Rio de Janeiro - Třináct setin sekundy. V přepočtu na jízdu v kanoi jen pár centimetrů připravilo Vítězslava Gebase o olympijskou medaili na kanálu v Deodoru. Když český vodní slalomář v tréninku zkoušel co nejrychleji za sebou zmáčknout a zastavit stopky, nedostal se prý pod patnáct setin. Čtvrté místo pro něj znamená životní úspěch, ale i kvůli nicotnému rozdílu se v něm pocity mísily.
"Brambory nemám rád," hlesl po závodu, v němž ho na nepopulární místo odsunul Japonec Takuja Haneda. "Fakt mám radši rejži," podotkl Gebas. Přišel mimo jiné i o prémii 525.000 korun od Českého olympijského výboru a pravděpodobně i o potenciální sponzory či lepší smlouvu v USK Praha. "No nic, půjdu zase zpátky do práce. Nic se nemění. Třeba přijde nějaký klient, co mě viděl, a nabídne mi kšeft za půl mega," utrousil s úsměvem majitel realitní kanceláře.
Po medaili toužil. Změnil kvůli tomu loni i trenéra. Reprezentačního kouče Jiřího Pulteru vystřídal Jiří Rohan. "Kdybych to neudělal, do olympiády bych nevydržel," řekl Gebas. Získal novou motivaci, okusil nové tréninkové metody, uklidnil se. "Byl jsem rád, dostal jsem impulz, baví mě to. A to je v mém věku nejdůležitější," uvedl dvaatřicetiletý závodník. "Za poslední rok jsem neměl stejný trénink. Bylo to precizní, mám to tak rád," řekl.
Po kvalifikaci se mu do Ria ozvali lidé, které patnáct let neviděl. Psali mu: "Ty ještě pádluješ?" Možná to bylo kamarádské rýpání, ale Gebas si z toho vzal to pozitivní. "Za chvíli zjistím, co se doma děje, asi mi budou gratulovat a říkat: 'Nevěš hlavu, to bude dobrý.' A takové ty další řeči," tušil Gebas. "Ale i přes tu smůlu to vidím pozitivně, zkušenost z tohoto závodu je pro mě obrovská," konstatoval.
Roky měl nálepku kanoisty, co umí jezdit pouze na domovském kanálu v Troji. "Vždyť mě taky jinam moc nevypustili, nic jiného mi nezbývalo," smál se Gebas, který největší úspěchy zaznamenal až v posledních třech letech. "Kanoisté dozrávají později, v naší lodi se hůř napravují chyby," řekl. Vylepšil pátá místa kolegy Stanislava Ježka z posledních dvou olympiád. "Ale chtělo to tam poslat líp," vyčítal si.
"Tak dlouho jako Hilgertová nevydržím"
O motivaci vydržet až do olympijských her v Tokiu mluvit nechtěl. "To bude záležet na hodně věcech, hlavně na zdraví," uvedl. Končit ale nehodlá. "Nakonec jsem se naučil docela dobře závodit a baví mě to o to víc. Poslední roky jsem klidný a na závodech je to vidět. Mám na čem stavět a třeba to posunu ještě dál. Ale nevydržím jako Štěpánka (Hilgertová), to je jisté," pousmál se při zmínce o dvojnásobné olympijské vítězce, která jezdí i v osmačtyřiceti letech.
Olympijskému snu v minulém roce obětoval hodně. Svou firmu ale nešidil, naopak rozšířil. "Takže jsem měl víc práce," uvedl. Podobné to bude i v dalších letech. Ráno půjde do práce, pak na trénink, vrátí se do kanceláře, pak si zajde na další trénink a den zakončí opět v práci. "Loni to nejvíc odnesla manželka, takže se taky musím zeptat jí, co dál," řekl.
Plánuje totiž rodinu. "Je to na pořadu dne," prozradil Gebas. "Od manželky jsem měl letos velkou podporu, bez ní bych to nedal. Takže při dalším plánovaní musím myslet na ni. Nechci, aby se to teď točilo všechno zase jen kolem mě," uvedl kanoista.