerstva zemědělství o 0,2 procenta na 98 800 lidí. 

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Arriva autobusy odmítá kritiku odborů o podmínkách řidičů na Moravě

Společnost Arriva autobusy nesouhlasí s kritikou odborů, že řidiči v Olomouckém, Zlínském a Moravskoslezském kraji nemají dobré pracovní a sociální podmínky. S odboráři jedná, ke shodě zatím strany nedospěly. Od čtvrtka 20. ledna jsou někteří řidiči na Moravě ve stávkové pohotovosti.

Situace se ve třech krajích podle odborářů zhoršila po fúzi Arriva Východní Čechy a Arriva Morava. Podle nich řidiči nemají k dispozici rozpis práce a nemají například dostatečné bezpečnostní přestávky. Firma to odmítá. "Řidiči turnusy k dispozici mají, protože podle nich jezdí a zajišťují tak spojení pro cestující podle platných jízdních řádů. Bezpečnostní přestávky odpovídají platné legislativě. Odborovým organizacím jsme nabídli spolupráci při tvorbě turnusů a možnost podávat podněty k úpravám," uvedl mluvčí skupiny Arriva Jan Holub.

Zdroj: ČTK
Další zprávy