Češky na olympiádě? Krása pohledět. A postupem to nekončí, zní z kabiny

Helena Hegeďová
14. 11. 2021 20:19
České hokejistky si po vítězství nad Maďarskem v olympijské kvalifikaci poprvé v historii zahrají na zimních hrách. A podle kapitánky Aleny Mills plánují dokonce zaútočit na medaili.
Euforie českých hokejistek po vítězství nad Maďarskem a postupu na olympiádu.
Euforie českých hokejistek po vítězství nad Maďarskem a postupu na olympiádu. | Foto: ČTK

"Je to splněný dětský sen. Myslím si, že je to úžasný úspěch pro ženský hokej a skvělý zážitek. Navíc když se podívám na ten tým, co tady máme. Lepší bych si opravdu nemohla přát," radovala se po vítězném utkání kapitánka Alena Mills. Výhru v kvalifikaci řadí mezi své největší úspěchy, ale jak sama říká, český národní tým se nezastavuje a v únoru může přijít další velký úspěch.

"Chceme mířit na medaile. Když už do Pekingu jedeme, tak chceme uhrát co nejlepší výsledek. Postup je pro nás teprve začátek," říká odhodlaně česká kapitánka. "My ještě nekončíme, chceme posouvat ženský hokej pořád dál a užívat si to. Každému bych přála, aby si s námi zahrál hokej, protože je to úžasné," zářila.

K úspěchu vedlo podle kapitánky hned několik aspektů. "Síla týmu je v každé holce, která je tady. A taky v každé holce, která neměla možnost přijet na tento kemp. Už to tady padlo několikrát, ale další silnou stránkou je náš systém, náš playbook, který nám dodávají trenéři. A samozřejmě také celé vedení, které nás podporuje a vytváří nám skvělé podmínky," nezapomněla Mills zmínit ani jednu část týmu.

Kapitánka reprezentace je jednou z nejstarších a nejzkušenějších hráček, které v kvalifikaci startovaly. Důležitou složkou týmu byly však také mladé hráčky. "Mladé holky nám přinesly do týmu tolik energie, že je na trénincích ani v zápasech nestíháme," smála se. "Jsme moc rády, že je tady máme, protože nás ženou kupředu. Jsou to úžasné holky. Vyrůstaly s kluky a mají nádherný přehled, rychlou střelbu, je na ně krása pohledět," pochválila své spoluhráčky.

Na přímý souboj o postup mezi Českem a Maďarskem si v Chomutově našlo cestu přes 1800 fanoušků. "Užívaly jsme si to úplně nejvíc, co to šlo. Fanoušci nás hnali a bylo hezké vidět, že jsou šťastní s námi a podporují nás. Doufám, že zůstanou ženskému hokeji věrni a budou nás podporovat i nadále. Třeba jsme přilákali i nějaké nové fanoušky," přeje si Pavlína Horálková.

Češky se brzy dostaly do vedení, což určilo ráz celého utkání. "Zápas se lámal hned od začátku. Prvním gólem jsme si zvedly sebevědomí a hrály jsme naplno. Neudělaly jsme žádnou chybu, která by nás stála olympiádu," hodnotila klíčový okamžik Sára Čajanová.

"Ještě si úplně neuvědomuju, že se nám to povedlo. Celé dva týdny, které jsme tady strávily, byly úžasné," přiznala Mills. Hráčky celou dobu strávily v bublině, ale ani tento fakt jim radost ze hry nezkazil. "Za sebe musím říct, že i když jsme byli v bublině, tak jsem si užívala každý den. Užily jsme si plno zábavy, bylo nám jedno, jestli máme zápas, nebo trénink. Každý den jsme jely naplno," doplnila.

Po utkání v kabině panovala úžasná nálada. "Oslava, tancování, písničky, pivka, šampaňské,…" líčila Horálková. "Doufáme, že to neskončí. Jedeme dál!" zakončila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Fanoušci Slavie se na zápas Konferenční ligy v Istanbulu nepodívají

Fanoušci Slavie se nedostanou na první zápas úvodního kola vyřazovací fáze fotbalové Konferenční ligy na stadionu Fenerbahce Istanbul (17. února). Podle pražského klubu v Turecku kvůli pandemii covidu-19 platí na všechna utkání zákaz vstupu pro hostující příznivce.

Slavia vzhledem k vysokému počtu nakažených nepředpokládá, že by se aktuální opatření v Turecku ještě do začátku vzájemného duelu změnila. Čeští mistři tak na svém webu vyzvali fanoušky, aby do Istanbulu na zápas necestovali. Odveta v Edenu je na programu ve čtvrtek 24. února.

před 42 minutami

Štrasburk odsoudil Turecko za roční věznění novináře německého deníku Yücela

Evropský soud pro lidská práva (ESLP) odsoudil Turecko za to, že v letech 2017 a 2018 věznilo bývalého dopisovatele německého deníku Die Welt, německo-tureckého novináře Denize Yücela. Novinář tehdy nebyl z ničeho obviněn, na svobodu se dostal po dlouhých politických sporech a po propuštění odjel do Německa. Jeho případ zhoršil vztahy mezi Berlínem a Ankarou.

Podle verdiktu ESLP Turecko porušilo Yücelovo "právo na svobodu" a "svobodu projevu a tisku" a novináře zadržovalo "bez přesvědčivého důkazu", který by dokládal jakékoliv provinění.

Odškodné, které mu turecký soud za roční vazbu přiřkl, je podle štrasburského soudu "zjevně nedostatečné a Yücel se může nadále považovat za oběť". ESLP nařídil Ankaře zaplatit Yücelovi odškodné 13 300 eur (325 tisíc korun).

Zdroj: ČTK
Další zprávy